Liigu sisu juurde

Peatselt jõuab enampakkumisele Eesti ainus eraomandis olev saar, millele võib rajada ka eluhooneid

Hõralaid on jagatud kaheks eraldiseisvaks kinnistuks, millest 233 600 ruutmeetrit on maatulundusmaa ja 6060 ruutmeetrit elamumaa.Foto: oksjonikeskus.ee

Kohtutäitur Kristiina Feinman paneb peatselt enampakkumisele Hiiumaa külje all paikneva Hõralaiu saare, mis on Eesti ainuke 100% eraomandis olev saar, millele on lubatud rajada eluhooned.

20. mail algava oksjoni alghind on 480 000 eurot ja selle eest saab uus omanik endale kahest eraldiseisvast kinnistust koosneva saare kogupindalaga 239 660 ruutmeetrit.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Suurem osa saarest — 233 600 ruutmeetrit — on maatulundusmaa funktsiooniga, ent saarel on ka 6060 ruutmeetri suurune elamumaakrunt, millele on 2011. aastal kehtestatud detailplaneeringu alusel lubatud rajada kaks hoonet ehitusaluse pinnaga kuni 150 ruutmeetrit.  

Eestis pole ühe isiku ainuomandis olevad saared kuigi tavapärane nähtus, kuid näiteks Põhjamaades ja mujal maailmas on selline eluviis müüja sõnul laialdaselt levinud.

Hõralaiule on 2011. aastal kehtestatud detailplaneeringu alusel lubatud rajada kaks hoonet ehitusaluse pinnaga kuni 150 ruutmeetrit. Fotol eskiis võimalikust ehituslahendusest. Foto: oksjonikeskus.ee

“Võimalus on rajada ainulaadne ja privaatne kodu iseendale nautimiseks ja/või muuhulgas eeskujuks olev isemajandav elukeskkond, kus võib elada eraldatuna muust ühiskonnast ning mis on sõltumatu igapäevastest välismuutujatest. Võimalusi on lõputult,” on kirjas müügikuulutuses.

Hõralaiu praegune omanik Morten Aavik ütles Ehituslehele, et erasaare müümise puhul on üsna keeruline ka õiglase hinna määramine.

“Erasaare puhul on tegemist unikaalse kinnisvaraga ning seetõttu on sellele õiglase müügihinna määramine oluliselt keerulisem, — et mitte öelda võimatu — kui tavapäraselt müüdavatele kinnisvaraobjektidele,” ütles Aavik, kelle sõnul pole saare unikaalsuse tõttu pole piirkonnas võrdlustehinguid.

Põhjus, miks otsustati erasaarele just kohtutäituri oksjonil uus omanik leida, on müüja sõnul erapooletus.

“Kõik enampakkumise toimingud logitakse ning kuvatakse enampakkumise aktil. Kohtutäitur on seadusega tagatult ametitegevuses erapooletu ning kõigis isikutes, kelle kasuks või kelle suhtes ta toiminguid teeb, usaldust äratav. Seega on kohtutäituri poolt korraldatud eraenampakkumine turvaline, läbipaistev, erapooletu ning võimalik vastutus kaetud kohtutäituri ametikindlustusega,” selgitas Aavik.

Hõralaid.Foto: oksjonikeskus.ee

Kinnistu on koormatud looduskaitseseaduse § 16 lõikes 5 sätestatud ostueesõigusega Eesti Vabariigi kasuks, mis jääb kehtima ja millest tulenevat õigust on Eesti Vabariigil õigus seaduses ettenähtud ajal ja korras kasutada. See tähendab, et kinnistu müügi korral võib riik seda rakendada ehk asuda senise ostja asemele. Ostueesõigus ei tee Aaviku hinnangul müügiprotsessi kuidagi keerulisemaks, kuid sellega peab arvestama.

“Ostueesõiguse teostamisel loetakse ostueesõigust omava isiku ja Müüja vahel sõlmituks müügileping samadel tingimustel, milles müüja ostjaga kokku leppis. Ostueesõiguse teostamine ei muuda kehtetuks ostjaga sõlmitud müügilepingut ega sellest tulenevaid kohustusi,” selgitas Aavik, kelle sõnul riik seni veel saare ostmise vastu huvi tundnud pole, sest ostueesõiguse teostamise õigus tekib pärast müügitehingu toimumist.

Kohtutäitur Kristiina Feinmani sõnul on riigil võimalik ostueesõigust teostada kahe kuu jooksul pärast müüja poolt müügi toimumise kohta käiva teate saamist, kui seaduses ei ole ette nähtud teistsugust tähtaega.

Hõralaiu kinnistu on koormatud hüpoteegiga summas 150 000 eurot Aavik OÜ kasuks, ent uue omaniku jaoks see mingeid probleeme ei põhjusta, kuna eduka müügitehingu korral hüpoteek kustutatakse.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.