Betoonelementide tootja pankrotivara müük kataks vaid murdosa kohustustest
Pankrotistunud ja 1,5 miljonit eurot võlgu maha jätnud betoonelementide tootja Four Side Element vara on oksjonil 70 000 euro suuruse alghinnaga, ent ükski huviline pole seni veel endast märku andnud. Kui müük selle hinnaga õnnestuks, kataks summa ligi viis protsenti kõigist kohustusest.
Ettevõtte pankrotihalduri Indrek Lepsoo sõnul on võlausaldajaid koos töötajatega kokku üle saja ja kõikide teadaolevate kohustuste maht ligikaudu 1,35 miljonit, sealhulgas on firma maksuametile võlgu pea 100 000 eurot.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Varade vastu ei tunta huvi
Four Side Element OÜ peamiseks varaks on ettevõtte tegevusaadressil asuv ja tootmiseks kasutatud põhivara ja seadmed ning neid on pankrotihaldur üritanud tänavu mitmel korral edutult müüa. Nüüd on kogu betoonelementide tootmiseks vajalik inventar oksjonil 70 000 euro suuruse alghinnaga.
Enampakkumise alghind ja hinnalangetuse maksimaalsed sammud kooskõlastati Lepsoo sõnul ettevõtte võlausaldajate esimesel üldkoosolekul ja lepiti kokku ka pandipidajast üürileandjaga.
“Hind on ka minu hinnangul soodne, aga seni pakkujaid pole olnud. Eelmised enampakkumised nurjusid alghindadega 100 000 ja 95 000 eurot,” märkis Lepsoo.
Tilk võlameres
Rohkem füüsilist vara ettevõttel pole. “Ülejäänud pankrotivara võlausaldajate nõuete rahuldamiseks saab tekkida üksnes võlgniku nõuete sissenõudmistest ja võimalikest kohtuvaidlustest,” lisas Lepsoo. “Kas ja milliste nõuetega tuleb kohtu poole pöörduda, seda tuleb muuhulgas otsustada edaspidised pankrotimenetluses ka võlausaldajatel.”
Kriis Soome ehitusturul viis firma põhja
Kolme aasta eest Maardus betoonelementide tootmise püsti pannud Four Side Element läks pankrotti, sest suuresti Soome turule keskendunud ettevõttel ei õnnestunud sel aastal saada ühtegi tellimust.
Ettevõte Soome-suuna endise müügijuhi Jaakko Toivoneni hinnangul oli pankroti põhjuseks tarne- ja tellimusahela kokkuvarisemine, mis omakorda tulenes uute eluruumide nõudluse vähenemisest Soomes ja uusarenduste rajamise plaanide külmutamisest.