Ülevaade: tehingute arv Tallinna korteriturul kasvab ja on oodata allahindlusi
Kinnisvaraturul on märgata aktiivsuse kasvu, seda just Tallinna korteritega seotud tehingute osas. Müügitehingute kasvule võib kaasa aidata ka kinnisvaraekspertide poolt prognoositav hinnalangetus, mis võib üüriturul ulatuda viiendikuni hinnast.
Veebruaris püsis Tallinna korterite hind eelnenud kuuga sarnase 2881 euro juures ruutmeetri kohta, kuid samas 610 tehingut tähendas 12,8% suurust kasvu, kirjeldas 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
“Kindlasti on hea uudis see, et turul tehtud tehingute struktuur erines aastatagusest, sest toona oli veel omajagu tehinguid nii-öelda buumiaegsete kokkulepete ja kohustuste järellainetus. Seega tegelik turg on eelmise aastaga võrreldes hinnanguliselt 10-15% võrra aktiivsem,” selgitas Vahter.
Tema hinnangul on viimase kahe aastaga kogu õhk nii hindade kui tehinguaktiivsuse osas vahelt välja lastud ja statistika peegeldab turuseisu õiglaselt.
”Kõrvaltvaatajale võib tunduda, et veebruar oli üks igav kuu, aga eks U-kujulise mõõna põhjast tagasitulek ongi eufooriavaba, aega ja vaeva nõudev teekond,” kommenteeris Vahter ning meenutas, et 2009. aasta kriisist lõplik taastumine võttis aastaid. “Toona andis hoogu juurde Euribori kiire langus, mida veel paari kuu eest lootsid eksperdid juhtuvat ka sel kevadel. Siiski tundub, et selles osas tuleb rõõmsamaid meeleolusid oodata sügiseni.”
Keskmine ruutmeeter 2881 eurot
Tallinnas vahetas veebruaris omanikku 610 korterit, mis on jaanuariga võrreldes 12,8 protsenti suurem tulemus. Pealinna korteri keskmine ruutmeeter maksis lõppenud kuul 2881 eurot. Tallinna korterite ruutmeetri mediaanhind oli veebruaris 2707 eurot, mis püsis samuti sisuliselt paigal (jaanuaris 2712 eurot). Kalleim korter müüdi veebruaris 712 000 euroga.
Veebruarikuus tehti Tallinnas kinnisvaraga kokku 786 ostu-müügitehingut ehk umbes kuuendiku võrra rohkem kui jaanuaris. 2023. aasta veebruaris tehti Tallinnas kinnisvaraga kokku 748 tehingut. Veebruaris müüdi Tallinnas 20 hoonestatud elamumaa kinnistut, mis on 13 võrra rohkem kui jaanuaris. Kalleim elamumaa sihtotstarbega hoonestatud kinnistu müüdi veebruaris 1 218 000 euro eest.
Ees ootavad allahindlused
Kinnisvarabüroo Uus Maa analüütiku Igor Habali sõnul jätkas kinnisvaraturg viimasest turu tipust 20–30% madalama aktiivsusega ka veebruaris.
“Kuna sel aastal ei näe me põhjust oluliseks tehingute arvu kasvuks ning pakkumiste arv on nii müügi- kui üüriturul võtnud suuna tõusu poole, võime jätkuvalt näha, et tehingute sooritamiseks tuleb müügiturul pakkuda 5–10 protsenti allahindlust, üüriturul kohati lausa kuni 20 protsenti,” tõdes Habal.
Lisaks väheneb Habali hinnangul ka uusarenduste osakaal tehingute arvust, mistõttu on näha statistilist hinnalangust. “Tegelikkuses on hinnad nominaalselt juba umbes 10% langenud ning nii eelmisel kui sel aastal näeme kiire inflatsiooni tõttu ka reaalhindade langust,” märkis ta.