Liigu sisu juurde

Merko andis möödunud aastal ostjatele üle ligi tuhat korterit ja teenis 46 miljonit eurot puhaskasumit

Börsile eelmise aasta majandustulemused avaldanud Merko tegi 12 kuuga 466 miljonit eurot käivet ja teenis 46 miljonit eurot puhaskasumit.

2023. aasta jookusl andis Merko ostjatele üle 948 korterit ning 27 äripinda.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Börsile saadetud kommetaaris hindas Merko Ehituse juhtkond, et 2023. aasta heade tulemuste taga on eelkõige Merko meeskonnad, kes on viimasel paaril väga muutlikul aastal teinud häid valikuid ja kohanenud turu nõudlusega nii ehitusteenuse kui kinnisvaraarenduse valdkonnas.

Ehituse ja kinnisvaraarenduse projektid kestavad enamasti üle raporteerimisperioodide ning lõplikud tulemused selguvad projektide lõpus. 2023. aasta 12 kuu ja neljanda kvartali tulemuste taga on mitme olulise faktori langemine ühte ajaperioodi.

Merko kontsernil oli võimekus võtta viimasel paaril aastal töösse suuri ehitusobjekte, millest mastaapsemaid on Kapiteli tellimused ehitusmaksumusega kokku üle 200 miljoni euro. 2023. aasta lõpus valmisid Kapitelile kaks bürootorni Riias ning suur osa ehitustöid Arteri kvartali kolmes kõrghoones Tallinna kesklinnas. Tulemusi toetas ka kinnisvaraarenduse ärivaldkond, kus 2023. aastal andsid Merko ettevõtted üle viimasel kahel aastal eelmüüdud ja nüüdseks valmis ehitatud pea tuhat korterit.

Kommentaaris seisab, et kinnisvaraarenduses on üks ajajärk ehk varem eelmüüdud korterite valmimine ja üleandmine läbi saanud ning täna töötab ettevõte sootuks keerulisemas turuolukorras:

 • korteriturg Baltimaades on ebakindel,
 • intressimäärad tõusnud
 • ning uute korterite müügitempo muutunud majandusolukorrast tingituna oluliselt langenud.

“Merko kontserni ettevõtted on alustanud vähemate korteriarendusprojektide ehitust ning lähiajal pole alust oodata kinnisvaraarendusest 2023. aastaga võrreldavaid tulemusi,” seisab kommentaaris.

12 kuuga investeeris kontsern töös olevatesse arendusprojektidesse ja uutesse kinnistutesse kokku 86 miljonit eurot.

Kontserni ehitusteenuse lepingute portfell jätkas neljandas kvartalis kasvu ja ületas ettevõtte juhtkonna varasemaid ootusi, tasakaalustades korterituru langusest tingitud negatiivset mõju kontserni ehitusmahtudele ja müügitulule.

“Samas on ehitusteenuse kasumlikkus endiselt surve all ja riskid jätkuvad – tarneahelates on järjekordne hinnatõus ning tulenevalt makromajanduslikest probleemidest on eratellijad investeeringute osas äraootaval seisukohal,” leitakse kommentaaris. “Töös on palju kaitseotstarbelisi ja energeetikaga seotud objekte, ent kesk-pikas horisondis nende tellimuste mahud langevad. Seetõttu on jätkuva tähelepanu all kontserni ettevõtete riskide juhtimine, eeskätt hinnariskide maandamine.”

2023. aastal sõlmisid kontserni ettevõtted uusi ehituslepinguid 501 miljoni euro väärtuses ehk 58 protsenti enam kui aasta tagasi ning ehituslepingute portfelli jääk kasvas aastatagusega võrreldes üle 60% võrra 477 miljoni euroni.

2023. aastal andis Merko ostjatele üle 948 korterit ja 27 äripinda. Aruandeperioodi lõpu seisuga oli kontserni ettevõtetel bilansis 697 korterit.

Eelmüügi lepingutega viis protsenti ehitatavatest korteritest

Merko avaldas, et ehitusfaasis olevast 393 korterist olid aasta lõpus ligikaudu viis protsenti kaetud eelmüügi lepingutega. Suuremad korteriarendusprojektid olid Uus-Veerenni, Noblessneri ja Lahekalda Tallinnas, Erminurme Tartus, Viesturdārzs, Mežpilsēta ja Magnolijas Riias ning Vilnelės Skverai Vilniuses.

2023. aasta neljandas kvartalis olid suuremad ehituses olevad objektid Eestis:

 • Rae riigigümnaasium,
 • Hampton by Hilton ja Hyatt hotellihooned,
 • Arter kvartal,
 • Tallinna Kaubamaja Grupi logistikakeskus,
 • kaitseväe Ämari linnaku kasarmud,
 • Eesti Vabariigi kagupiiri maismaaosa taristu lõigud
 • Rail Baltica maanteeviaduktid Harjumaal,
 • Vanasadamat ja Rail Baltica Ülemiste reisiterminali ühendav trammiliin,
 • ja Ülemiste ühisterminali esimene etapp.

Lätis olid töös Elemental Business Centre büroohooned.

Leedus tuulepargi taristurajatised Kelmė ja Pagėgiai rajoonides ning erinevate NATO väljaõppekeskuste hooned ja taristud.

Juhatus teeb nõukogule ettepaneku maksta aktsionäridele 2024. aastal eelnevate perioodide kasumist dividendidena välja 17,7 mln eurot (1 euro ühe aktsia kohta), mis annab 2023. aasta dividendimääraks 38%.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.