Liigu sisu juurde

Suurbritannia populaarne telesaade tõi Eesti päikesepaneelide tootjale tuhatkond päringut

Eesti firma Roofit.Solari katusega passiivmaja, mille ehituse kajastamine Suurbritannia tuntud telesaates tõi firmale tuhatkond päringut.Foto: Duncan Eastland

Suurbritannia saatesarjas “Grand Designs”, mille iga episood jälgib ühe maja rajamist, kasutas majaomanik Eesti päikesepaneelide tootja Roofit.Solar katust. Pärast saate eetrit sai firma Ühendkuningriigist tuhatkond päringut.

Briti teletööstust kajastava ajakirja Broadcast andmetel enam kui miljon vaatamist kogunud telesaate episood oli eetris eelmise aasta novembris, kuid Roofit.Solari turundusjuhi Meelis Reimani sõnul tuleb seoses saatega uusi päringuid siiani.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Saates soovisid keskkonnakonsultant Duncan Eastland ja tema elukaaslane, advokaat Liz Vernon ehitada ökokodu, mis toodaks hoone vajadusest neli korda rohkem energiat ja oleks esimene Passivhaus Premium sertifikaadiga eluhoone Suurbritannias.

Arhitektide renderdus majast.Foto: Atelier73 Architects

Episoodis pingutasid omanikud, et saavutada passiivmajade puhul vajalik õhupidavus ja paigaldasid muuhulgas ligikaudu 1700 eurot maksva õhukindla kassiklapi, mis avaneb ja sulgub automaatselt, kui loom soovib kodust lahkuda või sinna siseneda.

Premium-sertifikaadi nõuete täitmiseks vajas maja, kus on 550 ruutmeetrit köetavat pinda, oma elektritootmist. “See on nagu miniatuurne elektrijaam,” kirjeldas saatejuht Kevin McCloud kavandatavat hoonet.

Et genereerida neli korda rohkem energiat, kui majas kasutatakse, oli omanikel alguses kavas katus katta päikesepaneelidega, kuni leidsid lahenduse, kus paneelid ja katusekattematerjal on ühendatud.

Saates nägi, kuidas Eastland jalutas Raekoja platsil, mitu korda oli kaadris ka Toompeal asuv õigeusukirik ja taustal mängis balalaikamuusika. Eestist leidis ta metallist katusekattematerjali, mis oli algsest eelarvest umbes 60% odavam.

Televaataja sai näha, kuidas Eestis katust projekteeriti ja eesti mehed objektil katust paigaldasid, kuid kordagi Roofit.Solari nime ei mainitud ning töötaja T-särgil oli firma nimi muudetud uduseks.

Sellest hoolimata sai Roofit.Solar turundusjuht Meelis Reimani sõnul pärast saate eetrit Suurbritanniast tuhatkond päringut. Ta rääkis, et tõenäoliselt vaatajad guugeldasid Eesti päikesepaneelide tootjaid ja saatest tõusis kasu ka ettevõtte Eesti konkurentidele.

Solarstone’i turundusjuht Maiko Kiis kinnitas, et pärast saate eetrit märkasid nad, et Suurbritanniast hakati nende toote vastu rohkem huvi tundma. Ta nentis, et nende jaoks läks see tähelepanu tühja, sest Solarstone’il pole valmidust sealsel turul toodet pakkuda.

Roofit.Solari jaoks sattus saate eeter heale ajale, sest firma alustas just samal ajal Suurbritannia turul aktiivsemat toimetamist. Reimani sõnul polnud uue turu avamine seotud telesaatega, vaid pigem õnnelik juhus.

Reiman rääkis, et sealne turg vajab teistsuguseid sertifikaate ja need said aasta lõpuks tehtud ning esimene kohalik edasimüüja võis tegutsema hakata.

Saate filmimine algas juba augustis 2020 ja omanikel oli plaan hoone poolteise aastaga valmis ehitada, kuid ehitus venis pikemaks ja päris valmis maja saate lõpuks ei saanudki. Edukalt sai tehtud hoone õhupidavuse test ja kontrollitud, et päikesepaneelid annavad setifikaadiks vajaliku hulga energiat, kuid omanikud veel majja kolinud polnud. Ehitust vedanud Eastland pakkus, et ehituseks kulub veel poolteist aastat.

Grand Designs on Suurbritannias eetris olnud 1999. aastast ja tähistab sel kevadel 25. sünnipäeva. Saatel on omanimeline ajakiri ja kaks korda aastas toimuv mess. Sama formaadi alusel on saatesarjad valminud ka Austraalis, Uus-Meremaal, Saksamaal, Rootsis ja Soomes.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.