Liigu sisu juurde

Miljoneid võlgneva ehitusfirma omanikud tegid uue ettevõtte ja on sellega kaks hanget võitnud

Pankrotti tüüriva Eviko ehitusplats Tartus 2023. aasta kevadel.Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees / Scanpix

Homme arutab kohus miljoneid eurosid võlgneva AS Eviko pankrotiavaldust, aga samad omanikud asutasid kevadel uue äriühingu, millega on kaks riigihanget võitnud.

Eelmisel nädalal pankrotiavalduse esitanud ehitusfirmal Eviko on tegutsenud 1990. aastast ehk ligi 33 aastat, Ehitusbörsi andmebaasis leiab ettevõttega seotud objekte 370.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Maksuameti andmetel oli ettevõttes kolmandas kvartalis tööl 42 inimest ja ettevõte tegi ligi 4,2 miljonit eurot käivet. Peaaegu 70 000 euro suurune maksuvõlg tekkis Evikol septembris, tänaseks on see kasvanud ligi 125 000 euroni.

Eviko probleemid tulid avalikuks juba kevadel, kui firma esitas saneerimisavalduse. Juuni alguses kinnitatud saneerimiskavaga sai firma selleks aastaks maksepuhkuse ning esimese makse oleks ettevõte pidanud võlausaldajatele tegema järgmise aasta jaanuaris.

Eviko saneerimiskavasse kinnitati kokku 173 võlausaldaja nõuded, mille kogusumma ulatus 4,2 miljoni euroni, aga võlausaldajad olid valmis kolmandiku võlast korstnasse kirjutama ja nii jäi Evikol kokku tasuda 2,8 miljonit eurot. Maksed pidid toimuma nelja aasta jooksul järgmise aasta algusest 2027. aasta lõpuni.

Saneerimismeneteluse käigus esitas nõustaja võlausaldajatele ka hinnangu, kui palju neil pankroti korral oleks lootust raha tagasi saada. Selle põhjal jätkunuks ettevõttel varasid, et tasuda vähem kui kümnendik nõuetest.

Enne saneerimise algust uus firma

Paar nädalalt enne saneermiskava kinnitamist, 15. mail olid samad omanikud registreerinud uue ettevõtte EV1 Ehitus OÜ.

EV1 Ehitus on tänaseks edukalt osalenud kahel riigihankel:

  • 6. juulil sõlmis firma lepingu Tartu kõrgema kunstikooliga Pallas, et nende kolmele hoonele projekteerida ja ehitada uus energiasäästlik valguspaigaldis. Ehituslepingu maht on 343 400 eurot ja tööde lõpptähtaeg 30. novembril. Kõrgema kunstikooli Pallas finants- ja haldusjuht Aivar Reidla ütles Ehituslehele, et praegu hankega kõik sujub ja pooled kokkulepitud töödest on tänaseks tehtud.
  • 20. septembril sõlmis ettevõte lepingu Tallinna Lennujaamaga. Hankega otsis lennujaam teostajat nelja aasta jooksul tehtavatale ehitus- ja remonttöödele, milleks oli planeeritud kokku neli miljonit eurot. Lennujaama turunduse ja kommunikatsioonijuht Margot Holts selgitas, et tegemist oli raamlepinguga, millega leiti üheksa ettevõtet, kelle vahel edaspidi iga töö jaoks eraldi minikonkursse korraldatakse. Holtsi sõnul EV1 Ehitus täna ühtegi tööd endale pole saanud.

Holts rääkis, et lennujaamal on varasem kogemus täna pankrotti tüüriva Evikoga, mis ehitas Pärnu lennujaamas ja venitas tööde tähtaja kokkulepitust kuid pikemaks. Holts nentis, et isegi kui lennujaam oli kursis, et EV1 Ehituse taga on samad omanikud, siis riigihankes ei saa omanike põhjal kuidagi pakkujaid välistada.

Pankrotiavalduse teinud Evikol ja EV1 Ehitusel ei ole tänaseks enam 100% samad omanikud, sest möödunud nädala lõpus on üks kahest Eviko osanikust vahetunud. Kui seni kuulus Eviko Kaimo Sepale ja Rein Murumägile, siis möödunud reedel on Sepa osalus liikunud Pärnus registeeritud osaühingule Leonek.

Leoneki majandusaastaaruanded on viimase nelja aasta kohta esitamata. 2017. aasta algusest, kui maksuamet avaldab infot ettevõtete poolt deklareeritud käibe kohta, pole Leonek näidanud sentigi müügitulu. Küll aga on maksekäsu kiirmenetlusega firmalt raha nõudnud LHV Pank (271 eurot 2019. aastal) ja Lukuabi (50 eurot 2020. aastal).

Leoneki omanik ja juhatuse liige on Heldur Lomp, kes töötab 50% ulatuses Evikole kuuluvas Eviko Ehitus OÜs garantiitööde projektijuhina.

Ka Eviko Ehitus on saneerimisel.  

Seosed Facio ja Riitoga

Eviko Ehituse juht ja teine osanik Eviko kõrval on Erik Liiv, kes on olnud pankrotistunud Riito Ehituse juht. Riito Ehitus proovis 2017. aastal saneerimist, kuid lõpetas pankrotis – ettevõtte pangakontodel oli veidi enam kui 100 eurot, aga kohustusi ligikaudu 2,8 miljoni euro eest.

Riito Ehitust kontrollis Toomas Tromp, kes omas ka Facio Ehituses enamusosalust.

Facio Ehituse pankrotihaldur Peeter Sepper rääkis 2016. aastal Äripäevale, et miljoneid võlgu jäänud firma ainus vara oli arveldusarvel olnud 1,39 eurot.

Facio nime kandnud ettevõtted pooldusid, pankrotistusid ja vahetasid nimesid, tänaseks on neist ainsana Facio nime all tegutsema jäänud 1988. aastal alguse saanud OÜ Facio.

Selle ettevõtte omand on liikunud 2017. aasta lõpus Toomas Trompilt Eviko Ehitust juhtivale Erik Liivile, aga endine omanik jätkab juhatuse liikmena. 1988. aastal alguse saanud ehitusfirma omab täna kahte kinnistut Järvamaal, korterit Tallinnas, teist Pärnus, kahte kinnistut Aegna saarel ja transpordimaid 15 aasta eest Facio poolt arendatud Karsti elamurajaoonis. Viimased kuus aastat on ehituse alltöövõtuga tegeleva ning juhtimis- ja konsultatsiooniteenuseid osutava ettevõte käive olnud 1,5 miljoni euro ringis.

Ehitusleht on ka varem kirjutanud ühest sarnase mustriga võrgustikust, kus ehitusfirma pankrotistus ja jättis alltöövõtjad rahata, kuid pankrotipesaga seotud ettevõtjad alustasid järgmise keha alt uuesti tegevust.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega