Liigu sisu juurde

Kahel toolil korraga: Estateguru kogus raha maksuvõlaga pelmeenitehasele, millega ajab üüriäri

Uvicu pelmeenitehas läks 2020. aastal pankrotti ja on pärast seda mitu korda omanikku vahetanud. Praegu tegutseb samas asukohas osaühing Eesti Pelmeenitööstus, mille kõige populaarsemad tooted on Uvici kaubamärgi külmutatud pelmeenid.Foto: Eero Vabamägi / Postimees / Scanpix

Estateguru kogus laenuraha pelmeenitehasele ja jagas selle kohta võimalikele investoritele valeinfot, mis ettevõtet tegelikkusest paremas valguses näitas. Samal ajal on platvormil tehasega seoses oma ärihuvi.

Estateguru alustas Eesti Pelmeenitööstust läbi kolmanda äriühingu omavale startUP Balticule laenuraha kogumist aprilli alguses. Esimese kampaaniaga taheti kokku saada 750 000 eurot, et sellega refinantseerida olemasolev Estateguru laen.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Küsitud summast tuli 1787 investorilt kokku 192 692 eurot ja Estateguru tegi kohe peale uue kampaania.

Teises kampaanias küsiti 500 000 eurot, millest tuli kokku 863 investorilt 134 515 eurot.

Täna lõppes kolmas voor 200 000 euro kokku saamiseks. 575 investorit olid valmis paigutama 80 471 eurot.

Laenu tagatiseks on pelmeenitööstuse Jüris asuv kinnistu, mille Pindi kinnisvara on hinnanud 3,1 miljonile eurole.

Kampaania juures kirjutab Estateguru, et on ise läbi kahe tütarfirma kinnistu omanik ja pelmeenitööstus maksab platvormile iga kuu 40 000 eurot renti. Omand olevat üle antud nii kauaks, kuni laen saab täies mahus tagasi makstud.

Kinnistusraamat näitab, et Estategurule kuulub kinnistust ligikaudu kolmandik mõttelisest osast, kaks kolmandikku on ettevõtja Boriss Mišini kontrolli all.

Ehitusleht saatis pärast esimese vooru ilmumist Estategurule kampaania kohta küsimused, kuid pole neile enam kui kolme nädala jooksul vastust saanud.

Estateguru jättis vastamata, miks ja kuidas kinnistu nende nimele jõudis ning kas üüritulust jõuab ka midagi laenuandjateni või on aastas laekuv 480 000 eurot platvormi jaoks lisatulu.

Viimasel juhul on platvormil rahaline lisamotivatsisoon tööstust elus hoida ja leida lisaraha.

Estateguru saatis vastused nädal pärast loo ilmumist. Neid saad lugeda siit.

Kampaania kirjelduses tunnistab Estateguru, et tehasel on maksuvõlg, aga väidab, et see on täies mahus ajatatud. Estateguru Eesti juht Tauri Tiik on ühes varasemas intervjuus Ehituslehele öelnud, et võla ajatamine on eelduseks, et Estateguru kaudu laenuraha küsida.

Maksu- ja tolliameti võlapäring näitab, et ettevõttel on loo ilmumise ajal maksuvõlg 43 327 eurot ja sellest on graafikus 26 692 eurot. Teatmiku infosüsteem, mis salvestab maksuvõla ajalugu pool aastat, näitab, et ettevõte on suutnud ainult ajatatud maksuvõlaga hakkama saada kolmel päeval, ülejäänud 176 päeval on selle kõrval olnud ka ajatamata kohustus.

Kampaania kirjelduses reklaamib Estateguru, et pelmeenitööstuse käive on kasvus (2021. aasta kaks miljonit eurot käivet on kasvanud 2023. aastaks seitmele miljonile eurole), seda illustreeritakse ka numbriliste näitajatega.

Kasumi kohta on öeldud, et 2021. ja 2022. aasta olid firmale kasumlikud, kuid numbreid lisatud pole. Firma majandusaasta aruandest selgub, et nendel aastatel on firma puhaskasum olnud vastavalt 7841 ja 7692 eurot.

Ettevõttel on Estateguru ees ligi kaks miljonit eurot kohustusi ehk kui firma jätkuvalt samas tempos kasumit teenib, siis õnnestuks põhiosa ära maksta 250 aasta jooksul.

Estategurult laenu võtnud firma omanik on Svetlana Kalev. Tema abikaasa on Marko Kalev, kellele kohus mõistis 2016. aastal tingimisi vangistuse maksupettuses osalemise eest. Mehelt mõisteti välja ka üle miljoni euro.

Loo ilmumise järel võttis toimetusega ühendust Marko Kalev, kes saatis karistusregistrist väljavõtte, et tal puuduvad hetkel karistused – see sai kantud 2017. aastal.

Ehitusleht on nädalaid püüdnud saada Estategurust kommenaare kampaania kohta.

Estateguru Eesti juht Tiik ei vastanud telefonikõnedele ega SMSidele. E-kirja kaudu andis ta pärast mitmendat meeldetuletust teada, et ettevõttes muutus väliste päringute vastamise protsess ja edaspidi tuleb meediapäringud saata selleks mõeldud aadressile. “Sinu päring on minu poolt edastatud ning eeldan, et ka vastus peaks tulema,” kirjutas ta, kuid mitme nädala jooksul pole seda juhtunud.

Estateguru üle teostab järelvalvet Finantsinsepktsioon. Asutuse kommunikatsioonispetsialist Kaisa Gabral ütles, et ei saa kampaaniat ega võimalikku huvide konflikti kommenteerida, sest inspektsioon ei avaldada hinnanguid ega kommenteeri üksikjuhtumeid.

6. mail lisatud Marko Kalevi kommentaar.

Estateguru saatis vastused nädal pärast loo ilmumist. Neid saad lugeda siit.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.