Mida tähendab inimkeskne valgustus?
Kõige kaasaegsem valgustuslahendus järgib loomulikku ööpäevarütmi, muutes päeva jooksul automaatselt nii valgustugevust kui värvsustemperatuuri. Selline valgus toetab inimese ööpäevarütmi, enesetunne on parem ja töö efektiivsem.
Kuna inimene on tuhandeid aastaid töötanud päevast päeva õues, mitte siseruumides, on meie organism loomuliku ööpäevase valgusrežiimiga harjunud. Just loomuliku, päeva jooksul muutuva, valguse käes tunneme end kõige paremini ja suudame tööd teha kõige tõhusamalt.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Loomulik valguse intensiivsus ja värvsustemperatuur muutuvad päeva jooksul sujuvalt. Hommikul on valgus külmem, õhtul soojem. Valgustugevus tõuseb päeva keskpaigaks maksimumini, seejärel hakkab taas langema.
Paarkümmend aastat tagasi avastasid teadlased inimese silma võrkkestas rakud, mis reageerivad küll valgusele, kuid mida me ei kasuta nägemiseks. Need uued avastatud rakud reageerivad kõige tundlikumalt nähtavale sinisele valgusele ja saadavad ajju signaale, mis reguleerivad hormoonide tootmist.
Külmas valguses on sinise spektri osakaal kõige suurem. Võrkkesta rakud saadavad ajusse signaali toota kortisooli, mis stimuleerib ainevahetust ja töövõimet. Soojas valguses on sinise spektri osa väiksem. Tõuseb melatoniini tootmine, mis aeglustab keha funktsioone ja vähendab aktiivsust, et valmistada organismi ette puhkuseks.
Seega, külmem keskpäevane valgus stimuleerib tööalast produktiivsust, õhtune soojem valgus aga rahustab meeled maha.
Külmem keskpäevane valgus stimuleerib tööalast produktiivsust, õhtune soojem valgus aga rahustab meeled maha.
Loomulik valgus aitab olla efektiivsem
Tänapäeval veedab suur osa inimestest 90% päevast siseruumides. Pidev ühtlane kunstvalgus pärsib inimese loomulikku ööpäevarütmi. Töökohtades on enamasti 4000 kelvinit või sellele lähedane neutraalvalge värvsustemperatuur. See muudab küll meid erksamaks, kuid mõjub lõppkokkuvõttes koormavalt. Inimene ei suuda päev otsa intensiivselt keskendudes tegutseda.
Kui tööruumide valgustus muutuks pärastlõunal vähehaaval soojemaks, aitaks see organismil hakata häälestuma rahulikumale õhturežiimile ja soodustaks paremat und. Pikemas plaanis tunneb inimene end puhanumana ja töötab tõhusamalt.
Monotoonne tehisvalgus ei ole viibimiseks ega töötegemiseks kõige parem keskkond. Loomulik, ööpäevarütmi järgiv valgustus aitab olla efektiivsem.
Päevarütmi järgivad valgustuslahendused
Hea uudis on, et nii nagu teaduse areng aitab meil mõista järjest paremini meie keha toimimispõhimõtteid ja vajadusi, avavad uued tehnoloogilised lahendused võimalusi nende vajadustega arvestamiseks.
Viimastel aastatel on leedvalgustite maailm ja nende juhtimise automaatika astunud suurte sammudega edasi. Tootjad on turule toonud inimese loomulikku päevarütmi järgivad valgustuslahendused.
Laias laastus koosnevad need kahest osast – valgustugevuse ja värvsustemperatuuri muutmist võimaldavad valgustid ja neid juhtiv automaatika. Sellise valgustuslahenduse värvsustemperatuur on kõige külmem keskpäeval ja muutub õhtu liginedes vähehaaval soojemaks. Külm valgus stimuleerib tööalast produktiivsust, õhtune soe valgus aga rahustab. Samuti muutub päeva jooksul valguse intensiivsus, mis saavutab keskpäeval maksimumi. Pärastlõunal valgustugevus jälle väheneb.
Valgusrežiimide juures saab arvestada ka aastaaegade muutmisega. Kuna talvel on Eesti laiuskraadidel loomulikku päevavalgust väga vähe, tasub kontoris sellised süsteemid talvisel ajal panna järgima pikemat Kesk-Euroopa üheksast viieni päevarütmi. See sobitub paremini tüüpilise tööpäeva kestusega.
Paraneb töötaja heaolu
Niisuguste valgustuslahenduste suur pluss on, et lõppkasutaja ei pea valguse päevarütmidest midagi teadma ega ise valgustust reguleerima. Lahendus häälestatakse paigaldamisel. Keerukamate süsteemide puhul võib vaja minna ka hilisemat peenhäälestust.
Lihtsamad ruumipõhised inimkeskse valgustuse lahendused ei vajagi mingit keerukat häälestamist, seda saab teha mugavalt mobiilis mõne vajutusega. Aste-astmelt on võimalik minna edasi kuni terviklike, kogu hoonet hõlmavate ühtse juhtimisega lahendusteni välja, keerukamad juhtimislahendused ühilduvad hooneautomaatikaga.
Onnineni inimkeskse valgustuse lahenduste valik katab kogu spektri lihtsamatest keerulisemateni, ja tagatud on täielik tehniline tugi. Ettevõtte Tallinna kontorisse on paigaldatud värvsustemperatuuri automaatselt reguleerivad leedpaneelid ja saadud kogemusi saab nüüd jagada ka teistega.
Päevatsüklit järgiva valgustuslahendusega ruumis töötav inimene valguse sujuvat muutumist tähele ei pane. Kui teadlikult jälgida, siis on värvsustemperatuuri ja valgustugevuse erinevust päeva lõikes võimalik märgata. Et valguse muutumine on aga loomulik ja inimesele omane, siis ei pööra aju sellele tähelepanu. Töötajate heaolu ja töövõime aga paranevad.
Kokkuvõte: inimkeskne valgustus
- Värvsustemperatuur muutub ööpäeva jooksul.
- Keskpäeval külm, hommikul ja õhtul soe värvsustemperatuur.
- Valgustugevus on kõige intensiivsem keskpäeval.
- Säilib inimese loomulik ööpäeva rütm.
- Töötajail on öösel kvaliteetsem uni ja päeval suurem efektiivsus.