Pankroti suunas liikuva Eviko võlakoorem kerkis saneerimisprotsessi lõpuks ligi seitsme miljoni euroni
Kui Tartu ehitusfirma Eviko saneerimiskavas kinnitati tänavu suvel 173 võlausaldaja nõuded kogusummas 4,2 miljonit eurot, siis firmale määratud ajutine pankrotihaldur tuvastas viis kuud hiljem, et kohustusi on kogunenud ligi seitse miljonit eurot.
“Vaidlust ei saa olla selles, et Eviko on püsivalt maksejõuetu ja pankrot tuleb välja kuulutada,” nentis Eviko AS ajutine haldur Indrek Lepsoo, kelle hinnangul puudub ettevõttel arvestatav realiseerimisele kuuluv pankrotivara.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
“Küll on olemas erinevaid nõudeid, minu hinnangul ca 2 103 515 euro ulatuses, mis on suuremal või vähemal moel seotud erinevate kohtuvaidlustega, sealhulgas eesseisvate võimalike kohtuvaidlustega,” lisas Lepsoo, kelle hinanngul on keeruline, kui mitte võimatu ette ennustada, milliseks kujuneb kohtuotsuste täitmine, kui kohtus peaks Evikot saatma edu.
Enne saneerimise algust loodi uus firma
1990. aastast ehk ligi 33 aastat tegutsenud Eviko esitas saneerimisavalduse sel kevadel.
Juuni alguses kinnitas kohus Eviko saneerimiskavasse nõudeid kogusummas 4,2 miljonit eurot, aga võlausaldajad olid valmis kolmandiku võlast korstnasse kirjutama ja nii jäi Evikol kokku tasuda 2,8 miljonit eurot.
Eviko sai saneerimiskavaga selleks aastaks maksepuhkuse ja esimene makse võlausaldajatele oleks ettevõttel tulnud teha 2024. aasta jaanuarikuus. Maksed pidid toimuma nelja aasta jooksul järgmise aasta algusest 2027. aasta lõpuni.
Paar nädalalt enne saneermiskava kinnitamist, 15. mail olid Eviko omanikud registreerinud uue ettevõtte EV1 Ehitus OÜ, mis on tänaseks edukalt osalenud kahel riigihankel.
- 6. juulil sõlmis firma lepingu Tartu kõrgema kunstikooliga Pallas, et nende kolmele hoonele projekteerida ja ehitada uus energiasäästlik valguspaigaldis. Ehituslepingu maht oli 343 400 eurot ja tööde lõpptähtaeg 30. novembril.
- 20. septembril sõlmis ettevõte lepingu Tallinna Lennujaamaga. Hankega otsis lennujaam teostajat nelja aasta jooksul tehtavatele ehitus- ja remonttöödele, milleks oli planeeritud kokku neli miljonit eurot.
Kevadel AS Eviko saneerimisnõustajaks määratud Sirje Tael kinnitas, et temale teadaolevalt ei ole juhatuse liikmega seotud uus äriühing tehinguid teinud.
“Seotud isikutega tehingud oli üks saneerimiskava meetme osa, pean silmas laenu juurde andmist, et Eviko saaks tellimusi täita ja seetõttu neid ka tehti,” rääkis Tael.
Pankrotihaldur: saneerimise ebaõnnestumine oli ette aimatav
1. novembril esitas AS Eviko kohtule avalduse saneerimismenetluse lõpetamiseks ja pankroti väljakuulutamiseks ja 6. novembril otsustas kohus avalduse rahuldada ja pankrotimenetlusega alustada.
“Saneeerimismenetluses jõuti ainult ühe uue töövõtulepingu sõlmimiseni,” märkis ajutine pankrotihaldur Lepsoo. “Siit oskab igaüks järeldada, et saneerimismenetlus ei saanud kuidagi edukaks kujuneda ning oli ainult aja küsimus, millal Eviko püsivalt maksejõuetuks muutub.”
“Kas ja milliseid töid on tehtud või jätkatud teiste võlgnikuga seotud äriühingute kaudu, see info mul käesoleval ajal puudub,” lausus Lepsoo. “See saab olema edasise pankrotimenetluse küsimus.”