Liigu sisu juurde

Fassaadivabrik läheb viiendat korda oksjonile: poole aastaga on hind langenud 700 000 euro võrra

Pankrotihaldur Kristo Tederi sõnul on tehtud AS Metus-Est vara ostmiseks mitteametlikke pakkumisi ühest kolme miljoni euroni, ent ametlike oksjonite alghinda on seni liiga kõrgeks peetud. Foto: oma.ee

Peatselt algaval oksjonil otsib kohtutäitur taas ostjat AS Metus-Est Tabasalus asuvate tootmishoonetele, mis on müügil koos sisseseadega. Vaatamata sellele, et tehase hind on langenud keskmise kiirusega enam kui 100 000 eurot kuus, pole sellele seni veel uut omanikku leitud.

Kui AS Metus-Eest varasid mullu novembrikuus esmakordselt müüa üritati, oli oksjoni alghinnaks 3,5 miljonit eurot. See hind jäi ostjatele kõrgeks ning jaanuarikuus langetati alghinda 300 000 euro võrra ehk 3,2 miljonile eurole.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Kui ka sellest kasu polnud, langetati veebruarikuus hinda veel 75 000 euro võrra. Märtsi alguses toimuma pidanud neljanda oksjonikatse tarvis langes hind veel 225 000 euro võrra 2,9 miljoni euroni. Kuna huvilisi ei registreerunud, minnakse 30. aprillil algavale uuele, järjekorras juba viiendale müügikatsele vastu 2,8 miljoni euro suuruse alghinnaga.

Konkurent ei pea varade korraga müümist tõenäoliseks

Samuti klaasfassaadide tootmisega tegeleva ettevõtte Warmeco tegevjuht Kristo Tamm ütles kuu aja eest Ehituslehele, et Metus-Est pankrot pole konkurentide jaoks turuolukorda muutnud, sest vähenenud on uue ärikinnisvara rajamine, mis on fassaaditootjate põhiline tuluallikas.

Tamm pidas vähetõenäoliseks ka seda, et mõni ettevõte pankrotistunud fassaadivabriku varad täies mahus üle võtaks, sest uute tegijate jaoks pidevalt pingelisemaks muutuval turul sisuliselt ruumi pole.

AS-Metus-Est vastu on pankrotihaldur Kristo Tederi andmetel kokku nõudeid suurusjärgus neli miljonit eurot. Ettevõtte vara mõttelist tükeldamist — näiteks tootmisvahendite ja kinnisvara eraldi müümist — ei pea pankrotihaldur Kristo Teder aga hetkel veel mõistlikuks.

“Ei saa välistada, et vara tuleb eraldi müüma hakata, kuid hetkel on jätkuvalt eesmärk müüa vara tervikuna,” sõnas Teder, kelle hinnangul pikendaks varade osadena müümine kogu protsessi ning muudaks selle ka kulukamaks.

Skandinaavia turu kokku kuivamine oli surmahoop

Eesti omanikele kuuluv ja juba 1992. aastast tegutsenud AS Metus-Est tegeles peamiselt alumiinium- ja terasprofiilidest klaasitud avatäidete valmistamise ja paigaldamisega. Suurima osa ettevõtte käibest moodustas erinevate klaasfassaadide valmistamine ja 90% toodetest müüdi Skandiaavia riikidesse.

2021. aastal teenis klaasitootja üle 11,2 miljoni euro müügitulu, kuid jäi juba toona ligemale poole miljoniga (ca 430 000 euroga) kahjumisse. 2022. aastal muutus olukord ettevõtte jaoks oluliselt hullemaks ning 2023. aasta maikuus esitas ettevõtte kohtule pankrotiavalduse ja koondas 65 töötajat.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.