Liigu sisu juurde

Eesti suurima puithoone Loodusmaja puidulahendused tarnivad Eesti ettevõtted

Tallinnasse Lennusadama lähistele rajatav puidust Loodusmaja projekteeriti juba 2019. aastal. Hoone peaks plaanide kohaselt valmima 2027. aastal. Foto: KavaKava arhitektuuribüroo

Nordecon AS on sõlminud alltöövõtulepingud Loodusmaja ehitustööde puidulahenduste tootmiseks, tarneks ja paigalduseks ettevõtetega OÜ Peetri Puit (Arcwood) ja OÜ EstNor.

Samal ajal kui Loodusmaja ehitustööd on veel hoonetekompleksi maa-aluse betoonist valatud osa lõpetamise etapis, valmistub peatöövõtja Nordecon AS objekti järgmiseks oluliseks ehitusfaasiks, milleks on puitkonstruktsioonide montaaž. Tänaseks on tehtud kokkulepped kahe koostööpartneriga, kes hoolitsevad Loodusmaja kolme hoone karkasside puidulahenduste eest.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

“Arvestades Loodusmaja rolli ja tähendust nii Eesti puitehitiste innovatsioonis ja ka riiklike keskkonnavaldkonna asutuste kolimisel ühtsesse keskkonda, on oluline, et saame siin ehitusel panustada võimalikult suures ulatuses just kohalikele tegijatele,” ütles Nordecon AS peaprojektijuht Rauno Rausk, kelle sõnul seisneb Loodusmaja puiduosa ehituslik eripära selles, et kasutatakse väga mitmekülgseid puitlahendusi.

Loodusmaja maht on jagatud kolme eraldi hoonesse, mis on maa alt ühendatud.Foto: Kavakava

Loodusmaja koosneb kolmest väga eriilmelisest hoonest, millest kõigis on kasutaud veidi erinevaid puitlahendusi. Puiduga seonduvatest lahendustest on kindlasti üks tähelepanuväärsemaid nn dokihoone liimpuit kaaristu, mis on inspireeritud Loodusmaja asukohast mere ääres ja selle piirkonna ajaloolistest seostest laevaehitusega.

Loodusmaja kolme hoone puidust kandekarkassi ehk kandvad seinad, postid, talad ja vahelaed toodab ja paigaldab Peetri Puit, kasutades selleks ristkihtpuitu (CLT), liimpuitu (GLT) ja liimkihtpuitu (LVL). EstNor hoolitseb Loodusmaja välisseinte tehaselise tootmise ja puitkarkass elementide paigalduse eest ehitusobjektil. Tänu tehaselises kontrollitud keskkonnas toodetud välisseina elementidele tagatakse hoone maksimaalne energiasäästlikkus ja plaanitud arhitektuurne välisilme.

“Loodusmaja kompleksi töövõtu puhul  on tegemist meie jaoks suurima projektiga ja siin on ka omajagu väljakutseid nii detailide tootmises kui ka paigaldusprotsessis, mis on antud kompleksi puhul võtmetähtsusega,” sõnas OÜ Peetri Puit juhatuse esimees Peeter Peedomaa.

“Näitena mastaapidest –  5-kordset dokihoonet läbib kogu pikkuses monumentaalne puitkonstruktsioonis arkaad ehk kaaristu, mis moodustab 16 meetri laiuse ja 58 meetrit pika aatriumi,” lisas Peedomaa.

EstNor projekteerib, toodab ja paigaldab Loodusmaja jaoks kokku üle 8000 m2 fassaadi- ja katuseelemente.

“Lisaks paigaldame juba tehases elementidele ka kõik aknad, mis võimaldab hooned peale elementide monteerimist kiiresti ilmastikukindlaks saada,” märkis OÜ EstNor tegevjuht Renee Mikomägi.

Loodusmaja ehitus.Foto: Nordecon

Loodusmaja puidumontaaž leiab aset aasta teisest poolest ja kestab järgmise aasta suveni.

Tallinnas aadressil Vesilennuki 12 asuv Loodusmaja suletud netopind on planeeritud 24 660 m2. Loodusmaja koosneb kolmest eraldiseisvast, aga omavahel maa-aluselt ühendatud hoonest – dokihoone, muuseumihoone ja linnamaja. Kompleksi kuuluvate väga eriilmeliste hoonete kogukõrgused maapinnast ulatuvad enam kui 20 meetrini. Kolmnurkse põhiplaaniga muuseumihoone katus on tugeva kalde all ning selle hoone kogukõrguse vahe on 10 meetrit.

Loodusmaja põhikasutaja Eesti Loodusmuuseum avab uue püsiekspositsiooniga hoone uksed 2027. aastal. Lisaks hakkavad Loodusmaja hoonetekompleksi ruume kasutama Keskkonnaamet, Keskkonnaagentuur, Keskkonnainvesteeringute Keskus, loodav maa- ja ruumi ühendamet (MARU), KEMIT ning mitmed teised Eesti looduskeskkonna eest hoolt kandvad asutused.

Hoonetekompleksi arhitektuurse lahenduse on loonud arhitektuuribüroo Kavakava ja ehituse peatöövõtjaks on Nordecon. Loodusmaja valmib Kliimaministeeriumi tellimisel ja Riigi Kinnisvara juhtimisel.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.