Fahle Parki uue kõrghoone arhitektuurikonkursi esikoht läks jagamisele ja mõlemad võitjad said kaks nädalat projekti parandamiseks
Fahle Parki arendaja korraldatud Tartu mnt 86B kõrghoone arhitektuurikonkursi võidutöö valimisel said kaks tööd sama palju hääli ja mõlemad meeskonnad peavad kahe nädala jooksul oma projekti parandama, et maja nende nägemuse alusel valmiks.
Žürii otsustas esimese ja teise koha preemia anda:
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
- Arhitektuuribüroo LUMIA ja KINO Maastikuarhitektid tööle “PORTAAL”.
- Stuudio TÄNA ja Apex Arhitektuuribüroo tööle “JENGA”.
Fahle Parki arendava Fausto Capitali projekteerimisvaldkonna juht Priidu Lokk selgitas, et konkursi eesmärk oli leida parim kaasaegne lahendus, mis sobiks Fahle Parki üldise kontseptsiooniga ja millest saaks väärikas maamärk ühes linna tähtsaimas sõlmpunktis.
Võidutöö valimisprotsess alles käib
Arhitektuurikonkursile laekus 12 tööd, millest auhinna pälvis neli ideekavandit. Žürii esimehe arhitekt Ignar Fjuki sõnul kindlat esikoha pretendenti konkursil kohe välja ei joonistunud, kuid sellegipoolest on tegu õnnestunud konkursiga. “See oli väga keeruline ülesanne arhitektidele, kuna eeldati originaalasust, maamärgilisust, aga ka sobivust küllaltki pretensioonikasse asukohta, mida olulisel määral mõjutab lähedal asuv viadukt,” märkis Fjuk. “Osalejad olid andnud parima ja ka need tööd, mis ei saanud auhinda, olid tasemel.”
Keegi žürii liikmetest Fjuki sõnul oma lemmiku pärast tõelisse lahingusse ei läinud ning tõde selgus pikkade arutelude käigus.
“Taoline olukord on pigem haruldane ja teatud tingimustel võibki võitja välja kuulutamata jätta, aga antud olukorras sellist seisu ei olnud. Tegelikult on mõlemad tööd head,” nentis Fausto Capitali projekteerimisvaldkonna juht Priidu Lokk.
“Üks töö oli arhitektuurivormilt hea – fassaad ja väljanägemine oli väga hea ja teisel võib-olla oli natukene vajakajäämisi, aga sisu poolest oli väga hästi lahendatud,” kirjeldas Lokk. “Kui esimene pigem nagu nägi hea välja Fahle pargi poolt ja Tartu maantee poolt vaadates ei olnud nii hea lahendus, siis teisel oli arendaja vaatest üüripinda kõikidest töödest vähem, aga töö ise oli igati maamärgi vääriline ja enamvähem hästi ka sisuliselt lahendatud.”
Uuest hoonest saab Tallinna väravatähis
Kuna kavandatav hoone hakkab olema Tallinna väravaks ühest tähtsaimast suunast saabujatele, otsiti Lokki sõnul kõrgetasemelist ja silmapaistvat lahendust, millest saaks väärikas maamärk linna ühes tähtsaimas sõlmpunktis.
Detailplaneering sätestab rajatava hoone suurimaks kõrguseks maapinnast 45,0 m. Hoonele on lubatud kavandada 14 maapealset korrust ja 3 maa-alust korrust. Hoone suurim maapealne ehitisealune pindala on 1150 m2. Kavandatava hoone suurim suletud brutopind on 11 000 m2 ja maa-aluse osa suletud brutopind 5400 m2.
“Teiste lähteülesannete kõrval toonitaksin hoone sobivust kogu Fahle Parki kvartali omapäraga, mis seisneb ajaloolise miljöö ühendamises kaasaegse arhitektuuriga ning rohealade ja jätkusuutlikkuse väärtustamises,” märkis Lokk.
Arhitektid pidid hoone kavandamisel jätkama Fahle Parki piirkonnale omast keskkonnasäästlike hoonete kavandamist, ning arvestama juba ideekavandi koostamisel tunnustatud rohemärgise BREAAM nõuetega.
