Liigu sisu juurde

Linnavalitsus: Vanasadama trammitee ehituse hinnatõus on tingitud ettenägematutest asjaoludest

3D-vaade Laikmaa tänava uuele trammipeatusele, mis hakkab asuma Viru keskuse ja Tallink hotelli vahel. Foto: Kuvatõmmis

Kahe aasta eest trammitee ehituslepingut sõlmides ei osanud linn ette näha, et trassil paiknevad maa-alused kommunikatsioonid olid dokumentides märgitud valesti või puudulikult ning seeläbi olulisel määral lisatöid põhjustavad.

Juuni keskel sõlmisid Merko Ehitus Eesti ja KMG Infra Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalametiga projekteerimis- ja ehituslepingu lisa Tallinna Vanasadamat ja Rail Balticu Ülemiste reisiterminali ühendava trammiliini lisatööde kohta. Kahe aasta eest sõlmitud algse lepinguga võrreldes kallines ehitus 6,5 miljoni euro võrra.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti projekteerimise ja ehituse osakonna juhataja Randar Jõesaar ütles Ehituslehele, et hinnatõus on tingitud erinevatest ettenägematutest asjaoludest ja lisandunud täiendavatest töödest ehk asjaoludest, mis ei sisaldunud hanke lähteülesandes ning millega töövõtja ei saanud pakkumist tehes arvestada.

“Trammitaristu rajamise käigus rajati uusi ja rekonstrueeriti olemasolevaid ning likvideeriti kasutusest välja jäävaid kommunikatsioone. Mahukate maa-aluste tööde eesmärk on saavutada olukord, kus tulevikus oleksid võimalikud häiringud trammiliikluses minimaalsed,” selgitas Jõesaar.

“Minevikust pärinev infobaas maa-aluste kommunikatsioonide paiknemisest on teatud piirkondades puudulik ja tööde käigus on selgunud, et osa kommunikatsioonide tegelik asukoht ei vasta vanale dokumentatsioonile. Sellised asjaolud on põhjustanud Vanasadama trammitee ehitusobjektil ümberprojekteerimisi koos lisanduvate ehitustööde mahtudega,” lisas ta.

Samuti korrigeeritakse Jõesaare sõnul 2022. aastal sõlmitud projekteerimise ja ehituse töövõtulepingu kehtivuse vältel ehitushinnaindeksist (EHI) lähtuvalt riigihanke pakkumuse maksumust. Ehitushinnaindeksi muutus lepingu sõlmimise hetkest kuni tänaseni on ligikaudu 8%.

Lisatööde ja ehitushinnaindeksiga korrigeerimise tulemusel on lepingu praeguseks maksumuseks ligikaudu 43 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Ehitustööde tähtaeg on endiselt 2025. aasta veebruaris.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega