Milline on ehitusmaterjalide osa hoonete LEED sertifitseerimisel? Golden Gate’i kogemuslugu

Rohesertifikaat on Eestis kinnisvara arendamisel muutumas järjest olulisemaks ning uute hoonete puhul on LEED või BREEAM sertifikaat juba paljudele arendajatele ja investoritele iseenesestmõistetav eesmärk, kuigi tegemist ei ole seadusest tuleneva nõudega, vaid eestvedajateks on ambitsioonikad ja teadlikud kinnisvaraarendajad.
Foruse kinnisvara jätkusuutlikkuse juhi Jaanika Veldre sõnul on LEED sertifikaadi taotlemine arendajatele oluline ning see mõjutab nii hoone väärtust kui ka kasutajakogemust — see ei ole enam pelgalt lisaväärtus, vaid kinnisvaraarenduse uus norm, mis aitab luua jätkusuutlikumaid, tervislikumaid ja väärtuslikumaid hooneid nii omanikele kui ka kasutajatele.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
LEED-protsessiga tuleb alustada võimalikult vara
“LEED sertifikaadi taotlemise protsess võiks ideaalis alata kohe, kui on paika pandud tellija lähteülesanne,” rõhutas Veldre. Tema sõnul kaasatakse Eestis LEED-eksperdid tihti alles pärast eskiisi või eelprojekti valmimist, kuid see võib kaasa tuua kulukaid ja ajamahukaid muudatusi.
Golden Gate eristub just selle poolest, et jätkusuutlikkuse eksperdid kaasati projekti juba planeerimise algfaasis. “Golden Gate’i puhul astusime projektimeeskonda kohe täiesti algusest saati. Nii saab võimalikult palju eeltööd ära teha, et hiljem poleks vaja põhi- või tööprojektis suuri muudatusi teha,” selgitas Veldre.
Rohesertifikaat on kinnisvaraturul saamas standardiks
Viimase viie aastaga on LEED-sertifitseerimine Eestis muutunud järjest populaarsemaks. “Turul ei ole enam varianti, et uus hoone tuleb ilma rohesertifikaadita. Arendajad ja investorid ootavad seda järjest enam,” kinnitas Veldre. Tema sõnul on Eestis enim levinud LEED ja BREEAM, millest esimene on pärit USAst ja teine Inglismaalt.
“Eestis on viimase viie aasta jooksul LEED sertifikaat saanud järjest populaarsemaks ja populaarsus kasvab üha. Mujal maailmas, näiteks USAs, on see standard juba üle 20 aasta,” tõi Veldre võrdluseks.
Keskkonnadeklaratsioonidest saab turu uus norm
LEED sertifikaadi taotlemisel hinnatakse hoonet kuues kategoorias, millest üks olulisemaid on materjalide valik. “Meie eesmärk on kasutada võimalikult palju madala keskkonnamõjuga, taaskasutatavaid ja kohaliku päritoluga materjale,” ütles Veldre, kelle sõnul on eriti väärtuslikud need materjalid, millel on kolmanda osapoole kinnitused, näiteks EPDd ehk keskkonnadeklaratsioonid.
“Golden Gate’i puhul võtsime suuna, et võimalikult paljudel materjalidel oleks vajalikud deklaratsioonid. Nii on hoone võimalikult keskkonnasõbralik ja jätkusuutlik ning vastab ka kasutajate tervise- ja heaolunõuetele,” selgitas Veldre.
Keskkonnadeklaratsioonide (EPD) tähtsus kasvab Veldre sõnul pidevalt, eriti neile tootjatele, kes soovivad toodangut eksportida. “Põhjamaadesse või Euroopasse eksportides ei ole varianti – ilma EPDta turule ei pääse. Tore on näha, et ka meie naaberriigid suruvad meid heas mõttes jätkusuutlikkusele mõtlema.”
Golden Gate’i hoones on üle 1000 ruutmeetri seinu, mis on ehitatud bauroc ACOUSTICu toodetest. Kuna bauroc plokkidele on väljastatud kehtivad EPD sertifikaadid ja neil avalikustatud toodete keskkonnamõju on eeskujulik, siis kaasati ka bauroc ACOUSTIC EPD sertifikaadid Golden Gate’i LEED sertifikaadi taotlusse.
Sertifitseeritud hoone annab eelise nii omanikule kui kasutajale
LEED sertifikaat tähendab omaniku jaoks Veldre hinnangul selget turueelist. “Kinnisvara väärtus on kõrgem ja ka üüritulu teenimise võimalus suurem, sest pakud luksuslikumat ja usaldusväärsemat teenust,” selgitas Veldre, kelle kinnitusel eelistavad just rahvusvahelised ettevõtted sertifitseeritud hooneid.
Lisaks väärtusele parandab LEED sertifikaat ka hoone kasutajakogemust. “Sertifitseerimisega tagad, et hoone on jätkusuutlik – energia- ja veekulu on väiksem, jäätmete sorteerimine paremini korraldatud ning sisekliima ja ümbritsev keskkond loovad meeldiva töökeskkonna.”
Lisainfo bauroc toodete keskkonnamõju kohta
- Tutvu bauroc toodetele väljastatud EPD sertifikaatidega. EPD sertifikaatidel on näidatud toodete arvestuslik keskkonnamõju võrreldava CO₂ ekvivalendina.
- Tutvu bauroc toodetele väljastatud M1 sertifikaadiga. M1 sertifikaat näitab, et sertifitseeritud ehitusmaterjal kuulub kõige puhtamasse emissioonikassi, ehk ei sisalda ega eralda ümbritsevasse keskkonda tervisele kahjulikke aineid.
- Tutvu bauroc GREEN tootesarjaga. GREEN on bauroc tootepere kõige uuem liige ja on kõige madalama CO₂ jalajäljega toode bauroc toodete valikus, mis on saavutatud sekundaarse tooraine kasutamisega.
- Tutvu bauroc ACOUSTIC tootesarjaga. ACOUSTIC tooted on laialdaselt kasutusel mitmekordsetes hoonetes vaheseinte ja šahtide seinte ehitamiseks. Toodete arvestuslik keskkonnamõju on ainult 180 kg CO₂e/m³.