Onninen loobus oma kontoris lülititega valgustuse juhtimisest
Onnineni Tallinna kontorisse paigaldati juba enne luminofoorlampide turuletoomise keelu kehtima hakkamist uus Ledvance’i innovaatiline valgustussüsteem, mis säästab kasutajate tervist ja ettevõtte raha, kuid sellega koos loobuti ka lülititega valgustuse juhtimisest. Miks?
Uus valgustus kasutab nutikaid lahendusi nagu valguse juhtimine automaatika abil, nii et kontoritöötajad ei pea ruumi sisenedes ise lüliteid vajutama – valguse seadistamise teeb ära tark süsteem.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Valgust just nii palju, kui vaja
Kui varem olid kontoriruumid valgustatud vanade luminofoorlampidega, mis põhjustasid sageli silmade väsimust ja valutamist ning üldist ebamugavustunnet, sest sedasorti valgusallikad kipuvad värelema, siis uus valgustussüsteem pidi need probleemid lahendama, pakkudes lisaks energia kokkuhoidu.
Uue lahenduse paigaldamise eesmärk oligi saavutada optimaalne valgustus, mis ei koormaks silmi ega mõjutaks negatiivselt üldist heaolu. Valguse automaatne reguleerimine toimub andurite abil, mis tuvastavad inimeste kohaloleku, liikumise ning valguse taseme ruumis.
Miks loobuti lülititega juhtimisest?
Uue valgustussüsteemi juhtimine on lihtne ja mugav. Õigemini juhtimist peaaegu polegi, kui süsteem on täpselt häälestatud.
Kui alguses kaaluti Onnineni Betooni tänava kontoris igasse ruumi eraldi lüliteid, siis lõpuks otsustati kasutada automaatikat, kus laepaneelid on ühendatud WiFi kaudu võrku ning neid juhitakse samasse ruumi paigutatud erinevate anduritega. See võimaldab väga paindlikku juhtimist ja reguleerimist vastavalt sellele, kui palju on ruumis hetkel valgust vaja.
Seega, kui alguses lubati kasutajatele tõesti rohkem käsitsi reguleerimisvõimalusi, mida Ledvance´i süsteem samuti võimaldab, siis avastati üsna pea, et automaatika suudab suurema osa vajalikest seadistustest ära teha palju täpsemini ja efektiivsemalt.
Kuigi lülitamisest loobumine võis esialgu tunduda harjumatu, siis muutus see peagi tänu oma mugavusele kõigi jaoks täiesti mõistlikuks alternatiiviks. Tähtis on ju õige valgushulk, mis töökohale langeb, ning see on automaatika jaoks uue valgustuse paigaldamise käigus ära reguleeritud. Kõigil töökohtadel mõõdeti ära vajalik valguse hulk ning nutikas süsteem tagabki selle ilma lüliteid vajutamata.
Kontoris saab tahtmise korral siiski ka ise teatud ulatuses valguse heledust reguleerida. Valikus on näiteks ühe nupuvajutusega valgustuse vähendamine 50% ning järgmise vajutusega 75% ehk heledust saab tõesti reguleerida, aga mitte sujuvalt, kuna see paneks võrgule liiga suure koormuse ja muudaks selle aeglaseks. Samas pole sujuvat reguleerimist eriti vajagi, kui on võimalus astmeliselt ruume hämardada.
Neis ruumides aga, kus välisvalgust aknast sisse ei paista, imiteerivad HCL-valguspaneelid valgustemperatuuri vastavalt päevavalgusele, muutes kontoriruumide valguse loomulikuks ja meeldivaks.
Automaatika abiga seadistatakse valgustemperatuur vastavalt õuevalgusele: hommikul on toon külmem, õhtul muutub soojemaks.
Võrk ei nõudnud suuri ümberehitusi
Elektrijuhtmestikku ei olnud vaja kapitaalselt muuta, kuna toide tuli vaid ühendada harukarbist otse laepaneelidele, et neil oleks toide tagatud. Samamoodi vajasid elektrit andurid laepaneelide taga, kuid ka see ei nõudnud suurt ümberehitust. Elektrikud tegid selle töö ära ilma elektriprojekti muutmata.
Leedpaneelid laes on standardmõõtudega 595 × 595 mm, nagu olid ka vanade ripplagede laepaneelide mõõdud ning kõik võis jääda samaks, vahetada tuli vaid valgustid.
Leedpaneele saab muidugi ka lakke riputada. Ledvance’il on väga palju erinevaid variante, aga Onnineni kontorisse Tallinnas valiti siiski selline lahendus, mille puhul oli võimalik vana valgustus lihtsalt uuega asendada. Soovi korral saab aga tellida kõikvõimalikke erinevaid disainvalgusteid.
Kokkuvõttes võib öelda, et uus valgustussüsteem on olnud ettevõttele edukas investeering. See mitte ainult ei vasta uutele Euroopa Liidu nõuetele ja standarditele, vaid loob ka parema töökeskkonna ning võimaldab kontrollida valgustuse kulusid ja tarbimist.
Kogemus uue süsteemi paigaldamisest on andnud Onninenile väärtuslikke teadmisi ja oskusi, mida saab nüüd jagada ka teistega, kes kaaluvad sarnast üleminekut uuele valgustusele.
Uue targa süsteemiga on võimalik saavutada optimaalne valguskeskkond, mis toetab nii töötajate heaolu kui ka keskkonnasäästu ega nõua kogu elektrisüsteemi ümberehitust.