Liimpuidu tootmisega tegelev Barrus loodab tehisaru abil teenida pool miljonit eurot lisatulu aastas
Teadus- ja ärilinnak Tehnopoli AI-töötoas läks pilootprojektide vahel jagamisele üle veerand miljoni euro, millest suurima rahasüsti sai Barruse projekt, mis viiakse ellu koostöös OIXIO Digitaliga.
Liimpuidu tootmisega tegeleva Barruse eesmärk on antud projekti raames luua masinõppel baseeruv saematerjali planeerimise soovitussüsteem, mis võtab arvesse jooksva hetke toodangu nõudlust ja palgi laoseisu koos prognoositava sissetulekuga.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Kasud, mida projektis AI abiga loodetakse saavutada, on tarnekindluse suurendamine, efektiivsuse kasv, aja kokkuhoid, käsitöö vähendamine ja puidu optimeeritum kasutamine.
Barruse ja OIXIO Digitali ühendmeeskond otsis Tehnopoli AI töötoas projekti ette valmistades vastuseid küsimusele, kuidas luua tehisintellektil põhinev süsteem, mis annaks parima võimaliku valiku olemasoleva palgi kasutamiseks. Eesmärk oli paika saada kuuekuulise projekti skoop ja detailne projektiplaan, mis oli ühtlasi aluseks parimate meeskondade väljaselgitamisel ja rahastusotsuste tegemisel.
“Tänu uuele AI-lahendusele saab tulevikus 3500 männipuud palju paremini väärindada ja edaspidi saepuru asemel neist hoopis aknaid valmistada. See toob Barrusele aastas juurde ligikaudu 500 000 eurot lisatulu, sest liimpuit on oluliselt kallim müügiartikkel kui saepuru,” ütles projekti meeskonna liige OIXIO Digitali juhtivkonsultant Kristen Pugi.
Kokku andis Tehnopol AI jaoks rahasüsti üheksale ettevõttele 20st. Suurima rahastuse sai Barrus, kellele Tehnopol otsustas anda projekti elluviimiseks 64 000 eurot. Lisaks said pilootprojektideks rahastuse veel:
- Menken Trials (50 000 eurot),
- Inspirators! (36 300 eurot),
- Fusebox (26 800 eurot),
- ibiot (22 000 eurot),
- PÖFF (20 000 eurot),
- SEE Insurance Broker (20 000 eurot),
- ELDYCare (15 000 eurot) ja
- Nafta Films (15 000 eurot).
Tehnopoli eestvedamisel toimuv AI arenguprogramm on ellu kutsutud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt ettevõtete konkurentsivõime arendamiseks, et julgustada tehisaru laiemat kasutuselevõttu Eestis.
Viimase kahe aasta jooksul on Tehnopol toetanud AI töötubade raames kümneid tehisaru rakendamise pilootprojekte. Kokku on 2023.-2024. aastatel AI-põhiste projektide elluviimiseks jagatud otsetoetusi miljoni euro ulatuses.
Praegusesse vooru kandideeris rekordarv ettevõtteid ja AI töötuppa pääses oma projekti esitlema 20. Töötubades olid ettevõtetele toeks kogenud võtmementorid ja tehisintellekti eksperdid. Töötoa lõpus esitles iga meeskond oma projektiplaani ja töö tulemit ekspertpaneelile, kelle poolt valitud meeskonnad said projektide elluviimiseks ka rahastuse.