Liigu sisu juurde

Intervjuu: Norra valgustitootja piirkonnajuht räägib, kuidas ettevõte reageeris luminofoorlampide keelule

Norra päritolu valgustitootja SG Armaturen Soome piirkonna juht Mikael Lukka.Foto: Onninen

Kvaliteetseid valgusteid tarniva põhjamaist päritolu firma SG Armaturen Soome piirkonna juht Mikael Lukka selgitab lähemalt, mida Euroopa Liidu uued regulatsioonid tähendavad, miks pole mõtet enam luminofoorlampe kasutada ja mida tootja teinud on, et uute lahenduste kasutamine tarbijale võimalikult lihtne oleks.

Kõik pistikühendusega kompaktluminofoorlambid (CFLid) on ELis ja Euroopa Majanduspiirkonnas keelatud alates mõõdunud aasta 24. veebruarist. Ka kõik T5 ja T8 luminofoorlambid on samast kuupäevast keelatud, kuna need sisaldavad elavhõbedat ning nende energiatarve on suur. 

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Parim ja säästvaim variant on välja vahetada vana lamp uue ja kaasaegse tehnoloogiaga varustatud LED-lambi vastu, mis on kauakestev ja hooldusvaba. Praeguste elektrihindade juures tasub tüüpilise T5 või T8 mudeli väljavahetamine end ära väga lühikese ajaga ning seega on valgustuse uuendamine hea investeering, kui mõelda kulude kokkuhoiule, energiatõhususele ja keskkonnale.

Kuidas mõjutavad Euroopa Liidu (EL) määrused, täpsemalt ökoplaani direktiiv 2019/2020/EL ja RoHS direktiiv 2011/65/EL elektriseadmete turgu seoses kompaktluminofoorlampide ja T5/T8 luminofoorlampide keeluga?

See on toonud turule märgatava muutuse, kuna luminofoorlampe on erinevates ruumides kasutatud juba alates 1940. aastatest. Uued LED-valgustid on tänapäeval standardsed ja levinuimad lahendused uusehitistes, kuid renoveerimist vajavatel objektidel on veel tohutul hulgal vanu luminofoorlampe, mis vajavad väljavahetamist.

Millised on eelised üleminekul luminofoorlampidelt LED-valgustuslahendustele?

Üks ELi direktiivi põhjustest on elavhõbedal põhinevate lampide väljavahetamine. Kuid lisaks keskkonnaohu vähendamisele on suur ka energiatõhususe erinevus, mis tuleneb LED-ide pikast elueast ja luumeni/vati efektiivsusest, mis on uutel LED-valgustitel palju parem kui luminofoorlampidel.

Millised on tehnilised erinevused traditsiooniliste luminofoorlampide ja LED-valgustuse vahel?

Tavalised luminofoorlambid võivad oma lühikese eluea jooksul kaotada 15–40% efektiivsusest. Võrdluseks võib uute LED-valgustite eluiga olla 100 000 tundi, kusjuures 90% esialgsest valgustusvõimsusest on alles ka kasutusea lõpus.

Üks oluline erinevus on ka valguse väljundsuhte (Light Output Ratio ehk LOR) väärtus. Mõned luminofoorlambid võivad anda tehniliste andmete järgi valguse tugevuseks 1000 luumenit, kuid tegelik valgusti heledus on vaid 700 lm.

Veel üks oluline erinevus on efektiivsuses. Näiteks IP23 standardile vastava laoruumide LED-valgusti kasutegur võib olla kuni 160 lm/W. Arvestades, et valgustite suurim süsinikujalajälg pärineb toote kasutajast, on väärtus luumenit vati kohta üks peamistest omadustest, millele tasub tähelepanu pöörata.

Milliste väljakutsetega võivad tarbijad silmitsi seista üleminekul traditsiooniliselt luminofoorlampidega valgustuselt LED-idele?

Üleminek on üsna riskivaba, kui vahetada kogu valgusti, mitte ainult valgusallikas. Kui vana luminofoorlampi uuendatakse lihtsalt vana luminofoori samasse pessa sobiva LED-valgusallikaga asendades, vastutab sellise muudetud valgusti eest paigaldaja. Valgusti muutja vastutab siis täielikult ümber ehitatud valgusti ohutuse, elektromagnetilise ühilduvuse, lambi töö, märgistuse, valgustuse kvaliteedi, keskkonnaomaduste, valgustuse ühtlase jaotuse ja juriidiliste kohustuste osas. 

Kiire ja lihtne paigaldamine on alati kasulik kõigile osapooltele. Soovitan tooteid, mis on kiiresti saadaval ning mille tootja on pööranud tähelepanu nii lihtsale paigaldamisele kui ka garantiitingimustele.

Meie SG-s oleme välja töötanud palju selliseid uusi valgustustooteid, mis ongi mõeldud vanade luminofoorlampide väljavahetamiseks. See tähendab, et sobivad on nii toote suurus, võimsus, valgusvõimsus kui muud põhiomadused. 

Meil on ka suur valik erinevaid paigaldusrõngaid, mis tähendab, et paigaldaja ei pea fikseerima paigaldust kogu ulatuses, vaid tuleb lihtsalt valida õige suurusega paigaldusrõngas. Kõik need tooted on laost kohe saadaval ja tarnitakse hulgimüüjate kaudu.

Lihtne paigaldus, kauakestev valgusti ning hooldusvabadus ja kvaliteet toovad lõpptarbijale ka majanduslikku kasu.

Kuidas aitab SG Armaturen ostjaid uute ELi määrustega kohanemisel ja üleminekul energiasäästlikele uutele valguslahendustele?

Oleme loonud vastava kontseptsiooni, mis toetab eelkõige paigaldajaid. See sisaldab ELi direktiivi materjale ning nende tähenduse selgitamist lõppkasutajatele. 

Samuti oleme loonud investeerimiskalkulaatori. Selle kalkulaatoriga saavad kliendid hõlpsasti arvutada oma renoveerimisprojekti tasuvusaega ja sääste järgmise kümne aasta jooksul. Kogemuste põhjal võin öelda, et nende projektide tasuvusaeg on alati väga hea.

Meie meeskond on saadaval ka ehitusobjektide külastamiseks, et koos paigaldajatega kaardistada projekti alguspunkt ning koostada tootesoovitused koos investeeringu kalkulatsiooniga. Usun, et hea koostöö hulgimüüjate ja paigaldajatega toob palju kasu kõigile osapooltele.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega