Nordecon alustas Eesti suurima puithoone ehitustöödega: 54,3 miljonit eurot maksev Loodusmaja valmib 2026. aastal

Loodusmaja üldvaate eskiis. Foto: Kavakava arhitektuuribüroo

Tallinna kõige kiiremini areneval mereäärsel promenaadil on alanud Loodusmaja ehitustööd. Detsembris 2023 allkirjastatud peatöövõtulepingu kohaselt vastutab Riigi Kinnisvara AS tellimusel Loodusmaja ehitustööde eest Nordecon AS.

Eesti suurim puidust hoone rajatakse Tallinnas Kalamajja, vahetult Lennusadama kõrvale ja selle suurimaks kasutajaks saab 2,5 aasta pärast olema Eesti Loodusmuuseum.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress
Tallinnasse Lennusadama lähistele rajatav puidust Loodusmaja projekteeriti juba 2019. aastal. Hoone peaks plaanide kohaselt valmima 2027. aastal. Foto: Kavakava arhitektuuribüroo

Hoonetekompleksi jaoks vajaliku süvendi kaevetööd ehitusobjektil on tänaseks alanud. Loodusmaja koosneb kolmest eraldiseisvast, aga omavahel maa-aluselt ühendatud hoonest.

Kompleksi kuuluvate väga eriilmeliste hoonete kogukõrgused maapinnast ulatuvad enam kui 20 meetrini. Kolmnurkse põhiplaaniga muuseumihoone katus on tugeva kalde all ning selle hoone kogukõrguse vahe on 10 meetrit. Hoonetekompleksile on projektijärgselt kavandatud 1 maa-alune korrus.

Visand loodusmaja aaatriumist koos ühiskasutuses ruumidega.Foto: Kavakava arhitektuuribüroo

Nordeconi projektijuhi Rauno Rauski sõnul on esimene tööde etapp talvisel perioodil seotud peamiselt kaevetöödega ja kevadepoole juba vundamendi ja maa-aluse korruse ehitusega.

“Ehitustööde suurem vaatemängulisus, kui hooned juba kõrgusesse kerkima hakkavad, jääb aasta teise poole ja järgmisesse aastasse,” ütles Rausk.

Loodusmaja dokihoone aatriumi 3D-eskiis. Foto: Kavakava arhitektuuribüroo

Ehitusaegne liikluskorraldus on lahendatud vastavalt objekti liiklusskeemile. Arvestades objekti paiknemist tiheda liiklusega Kalaranna tee vahetus läheduses, võib ehitustranspordi liiklemine tuua pööramiskohal Vesilennuki teele lühiajaliselt kaasa tavapärasest erinevat liikluskorraldust. Kaevatööde ajal liigub piirkonnas ka palju veoautosid, mistõttu palutakse liiklejail ohutuse huvides jälgida ajutisi märke.

“Kohalikult kogukonnalt palume kannatlikku meelt ja mõistvat suhtumist, kuna iga ehitusprotsess toob enda ümbrusesse kaasa mõningaid ebamugavusi kõrgenenud mürafooni või õhus lenduva tolmu tõttu. Anname endast parima, et neid kõigile nõuetele vastavalt võimalikult hästi ohjata,” lubas Rausk.

Valmivasse Loodusmajas saavad uued ja tänapäevased ruumid Keskkonnaamet, Keskkonnaagentuur, Keskkonnainvesteeringute Keskus, Ministeeriumi Infotehnoloogiakeskus ning (plaanitav) Maa- ja Ruumiamet. Hoone suurimaks kasutajaks on aga Eesti Loodusmuuseum.

Loodusmaja suletud netopind on planeeritud 24 660 m2 ja selle asukoht on Vesilennuki 12, Tallinn. Tegemist saab olema Eesti suurima avalikus kasutuses puithoonega. Praegu on suurim puithoone äsja valminud Tallinna Pelgulinna riigigümnaasium. Loodusmaja avaliku arhitektuurikonkursi võitis arhitektuuribüroo Kavakava OÜ, arhitektid Siiri Vallner, Indrek Peil, Kristel Niisuke ja Ko Ai.

Loodusmaja näol on tegemist Eesti ettevõtlusele olulise liginullenergia referentshoonega, mis valmib 2026. aasta suvel. Lepingu maksumus on 54,3 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.