Projekteerimisettevõtte HeatConsult kogemus: hästi planeeritud tarkvarakoolitus annab eelise nii insenerile kui ka kliendile
Soojus- ja gaasivarustuse projekteerimisega tegelev HeatConsult lööb kaasa nii Rail Balticu projektis kui ka Saksamaal Hamburgis uue metrooliini loomisel. Ettevõtte ühe asutaja Aleksandr Ledvanovi hinnangul eeldab töö suurobjektidel, et insenerid tunneks moodsaimat tarkvara ja töövõtteid. “Mitte et sa ei saa pakkuda kliendile head lahendust, vaid sa ei saa üldse kliendile teenust pakkuda,” põhjendas ta.
Kaugküte kui võimalus säästa primaarenergiaid
Kui veel kümme aastat tagasi olid HeatConsulti peamised tegevused seotud gaasitrassidega, seal hulgas Balticconnectori kompressorjaamade ja gaasitorustiku projekteerimisega, siis praeguseks on peamiseks tegevussuunaks kujunenud kaugkütte- ja kaugjahutusvarustuse kavandamine. Eestis on neil enim tööd Tallinnas, kus on kõige rohkem kaugküttevõrke.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Lisaks projekteerimisele pakub HeatConsult riikidesse, kus puudub kaugküte, teostatavusuuringuid ehk analüüse, kui otstarbekas on sinna ehitada kaugkütte- või kaugjahutussüsteeme. “Näiteks Tšiili tundub võib-olla sooja maana, aga ka seal on vahel külm. Praegu kütab seal igaüks oma kodu küttepuudega, linnades on palju suitsu ja see on kahjulik nii keskkonnale kui ka inimeste tervisele,” rääkis Ledvanov. Kaugkütte kaasaegsete lahendustega saaks aga tema sõnul sellistes riikides olukorda paremaks muuta: see on üks võimalus, kuidas säästa primaarenergiaid ja linnades hooneid loodussõbralikumalt kütta.
Suurimad tööd on seotud Baltikumis Rail Balticu ja Hamburgi metrooliiniga
Praegu on HeatConsulti üks suuremaid projekteerimistöid gaasivarustuse valdkonnas seotud Rail Balticu trassiga. “Kuna raudtee tuleb mitte sinna, kus ruumi on, vaid kuhu sirgem tee tuleb, siis kõik teised tõstavad selle ümber oma võrke ringi,” selgitas Ledvanov.
Välisturgudest on neil suurimad tööd käsil Saksamaal Hamburgis ja selle ümbruses. Sealse kohaliku koostööpartneriga tehakse nii kaugkütte kui ka kaugjahutuse projekteerimist. Näiteks ehitatakse praegu Hamburgis uut metrooliini, millega seoses oli tarvis ümber ehitada ka kaugkütte- ja kaugjahutusvõrk.
Spetsiaalse tarkvarata ei saaks kliendile teenust pakkuda
Et suurprojektides kaasa lüüa ja klientidele parimaid lahendusi pakkuda, tuleb Ledvanovi sõnul olla pidevalt kursis trendide ja valdkonna uuendustega. Ta toob näiteks, et kui neli-viis aastat tagasi ei olnud veel välisvõrkude projekteerimisel nõutud BIM-projekteerimist, siis praeguseks on suuremate firmad tellimustes see nõue sees. “Ka Rail Balticu projekteerimises on mudelprojekteerimise nõue sees ja ilma vastava tarkvara kasutamiseta poleks me saanud kliendile oma teenust pakkudagi,” rõhutas Ledvanov.
Projekteerimisel kasutab HeatConsult erinevad CAD ja BIM tarkvaralahendusi, näiteks Autodeski AutoCAD Plant 3D, Civil 3D, Revit, ROHR2. Programmide kasutamisoskuste parandamisel on neil üle kümne aasta olnud partneriks koolitusfirma AruCAD Süsteemid, kelle kaudu on läbi viidud tulemuslikud tarkvarakoolitused. “Oleme kasutanud nende abi oma inseneride koolitamisel nii programmide esmasel juurutamisel, aga ka siis, kui programmidel tuleb ette suuremaid muudatusi ja on vaja jätkukoolitusi,” rääkis Ledvanov.
Koolituse planeerimisel on oluline ette näha, kas see annab tulevasteks töödeks boonuseid
Erinevate tarkvarakoolituste planeerimisel on HeatConsulti kogemusel oluline ette näha, kas koolitus annab päriselt ka tulevastes töödes boonuseid. “Et koolitus ei oleks koolituse pärast. Alguses tuleks vaadata nii detailselt kui võimalik, kas inseneridel on tarvis neid oskusi kasutada või mitte, kas nende oskuste kasutamine annab kliendile midagi juurde või mitte,” jagas Ledvanov kogemust. “Meil on koolitused õnnestunud: saime need asjad, mida tahtsime juurutada, aga ka eelise nii endale kui ka kliendile.”
AruCAD Süsteemide koolituste müügispetsialisti Mihkel Vaheri sõnul on nende kogemusel tarkvarakoolituste planeerimisel kõige tähtsam osa koostöö kliendiga. “Tihtipeale tahetakse osta kombopaketti, saada kiiret lahendust, aga kõik ettevõtted ja nende vajadused on erinevad,” sõnas ta. “Kui aga võtta piisavalt aega koolituse planeerimiseks, siis tulemuseks saab täpselt selle, mida on vaja, ja see muudab ka koolituse tulemuse niivõrd palju kasumlikumaks.”
HeatConsult osales 2022. aasta sügisel Töötukassa toetusega AruCAD Süsteemid teostatud kolmel koolituskursusel: Civil 3D trasside insenertarkvara koolitus, Revit MEP insenertarkvara koolitus, Autodesk Dynamo skriptimise koolitus. “AruCAD Süsteemid koostas meie juhiste järgi plaani teemadest ja otsis sobivad koolitusinstruktorid. Koolituse planeerimise käigus oli võimalik arutleda, mida vähemaks, mida juurde võtta, või ka vahetada teemasid,” kirjeldas Ledvanov koolituste planeerimise protsessi.
AruCAD Süsteemid – Autodesk autoriseeritud koolituskeskus
AruCAD Süsteemid on Autodeski ametlik koolituskeskus, omades koolitusõigusi inseneri-, arhitektuuri ja 3D-visualiseerimise tarkvaradele. Olles sertifitseeritud koolituskeskus ja Töötukassa partner, koolitab AruCAD Süsteemid aastas üle 200 spetsialisti AutoCAD, Revit, Fusion, Civil 3D, Infraworks, BIM Collaborate, Dynamo, Lumion ja mitmete teiste CAD ja BIM insenertarkvarade kasutamiseks. Lisaks standardkoolitustele pakutakse eritellimusel koolitusi nii riigiasutustele kui ka ettevõttesiseseid koolitusi meeskondadele. AruCAD Süsteemid on teinud koolitusi ettevõtetele nagu HeatConsult, Sirkel&Mall, Esplan, Sweco Projekt AS, DoorDec, ABB, Ramirent, IKEA arhitektid ja paljud teised, kinnitades oma kompetentsi ja usaldusväärsust ehituse ja tööstuse valdkonnas.