Kinnisvaraarendajad alanud aastast: arendustempo langeb, uusi objekte ja etappe alustatakse vähem
Olukord kinnisvaraturul on jätkuvalt väga keeruline ja ebakindel ja see takistab uute arenduste alustamist, ent kvaliteetsele kinnisvarale leidub kodumaiste suuremate kinnisvaraarendajate hinnangul alati turgu.
Bonava Eesti tegevjuhi Taavi Soormi hinnangul on Tallinna uusarenduste müügimahtudes mullu aasta teises pooles näha tõusu võrreldes aasta esimese poolega, ent turuolukorra paranemisest on veel vara rääkida.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
“Ka jaanuarikuus oleme teiste turul tegutsejatega täheldanud pisut elavamat huvi. Tervikuna tõi 2023. aasta kinnisvaraturul märkimisväärse languse, kuid hetkel võime öelda, et olukord on stabiliseerunud,” märkis Soorm.
Vähem uusi objekte
“Uusi objekte ja etappe alustatakse vähem, selles mõttes arendustempo kindlasti langeb. Ebakindluseks seda ei nimetaks, turul on enamuses kogenud tegijad, kes oskavad oma mahte ja võimalusi prognoosida,” lisas ta.
Kinnisvaraturu lähitulevik oleneb Soormi sõnul palju meie lähiriikide majanduste käekäigust. “Alanud aasta toob kindlasti erinevaid väljakutseid: töötuse määr, majanduse üldine olukord, tarbijakindlus jne. Vara on öelda, kui palju seda kompenseerib euribori eeldatav langus,” ütles Soorm.
Üldise trendina jääb Soormi hinnangul Tallinnas alles vajadus uute ja mõistliku suurusega korterite järele. “Kui näiteks laenutingimuste paranedes hakkab nõudlus korterite järele kiiremini taastuma, siis võib mõneks ajaks ehitusmahtude langusest tulenevalt olla turul puudus uutest kvaliteetsetest kodudest. Kindlasti on meil olemas valmidus alustada uute arendusetappidega nii pea, kui turuolukord peaks paranema,” kinnitas ta.
Tugeva arendaja jaoks on turul alati koht olemas
Ka Invego juhatuse liikme Kristjan-Thor Vähi hinnangul kaalutakse hetkel uute projektide alustamist väga põhjalikult.
“Kindlasti vaatavad nii paljud arendajad kui rahastajad uusi projekte väga kriitilise pilguga, samas kinnisvara äri on pikk äri ja hea asja ja tugeva arendaja jaoks on koht turul kogu aeg olemas,” märkis Vähi.
“Eelseisva aasta puhul arvan, et ennekõike aitab turu paranemisele kaasa eluasemelaenu reglemendi muutus ja intressikeskkonna paranemine – pangad on hakanud oma marginaali vaikselt langetama ja ka Euribori langust ootavad eksperdid hiljemalt aasta teises pooles,” lisas ta.
Etapiline ehitamine muutub populaarsemaks
Turu keerukale olukorrale võib viidata ka asjaolu, et näiteks Merko otsustas hiljuti alustada Jüris uue arendusega mitmeetapiliselt. Merko Ehitus Eesti kommunikatsiooni- ja turundusjuhi Kätlin Kaasiku sõnul ei ole see siiski tingitud otseseselt praegusest seisust kinnisvaraturul.
“Arendusprojektide etapiline ehitamine on arendajatele tavapärane praktika igas turuolukorras,” selgitas Kaasik.
Ehitusotsuste langetamisel kaalutakse tema sõnul alati mitmeid erinevaid aspekte – klientide nõudlus, piirkonnas pakkumisel olevate korterite arv, ehituse sisendhinnad.
“Uusarenduste turg on mõne aasta tagusega võrreldes küll jahedam, kuid kuna uue kodu ostmine on eelkõige vajaduspõhine otsus, arendatakse ja ehitatakse uusi kortereid igal ajal,” ütles Kaasik.