Mait Schmidt ja Elamumess 2025: Kuidas visioonist sai Eesti elamuarenduse uus algus

Kaua enne seda, kui Elamumess 2025 jaoks said valmis esimesed majad, oli olemas vaid üks inimene ja tema suur visioon. Mait Schmidt ei olnud esimene, kes Eestis Elamumessi korraldamisest unistas, aga ta on esimene, kes selle ka teoks teeb. Tema entusiasm, usk oma ideesse ja võime liita enda ümber valdkonna kõige tugevamad tegijad, on toonud kaasa midagi palju enamat kui pelgalt uute majade näituse – see on loomas uut standardit, kuidas kodusid, kogukondi ja keskkonda kujundada.
Elamumess kui elu- ja arenguruum
Mait Schmidti jaoks ei ole Elamumess lihtsalt järjekordne arendusprojekt. See on isiklik panus parema elukeskkonna loomisesse – panus, kuhu ta investeeris mitte ainult oma aega ja närve, vaid ka kõik oma säästud. “Krüptosse investeerimise asemel olen investeerinud maasse, mis on minu jalge all,” ütleb ta. See pole retoorika, vaid eluvalik – Schmidt elab ja hingab seda, mida ta on loomas.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Messi toimumiskoht Jõelähtmel pole juhuslik – see on teadlik valik, kus kohtuvad loodus, avatud ruumid ja arhitektuurne esteetika ning kvaliteet. “Me ei tahtnud teha lihtsalt uusarendust. Siin pole aedu – see loob vabaduse ja kogukonnatunde. Siin ei ole tegu majade kogumiga, vaid tervikliku elukeskkonnaga.”
Schmidt meenutab, kuidas algus ei olnud lihtne: “Kui ma alustasin, siis oli majanduses keeruline aeg – koroona, sõda, energiahindade tõus. Paljud ei uskunud, et suudan leida ettevõtted, kes on valmis oma raha eest siia maju ehitama. Aga mina teadsin, et see on võimalik.” Ja ta tegi selle võimalikuks.
Sünergia, mis sünnib usaldusest
Ükshaaval, samm-sammult rääkis Mait ettevõtetega. Ta ei müünud neile krunte, vaid pakkus neile võimalust osaleda milleski palju suuremas – luua koos midagi, mis kestab. “Kui ettevõte loob midagi kvaliteetset, tekib sünergia ja võimalus müüa seda ka rahvusvaheliselt,” on olnud tema sõnum. Täna on Elamumessi külastamas arendajad ka Hollandist, Norrast ja Rootsist.
Kuid mess ei ole ainult majad – see on ka koostöövormide, väärtuste ja mõtteviiside näitus. “Me ei ehita lihtsalt maju. Me loome keskkonda, kus loodus, arhitektuur ja inimesed hingavad samas rütmis.”
Olesija Saue, Elamumessi turundus- ja kommunikatsioonijuht, rõhutab, et inimesed ei osta tooteid ega teenuseid – nad ostavad inimesi ja nende kirge. “Mind inspireerivad traditsioonilised ärijuhid, kes on aastakümneid vaikselt oma asja teinud. Nad ei räägi sellest, mida nad teevad, aga nende töö räägib nende eest.” Elamumess on andnud neile platvormi, et nende töö saaks nähtavaks.
Elamumessil osalejad – olgu nad arhitektid, ehitajad või arendajad – räägivad kõik üht keelt: nad ei tee lihtsalt äri, vaid loovad väärtust.
Arhitektuur, mis kestab
Selle messi südameks on arhitektuur. Ja mitte lihtsalt vorm, vaid mõte, ruum, valgus, materjal.
Elamumessi peaarhitekt Emil Urbel ütleb: “Me ei tahtnud, et siia kerkiks lihtsalt valged kastid või tüüpilised linnamajad. Need peavad olema midagi teistsugust – midagi, mis sulandub maastikku ja kestab ka ajas.” Tema jaoks on see mess võimalus defineerida, milline võiks olla ideaalne elukeskkond Eestis.
Jaapani päritolu arhitekt Tomomi Hayashi toob Oaasi majaga esile valguse ja ruumi kui kodu keskme. “Maja peab olema piisavalt paindlik, et koos elanikega ajas muutuda. Kodu ei tohiks olla jäik struktuur – see peab olema elav organism,” ütleb ta.
Urmo Kaasiku ja Tomomi Hayashi koostöös sündinud Oaasi maja on ehe näide kultuuride ja väärtuste põimumisest. “See on maja, kus valgus liigub, ruum elab ja iga detail on kaalutletud. Ja kõik sai alguse sellest, et Mait Schmidt tõi meid kokku,” ütleb Kaasik.
Arhitekt Kristo Põlluaas rõhutab ajatut disaini ja materjalide tähendust: “Ma ei taha langeda trendide lõksu. Minu eesmärk on luua klassikat – midagi, mis toimib ka 20 aasta pärast.” Tema loodud majad ühendavad ajatu puidu ja modernse inseneeria, luues kodu, mis mõjub korraga nii tuttava kui ka innovaatilisena.
Tugev juht ei ole see, kes on kõige valjem, vaid see, kes julgeb näidata suunda
Mait Schmidti erilisus peitubki selles, et ta ei otsi tähelepanu, vaid võimalust midagi päriselt luua. Ta loob ruumi, kus teised saavad särada.
Schmidti jaoks ei ole Elamumess ühekordne kampaania, vaid osa pikemast plaanist. “See on minu elutöö ja see vajab veel palju aega ja energiat.” Ta usub, et Eestis võib kujuneda välja oma versioon Soome Asuntomessust – ainult et meie oma, Eesti näo ja vaimuga.
Elamumess 2025 ei ole ainult näitus. See on mõtteviis. See on tõestus, et kui üks mees julgeb uskuda, võivad sajad tulla kaasa. Ja kui see usk on tugev, siis saabki tehtud.
Elamumess toimub 4.–15. juunil. Piletid on juba müügil: osta siit.