Mis valdkondades ehitusmahud püsivad, kus on näha langust? Ehitusseadmete rendifirma juht annab ülevaate
Ramirent Baltic AS tegevjuht Heiki Onton ütles, et kuigi majandusseis on raske, ei ole langus Eesti ehitussektoris ühene ja laiapõhjaline.
“Oleme ehitusseadmete rendi- ja müügiäris Eesti ja kogu Baltikumi turuliider, seetõttu on meil hea ülevaade turul toimuvast,” rääkis Onton. “Meie klientuur on väga lai – lisaks ehitusele on meil kliente tööstuses, kohalike omavalitsuste seas. Seega üldist langustrendi meie omalt poolt ei tunneta.”
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Ühtlasi on Ontoni sõnul palju uusi valdkondi, mille ehitusobjektid on just nüüd aktiivsed, näiteks Rail Baltica ja Kaitseväe investeeringutega seotud objektid.
Tähelepanek, et rendifirma laoplatsil on mingil hetkel palju tehnikat või soojakuid kogunenud, ei tähenda Ontoni sõnul alati halba. “Kui mõni soojakukompleksi projekt lõpeb, on loogiline, et need jõuavad lattu tagasi,” selgitas ta. “Meil on aga objekte, mis koosnevad enam kui sajast soojakust ja siis ongi plats korraga täis. Aga samal ajal on juba uued hanked algamas ja soojakud leiavad peagi uue objekti.”
Lisaks teevad rendiettevõtted Ontoni sõnul pidevalt suuri investeeringuid seadmeparkide uuendusse. Kui uued seadmed on kohal ja vanemad on ka veel platsil, siis võib jääda ekslik mulje väga rasketest aegadest.
Kinnisvaraarendus ja teedeehitus languses
Ontoni hinnangul on kõikidel renditeenust pakkuvatel firmadel kliendigruppe, mille langus on märgatav. “Kinnisvaraarenduses, eriti just elamispindade puhul, on langus turul selge,” sõnas ta. “Teedeehituse mahud on kukkunud palju ja seal ei paista riigi plaanides ka positiivsemat prognoosi.”
Positiivselt poolelt tõi Onton välja suuremad tööstusobjektid — Ramirendi varustust kasutatakse näiteks tuuleparkide, Narva, Kiviõli ja VKG Õlitehase ehitustel. “Samuti pole langust märgata põllumajandussektoris,” sõnas ta. “Meie vaates ei ole kukkunud remondi ja renoveerimise turg. Ka erakliendid rendivad seadmeid ikka samal tasemel kui varem. Ehk siis olukord ei ole igas sektoris ühtlaselt halb, tuleb vaid detailsemalt olukorda hinnata.”