Liigu sisu juurde

Pankrotti läinud klaasfassaadide tehase müügihinda langetati taas, seekord 75 000 euro võrra

Pankrotihaldur Kristo Tederi sõnul on tehtud AS Metus-Est vara ostmiseks mitteametlikke pakkumisi ühest kolme miljoni euroni, ent ametlike oksjonite alghinda on seni liiga kõrgeks peetud. Foto: oma.ee

Sel nädalal pandi taas oksjonile AS Metus-Est Tabasalus asuvad tootmishooned koos sisseseadega. Varasemad müügikatsed on ebaõnnestunud ja seeläbi on 3,5 miljoni euro suurusest alghinnast mõne hinnalangetuse tulemusena alles jäänud 3 125 000 eurot.

Jaanuari oli tehas koos tehnikaga oksjonil veel 3,2 miljoni eurose alghinnaga, ent ostuhuviliste jätkuva puudumise tõttu müügikatse luhtus ning nüüd otsustati hinda veel 75 000 euro võrra allapoole tuua, lootuses sellega võimalikke huvilisi ostuotsuse langemise suunas kallutada.

Varasemalt on pankrotihaldur Kristo Teder Ehituslehele öelnud, et tehase ostmise vastu on tuntud küll huvi, aga müüdava vara hind on ostjatele liiga kõrgeks jäänud. Pankrotihalduri sõnul on tehtud vara ostmiseks mitteametlikke pakkumisi ühest kolme miljoni euroni.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Tederi hinnangul on pigem ebatõenäoline, et  ettevõtte varade müügist oleks reaalne saada piisav summa, et ettevõte saaks võlausaldajatele võlgnevused tasuda. Hetkel on pankrotihalduri andmetel AS-Metus-Est vastu kokku nõudeid suurusjärgus neli miljonit eurot, millest umbkaudu 700 000 eurot moodustavad tingimuslikud nõuded seoses realiseerimata pangagarantiidega.

Suurprojektid nii Eestis kui välismaal

Eesti omanikele kuuluv ja juba 1992. aastast tegutsenud AS Metus-Est tegeles peamiselt alumiinium – ja terasprofiilidest klaasitud avatäidete valmistamise ja paigaldamisega.

Suurima osa ettevõtte käibest moodustas erinevate klaasfassaadide valmistamine ja 90% toodetest müüdi Skandiaavia riikidesse. Eestis on AS Metus-Est teinud mitme tuntud hoone klaasfassaadid nagu näiteks Eesti Kunstimuuseum KUMU, Tammsaare Ärikeskus jpt.

2016. aastal pärjati Metus-Est poolt Göteborgis asuva Johannenbergi teaduspargi klaasfassaadiga hoone Rootsi aasta parima klaashoone tiitliga.  Metuse ehitatud fassaad võitis tihedas konkurentsis paarikümne kandidaadi seas esikoha.

Metus osales ka ühes Skandinaavia suurimas ehitusprojektis, Stockholmi Nya Karolinska Solna haigla ehitamisel, mille tarbeks toodeti üle 1000 terasukse ja rohkem kui 500 akent.

Pea 30 aastat kestnud edulugu katkes järsult

2021. aastal teenis klaasitootja üle 11,2 miljoni euro müügitulu, kuid jäi juba toona ligemale poole miljoniga (ca 430 000 euroga) kahjumisse. 2022. aastal muutus olukord ettevõtte jaoks oluliselt hullemaks.

Ettevõtte juht ja üks omanikest Andres Simuland tõdes toona meedias, et kuna tooraine hinnad järsult tõusid, oli ettevõte pidanud täitma pikaajalisi kliendilepinguid kahjumlikult.

Ettevõtte juhatus ja omanikud proovisid tema sõnul majanduslikke raskusi ületada, tegid kulukärpeid ja otsisid võimalikke lahendusi jätkamiseks ja ka täiendava kapitali kaasamiseks, ent need ei andnud tulemusi.

2023. aasta maikuus esitas ettevõtte kohtule pankrotiavalduse ja koondas 65 töötajat.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.