Liigu sisu juurde

Oktoobri alguses ehitusfirmadele kehtima hakkama pidanud nõuetest jõustub vaid osa

1. oktoobril pidi käivituma uus kord, millega suurte objektide ehitajad tuli maksuameti uues süsteemis registreerida ja nende tööaega sekundi täpsusega elektrooniliselt mõõtma ning seda infot kord päevas maksuametile saatma hakata. Töötajate registreerimise kohustus hakkab kehtima, aga tööaja jälgimine lükkub vähemalt paar kuud edasi.Foto: Postimees/Scanpix

Allhankijate registreerimise ja ehitajate tööaja jälgimisega seotud uus kord, mis pidi oktoobri algusest ettevõtetele kehtima hakkama, käivitub veninud riigihanke tõttu vaid osaliselt. Maksuamet ei oska öelda, mis kuupäevast nad selle täies mahus täitsmist nõudma hakkavad.

Selle nädala lõpust (1. oktoobrist) hakkab kehtima seadusemuudatus, mis paneb ehitusettevõtele suuremate objektide puhul kolm nõuet:

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress
  • Objektid tuleb maksuameti uues rakenduses registreerida ja märkida iga objekti juurde kõik seal töötavad inimesed ning alltöövõtjad. Alltöövõtjad peavad omakorda registreerima oma töötajad ja enda alltöövõtjad.
  • Registreeritud objektidel töötavatele ehitajatele tuleb tellida Hansabist kõigi tööandjate juures kehtiv ühtse kujunduse ja töötaja pildiga kiipkaart.
  • Kaardiomaniku tööaeg tuleb objektil elektrooniliselt registreerida ja need andmed kord päevas maksuametile edastada.

Kolmest nõudest hakkab kehtima vaid esimene, sest kiipkaartide tellimise võimalust veel pole ja sellega seoses ei saa maksuamet nõuda kaartide olemasolu ega tööaja registreerimist.

Maksuameti arendusspetsialisti Siim Tamme sõnul uus rakendus e-maksuametis 1. oktoobrist käivitub ja registrit ettevõtted täitma peavad hakkama. Registreerida tuleb ehitusobjektid, kus töö kestab üle 30 tööpäeva ja korraga on tööl vähemalt 20 inimest või objekti üldmaht on rohkem kui 500 inimtööpäeva.

Tamm ütles, et maksuamet ei eelda, et register saab esimesel päeval täielikult täidetud, sest andmete sisestamine on mitmeastmeline. Esimesena sisestab andmed peatöövõtja ja alles seejärel avaneb tema alltöövõtjatel võimalus oma andmed sisestada. Kui alltöövõtjal on omakorda alltöövõtjad, siis saavad nemad ligipääsu pärast seda, kui nende tööandja on andmed sisestanud.

Tamm rääkis, et registri täitmine on tehtud võimalikult lihtsaks, see on seotud teiste registritega ja enamasti piisab info sisestamiseks ühest koodist – töötajate andmed laetakse isikukoodi, ettevõte andmed registrikoodi, riigihanke andmeid selle viitenumbri sisestamisel.

Registris saab anda töötajatele ka automaatse ligipääsu kõigile ettevõtte praegustele ja tulevastele objektidele.

Kiipkaartide hilinemisel kaks põhjust

Tamme sõnul on kiipkaartide hilinemisel kaks põhjust. Kõigepealt kaasnes hankega vaidlus. Kui Hansab oli lepingu endale saanud, siis selgus, et esialgses pakkumises olnud kaartide tootmine on lõpetatud ja Hansabil tuli leida uus tootja.

Hansabi kodulehel on öeldud, et nad avavad oma lehel kaartide tellimise oktoobrikuu jooksul. Kaartide toorikud jõuavad nendeni novembris ja siis võiks ka esimesed kaardid tellijateni jõuda.

Hansab nimetab kolme kuud oktoobrist detsembrini testprioodiks ja hoiatab, et sel ajal võib nende tellimissüsteemis esineda viivitusi ja tõrkeid.

Tamm avaldas lootust, et kõik ehitusfirmad korraga kaarte tellima ei torma ja esimeses järjekorras esitavad tellimuse firmad, kelle objektidel kaardid on nõutud, vastasel juhul läheb tellimissüsteem kardetavasti umbe.

Tamm lükkas ümber ühelt ehitusettevõtjalt kuuldud jutu, et kogu süsteemi käivitamise osas on kokku lepitud kuue kuu pikkune üleminekuaeg. Ta ütles, et maksuamet hakkab kaartide olemasolu ja andmete edastamist nõudma, kui kaartide tellimisega kõik sujub ja kõigil on olnud võimalik kaardid tellida, aga ta ei osanud öelda, mis kuupäeval see juhtuda võiks.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.