Liigu sisu juurde

Koroonakriisi ajal alustanud betoonelementide tootja lõpetas pankrotiga: viiruse asemel murdis Soome turg

Kraana kergitab betoonelementi. Pilt on illustratiivne.Foto: Istockphoto

Kolme aasta eest Maardus betoonelementide tootmise püsti pannud Four Side Element läks pankrotti, sest suuresti Soome turule keskendunud ettevõttel ei õnnestunud sel aastal saada ühtegi tellimust.

2020. aastal tunnistas ettevõte juhtkond tegevusaruandes, et koroonakriisi alguses tootmist alustades võeti väga suur risk. 12. märtsil 2020 kehtestati Eestis eriolukord, Four Side Elementi äriühing registreeriti kuu hiljem.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Firma 2020. ja 2021. aasta aruanded näitavad, et koroonakriisiga kaasnenud ebakindlus ja teadmatus starti ei takistanud.

2020. aasta müügikäive oli ligi 600 000 eurot ja kasum enam kui 100 000 eurot. Müügist kaks kolmandikku tehti Eestis ja kolmandik Soomes.

Järgmisel aastal kasvas müügitulu ligi 4,8 miljoni euroni, Soome turu osakaal oli tõusnud 75 protsendini, veerand müügist tuli Eestist. Aasta lõpetati ligi 80 000 euro suuruse kasumiga.

2022. aasta majandusaasta aruanne on ettevõttel esitamata, aga maksuameti andmetest on näha, et käive kahekordistus ja oli üle kümne miljoni euro.

2021. aasta lõpust selle aasta suveni ettevõtet juhtinud Aleksander Gulla, kes on ka üks firma omanikest, rääkis Ärigeeniusele, et aina enam Soome turule keskendunud tootjal ei õnnestunud 2023. aastal saada ühtegi tellimust. Kevadeks saadeti töötajad koju, sest tööd ei olnud, suve alguses koondati 20 inimest ja suve lõpus viimased 36 inimest. Augustis andis ettevõte sisse pankrotiavalduse ja 8. septembril kuulutas kohus välja pankroti.

Four Side Element OÜ pankrotihaldur Indrek Lepsoo ütles, et võlausaldajaid on koos töötajatega kokku üle saja ja kõikide teadaolevate kohustuste maht ligikaudu 1,35 miljonit. Maksuametile on firma võlgu ligi 100 000 eurot.

Lepsoo sõnul on ettevõtte varadeks peamiselt tootmiseks kasutatud põhivara ja seadmed. Ta nentis, et varade tänast turuväärtust on keeruline hinnata ja nende lõplik hind selgub enampakkumisel.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.