Liigu sisu juurde

Pankrotistunud Eesti betoonifirma müügijuht: Soomes on elamuehitus peaaegu seiskunud, töö käib veel ainult pooleli olevatel objektidel

Jaakko Toivoneni hinnangul või Soome eluasemeehituse turg pisut elavduda 2024. aasta kevadel. Foto: Wirestock / Freepik

Soome turule keskendunud Four Side Element betoonelementide tehas Maardus ei suutnud tänavu saada ühtki tellimust ja pidi välja kuulutama pankroti. Ettevõte Soome-suuna endise müügijuhi Jaakko Toivoneni sõnul oli pankroti põhjuseks tarne- ja tellimusahela kokkuvarisemine, mis omakorda tulenes uute eluruumide nõudluse vähenemisest Soomes ja uusarenduste rajamise edasilükkamisest hilisemasse ajahetke.

Loe samal teemal siit.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

“Praegu on Soomes ehitussektoris tõeliselt kitsas käes, eriti elamuehituses – see on peaaegu seiskunud, töö käib veel ainult pooleli olevatel objektidel,” kirjeldas Toivonen.

“Äriruumide rajamine ja renoveerimistööd annavad ettevõtetele siiski pisut lootust, sest väljavaatest neis sektorites on head,” lisas ta. “Eluruumide ehitamine jätkub, kui ostjad harjuvad olukorraga ja lepivad sellega, et hüpoteeki ei saa enam nullintressiga. Euroopa Keskpanga intressimäärade tõstmine mõjutab otseselt eluasemenõudlust ja seega otseselt uute eluruumide ehitamise mahtu.”

Ettevõtted peavad tegevuse paremini läbi mõtlema

Ehitusturg jääb Jaakko Toivoneni hinnangul eluasemete ehituse osas vaikseks vähemalt 2024. aasta kevadeni. “Niipea, kui elamuehitusturg taas elavneb, saab koheselt olema puudus professionaalsetest ehitajatest, sest kõik ettevõtted tahavad samaaegselt startida,” prognoosis Toivonen.

Ehitusettevõtted peavad oma tegevuse tema hinnangul rohkem läbi mõtlema ja seda tõhustama, et kohaneda praeguse olukorraga ja valmistuda tulevaseks turuolukorraks.

“Eks mingil määral puhastab praegune kriis turu ka pooltõbistest ettevõttetest ja kasumlikud ning hästi toimivad ettevõtted muutuvad seeläbi veelgi tugevamaks,” arvas Jaakko Toivonen.

Võlgu kokku pea 1,5 miljonit

Four Side Element OÜ pankrotihaldur Indrek Lepsoo on öelnud, et võlausaldajaid on ettevõttel koos töötajatega kokku üle saja ja kõikide teadaolevate kohustuste maht ligikaudu 1,35 miljonit. Maksuametile on firma võlgu ligi 100 000 eurot.

Lepsoo sõnul on ettevõtte varadeks peamiselt tootmiseks kasutatud põhivara ja seadmed. Ta nentis, et varade tänast turuväärtust on keeruline hinnata ja nende lõplik hind selgub enampakkumisel.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.