Nordeconi juht Gerd Müller: ehitussektori kokku kukkumist pole karta, aga olukorraga kohanemine võtab aega
Nordeconi jaoks on praegu turu üldist olukorda arvestades edukas aeg – hulgaliselt hankevõite ja suuremahulisi töid on selle kinnituseks. Lõppjärgus on Paidesse rajatav E-Piima juustutehas, jätkub kaitsepolitsei hoone renoveerimine, lisaks veel Volta ärihoone ehitus ja terve rida üsna suuremahulisi kaitseobjekte. Ettevõtte juhi Gerd Mülleri hinnangul ei jää vähem edukatel ettevõtetel üle muud, kui olukorraga kohaneda.
“Ehitusturg üldiselt on väga selges languses olnud juba tänaseks aasta kui mitte isegi rohkem, eelmise aasta alguses alanud sõda mõjud jõudsid ehitussektorisse ikkagi väga kiiresti,” märkis Nordeconi juht Gerd Müller.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
“Ja kui intressid tõusma hakkasid ja inflatsioon kiirenes, siis tegelikult turg jahtus väga kiiresti maha, nii et me oleme täna selgelt vähema nõudluse keskkonnas kogu ehitussektoris,” tõdes Müller, kelle hinnangul ei ole ehitussektori kokku varisemist siiski karta.
“Ehitusmahud on tagasihoidlikud väga lihtsal põhjusel: ehitushind on nii hüppeliselt kasvanud, et sellises olukorras on väga raske investeeringutele tasuvust leida ja see kohanemine võtab kõik päris pikalt aega.”
Ukraina ehitustavad pakuvad omamoodi väljakutseid
Nordecon tegutseb ka Ukrainas ning Gerd Mülleri sõnul on seal ehitamine üsna erinev sellest, millega Eestis tegeleda tuleb.
“Oleme Ukrainas olnud üle 20 aasta, neist viimased 20 aastat seejuures Euroconi brändi all ehk siis oma ettevõttega. Meil on seal tegelikult väga pikk ajalugu, aga me ei ole turul kunagi väga suured tegijad olnud, sest turg on suur ja ettevõtteid palju,” selgitas Müller, kelle sõnul erineb Ukrainas ehitamine muuhulgas selle poolest, et seal ehitati seni peamiselt ainult eratellijatele.
“Kindlasti on ka ehitusnormid erinevad ja see, kuidas projekteeritakse ja planeeritakse. Ukrainas on kõik palju kaootilisem ja ehituskestust pole kuigi täpselt planeeritav,” märkis Müller. “Seda on tinginud olukord, et tööjõud on olnud odav. Mida kallimaks tööjõukulud lähevad ka Ukrainas, seda kulukam on sedaviisi toimetada.”
Taastamistööd juba käivad
Hiljuti sõlmis Nordeconi tütarfirma lepingu Ukrainas alajaamade rekonstrueerimiseks koos turvarajatiste rajamisega Poltava, Žõtomõri, Volõõnia ja Ivano-Frankivski oblastites.
“Selles sõjasituatsioonis toimub erinevate oluliste sõlmede kindlustamine ja tugevdamine, me teeme seal valdavalt betoonitöid,” selgitas Müller, kelle sõnul hakkas taastamistöid taas turule tulema möödunud aasta lõpuks.
“See on kohaliku ettevõtte Eurocon sõlmitud leping, tööd saavad meie enda töötajad pluss meie alltöövõtjad. Tööd juhivad kohalikud insenerid ja kõigil objektidel töötavad kohalikud inimesed,” selgitas Müller.
“Me oleme seal kogu aeg vaikselt väiksemamahulisi lepinguid teinud ja seesama Eesti riigi poolt toetatud Ovrutši linna lasteaed on üheks näiteks – kõik ehitustööd ja seonduva tegi Eurocon.”
Taastamistöid jagub Ukrainas ilmselgelt veel aastateks, aga Mülleri hinnangul ei maksa seda segi ajada ehitusbuumiga.
“Loomulikult on sõda mõjunud kõigele ainult ja ainult halvasti, aga elu Ukrainas ei ole täiesti seiskunud ja pigem need tegevused täna on väga selgelt taastavat laadi, aga asi on kaugel sellest, et seal oleks tohutu ehitusbuum peale alanud, seda kindlasti veel mitte.”