Liigu sisu juurde

Foxway tehase päikeseenergia lahendus paistab silma nii disaini kui tehnoloogia poolest

Foxway soovis maksimeerida kogu hoone pinna elektritootmiseks päikesejaamaga: kasutatud sai kogu vaba pind, kus polnud aknaid, uksi, agregaate ega tehnovõrke.Foto: Onninen

Elektroonikaseadmete ringmajandusele spetsialiseeruva ettevõtte Foxway Tartu lähedale rajatud tehas-laost katab lõviosa päikeseelektrijaam. Lahenduse kavandanud Solar Wheel OÜ jaoks oli mitu olulist väljakutset, mille ületamisse panustas teiste hulgas ka Onninen.

“Klient tahtis maksimeerida kogu hoone pinna elektritootmiseks päikesejaamaga nii palju kui mõistlik ja võimalik. Kogu vaba pind sai kasutatud, kus polnud aknaid, uksi, agregaate ega tehnovõrke,” sõnas Solar Wheel OÜ juhatuse liige Siim Soplepmann.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Nii paigaldati päikesepaneelid kagu- ja edelapoolsetele seintele ja lisaks kogu vabale lõunasuunaga katusepinnale. Paneelide paigaldamisel nii katusele kui seintele on oluline eelis. Kuna katus on talvel lume all, siis tuleb 80% toodetavast energiast seintele paigaldatud paneelidest, mis toodavad elektrit aasta ringi.

Kuna katus on talvel lume all, siis tuleb 80% toodetavast energiast seintele paigaldatud paneelidest, mis toodavad elektrit aasta ringi.Foto: Onninen

Väljakutsed, mida objekti valmimisel tuli ületada, olid nii tehnilist kui visuaalset laadi. “Päikesepaneelide osas oli turul defitsiit ning kõigis tarneahela lülides suured hilinemised. Pudelikaelad sadamates. Tehased Hiinas seisid. See oli väga-väga suur probleem, ennekõike Euroopa turul, aga Onninen suutis üsna lühikese ajaga tarnida vajamineva koguse sobilikke päikesepaneele,” rääkis Soplepmann.

Onnineni elektrivaldkonna kliendihalduri Tauri Pärna sõnul oli soovitud kogus Eesti turu mõistes natukene üle keskmise, kui mitte arvestada maaparke ‒ kokku 1252 paneeli. “Õnneks on meil üsna suured kogused laos juba sees ja saime sellest jagu,” märkis Pärna. 

Fowway hoone päikesepaneelidega kaetud katus.Foto: Onninen

Tähtis oli ka kliendi nägemus, et paneel peab olema tingimata musta raamiga, minemaks kokku fassaadi ja hoone visuaalse kontseptsiooniga. Eestis on rajatud vaid mõned üksikud sarnased fassaadilahendused ning seetõttu on tegu veel haruldase variandiga.

Tehniliselt oli tähtis planeerida päikeseelektrijaam selliselt, et omanikul oleks võimalik piirata tootmist enda tarbimise tasemeni. Ka see pole tavapärane. “Veel aasta tagasi oli ülekandevõrgus vabu võimsusi, aga nüüd võib selline vajadus tootjal tekkida. Eriti käib see suuremate päikeseparkide kohta,” sõnas Soplepmann.

Invertersüsteemidest on Onnineni valikus mitmete tuntud ja usaldusväärsete kaubamärkide toodangut, kuid tootmise piiramist pakkus ainult Huawei ning seetõttu langes valik antud objektil selle kasuks. Käiku läksid K2 kinnitused, mida tuli tumeda disaini järgimiseks plekitöökojas katetega täiendada, et algsed hõbedased katted tumedal fassaadil ei kriiskaks. 

Siim Soplepmanni sõnul on kõigi väljakutsete ületamisel oluline hea koostöö usaldusväärsete partneritega, kes suudavad ka keeruliste aegade kiuste kliente rahuldavalt teenindada. 

Tauri Pärna sõnutsi pakub Onninen kõikvõimalike päikeseenergia lahenduste rajamiseks laokaubana nii kümne eri võimsusega päikesepaneele, rohkelt kinnitusi nii maa peale, seinale kui katusele paigaldamiseks, kui ka invertereid, kilpe ja kõige pisemaidki tarvikuid ‒ kõike saab ühest kohast.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega