Liigu sisu juurde

Kahel katsel müümata jäänud Estateguru tagatise alghind langes kolmandaks enampakkumiseks 1,2 protsenti

Selle arenduse ehituseks kogus Estateguru investoritelt 2,5 miljonit eurot. Raskustesse sattunud arendajalt on tagasi saamata laenu põhiosa suurusega ligi 1,9 miljonit eurot.Foto: OBER HAUSI HINDAMISAKT

Estateguru on kahel kohtutäituri enampakkumisel üritanud sama alghinnaga müüa eelmise aasta lõpus hapuks läinud laenu tagatiseks olnud ridaelamubokse ja eramuid. Kolmandal katsel on hind langenud 20 000 eurot ehk 1,2 protsenti.

Nelja eramu ja nelja ridaelamuboksi uus alghind on kahel korral küsitud 1,62 miljoni euro asemel langetatud 1,6 miljonile eurole.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Jõelähtme vallas enampakkumisel olevaid hooneid arendanud Simetra Kinnisvara võlgneb Estategurule ja maksuametile kokku ligi kaks miljonit eurot, koos ühisrahastuskeskkonnale maksmata intresside ja viivistega oleks summa suuremgi.

Enampakkumisele on kinnistud pandud 1,6 miljoni euro eest, lisaks oli üks korteri ostuks eellepingu sõlminu valmis Estateguru Eesti juhi Tauri Tiigi kinnitusel tehinguga lõpuni minema ja sealt peaks Estategurule laekuma 200 000 eurot. See tähendaks, et alghinnaga müügi korral saavad võlausaldajad tagasi 1,8 miljonit eurot.

Volf selgitas esimese enampakkumise eel, et kinnistute hinna määramisel võeti arvesse hinnastatistikast ja eksperdi, võlgniku ning sissenõudja arvamusi, aga ka müügikuulutust, millega arendust müügiks pakutakse.

Kinnisvaraportaalis müügil kallima hinnaga

Võrreldes müügikuulutusega on enampakkumiste alghind langenud. Pooleli ridaelamuboksid ja majad on müügis olnud novembri algusest hindadega 199 900 kuni 239 000 eurot ehk kokku 1,78 miljoni euro eest, kuid ostjaid pole poole aasta jooksul tekkinud.

Ehitusleht kirjutas detsembris, et kinnisvaraarendajatele lühiajalist krediiti vahendava Estateguru hapuks läinud laenude seast oli suurimaks Eestis kaheksa ridaelamuboksi ja nelja eramu püstitamiseks võetud võlg, millest rahastuskeskkonna poolt maksevõimetuks kuulutatud arendajal oli tasumata ligi 1,9 miljonit eurot.

Laen paistis silma kahe tõiga poolest:

  • Suur rahastusvoorude arv. Kokku tegi Simetra Kinnisvara Estateguru keskkonnas 14 kuu jooksul 43 rahastusvooru. Arendaja kogus ligi 17 000 laenuna kokku enam kui 2,5 miljonit eurot.
  • Laenu sai maksuvõlglane. Maksuameti võlapäringust selgub, et Simetra Kinnisvaral on 2022. aasta septembrist riigi ees täitmata kohustusi. Maksuameti võlapäring ei kuva võlgade suurust minevikus, aga teatmik.ee andmetel on kohustus riigi ees viimased üheksa kuud olnud suurem kui 100 000 eurot.

Tiik rääkis, et Estateguru rahastab maksuvõlaga arendajat tingimusel, et ettevõte on sõlminud maksuametiga maksegraafiku. Tema andmetel oli firmal 2022. aasta augustis ajatatud võlg ja see sai oktoobriks tasutud.

Maksu- ja tolliameti meediasuhete spetsialist Kertu Laadoga selgitas vastuolu Estateguru ja maksuameti andmetes sellega, et ameti lehel kuvatav kuupäev väljendab vanima täna võlas oleva nõude tasumise tähtpäeva, aga teave võla kohta võib olla hiljem tekkinud – näiteks on ettevõte tagantjärele parandanud deklaratsioone või on firmale tehtud maksuotsus. Simetra maksuajalugu Laadoga avaldada ei saanud, sest tegemist on maksusaladusega.

Viimase laenu sai Simetra Estategurust eelmise aasta augusti lõpus. Selleks pakkumiseks moodustas arendaja kogunenud laenusumma ligi 60 protsenti tagatisvara väärtusest. Estateguru lubas, et laenusumma võib järgmistes voorudes tõusta 65 protsendini tagatisvara väärtusest.

Kinnisvarabüroo Ober Haus hindas augustis tagatiste väärtuseks ligi 2,9 miljonit eurot.

Viimases voorus küsitud 100 000 eurot tuli kokku täismahus, aga ligi kaks ja pool kuud hiljem kuulutas Estateguru arendaja maksevõimetuks.

Estateguru jaoks maksejõuetu 11. novembrist

Tiik ütles, et pärast seda, kui rahastuskeskkkond kuulutas 11. novembril Simetra projektid maksevõimetuks, ei ole arendaja ühtegi summat tagastanud. Tagastamata põhiosa suurus on ligi 1,9 miljonit eurot.

Tiik selgitas, et osa laenusummast õnnestus Estategurul enne arendaja maksevõimetuks kuulutamist tagasi saada, sest mõned ridaelamud sai firma valmis ja müüdud ning sai selle arvelt laene osaliselt tagastada.

Tiik ütles, et Estateguru alustas tagatiseks olevate ridaelamubokside ja eramute realiseerimist koheselt, kui sai selgeks, et ettevõte oma kohustusi teenindada ei jõua. “Laenu tagatiseks olevad varad on väga heas seisus ja ehitatud projektile vastavalt ning hea kvaliteediga,” kinnitas ta.

Kinnistusraamatust selgub, et Estateguru tagatiseks olevatel varal on laene tagavate hüpoteekide kõrvale oktoobri lõpus tekkinud Maksu- ja Tolliameti kasuks keelumärge kinnisasjade käsutamise keelamiseks. Firma on maksuametile tänase seisuga võlgu ligi 110 000 eurot.

Simetra Kinnisvara juhataja ja omanik on Sergei Novik. Ta omab Simetra Kinnisvara eraisikuna (20 protsenti ettevõttest) ja läbi talle kuuluva osaühingu Simetra Construction (80 protsenti ettevõttest). Viimane esitas oktoobri lõpus pankrotiavalduse, aga jaanauris lõpetati pankrotimenetlus pankrotti välja kuulutamata raugemise tõttu. Nüüd on ettevõte likvideerimisel.

Enampakkumisele saab registreerida 21. maini, kui selleks kuupäevaks huvilisi tekib, siis nad saavad pakkumisi teha 28. maini.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.