“Fahle Pargi esimese etapi käigus arendatud hooned on BREEAM rohemärgise kõrgeima OUTSTANDING taseme vääriliseks juba hinnatud ja planeerime ka kõik uued rajatavad hooned samal tasemel sertifitseerida,” lisas Priidu Lokk.
Lõplik otsus langetatakse kuu lõpuks
Parimateks tunnistatud tööd pälvisid ka rahalise preemia. Esimene ja teine koht jagatud “PORTAAL” ja “JENGA” – preemia suurus 20 000 eurot (mõlemale ideekavandile eraldi). Kolmas koht “FAHLE VISION” – preemia suurus 7 500 eurot. Eripreemia “ELEVAATOR” – preemia suurus 5 000 eurot.
Edasi liigutakse Priidu Lokki sõnul sel moel, et koostöös mõlema kavandi autoritega viiakse sisse muudatused ja parandused ning septembri jooksul sõlmitakse ühega neist ka leping.
“Arhitektuurivõistlus kui selline on läbi. See oli üheetapiline. Praegu lihtsalt proovime leida mõlema töö puhul nendele välja toodud puudustele lahendused ja siis otsustada, kumma tööga edasi minna.”
Arhitektuurikonkursi žüriisse kuulusid lisaks Ignar Fjukile, linnaarhitekt Oliver Alver, arhitekt Rasmus Tamme, Fausto Capitali üks osanikke Kenneth Karpov ja Fausto Capitali projekteerimisvaldkonna juht Priidu Lokk. Fjuki sõnul olid võidutööd silmatorkavana fikseeritavad ja pakkusid arhitektuuriliselt originaalset käsitlust ning vastasid enamusele lähteülesandele.
Linnarahvas saab auhinnatud töödega tutvuda täna avatud näitusel Fahle Parki Galeriitänaval, kus on eksponeeritud kõik konkursil osalenud ideekavandid.
Žürii kommentaar võidutöödele
LUMIA ja KINO Maastikuarhitektid töö “PORTAAL” suurimaks plussis on hoone maamärgilik ja pilku püüdev ja meeldejääv arhitektuur.
Töö on jõuliselt liigendatud ja dünaamiline ning paistab esimesel hetkel nagu virna laotud merekonteinerid.
Fassaadid on kaetud ribidega mis mõjuvad kergelt. Hoone puhul on tajutav mõnetine sarnasus jaapani arhitektuuriga ning tunnetatav on ajatu esteetika. Hoone sobib Fahle kvartali ajaloolisse industriaalsesse keskkonda ja liiklusmagistraali vahetusse lähedusse.
Stuudio TÄNA ja Apex Arhitektuuribüroo töö “JENGA” pakub samuti ajatut disaini, olles seejuures pilku püüdev ja piisavalt eriline, et olla vääriline hoone Tallinna väravasse.
“JENGA” pakub eriti efektseid ja dünaamilisi vaateid Fahle Parki poolt. Linna sisenedes jätab mõnevõrra lihtsama ja massiivse tahuka mulje.
Hoone viimaste korruste pealeehitus seondub visuaalselt kvartali senise dominantehituse Fahle majaga. Asendiplaaniliselt on efektne uue pargiala kavandamine, mis on hea lõpetus Lastekodu tänavale. Kvartali poolt vaadates on tegu silmapaistva tööga.
Kolmanda koha pälvinud Arhitektuuribüroo Korrus töö “FAHLE VISON” pidas žürii kõige julgemaks ja silmatorkavamaks.
Töös on kasutatud paralleelselt kahte võtet – “tünni” ja alumiste kaarte maailma, mis keeravad teineteisega koos vindi veidi üle. Ristmiku nurk on ilusti lahendatud ja väärtustab tänast iseloomuta kohta. Samas on hoone seljaga Zelluloosi kvartali poole ja ei teeni kvartalit tervikuna.
Eripreemia pälvinud DAGOpeni töö on oma puhta ja elegantse lahenduse poolest teiste osalejate töödest täiesti erinev. Eri nurga alt jätab töö huvitava mulje tänu hoone mahu kolmeks jagamisele ja ühest põnevast horisontaalsest sisselõikest. Hoone jäi oma puhtas ja pretensioonitus disainis žürii arvates isegi pisut liiga lihtsaks.