Toode kiirülevaade: mida peab teadma vihmaveesüsteemi paigaldamisel?

Meie laiuskraadi sademeterohkus rõhutab igal aastaajal vihmaveesüsteemide vajalikkust – vihma, sulava lume ja lörtsi eest tuleb ühtviisi kaitsta nii uut kui ka vana maja. Ligi 35 aastat Eesti turul tegutsenud katuste valmistaja ja paigaldaja Toode kordab üle põhitõed, kuidas tagada toimiv lahendus, mida pidada vihmaveesüsteemide valikul oluliseks ja kuidas ära tunda müügimull.
Maja külge kinnituv vihmaveesüsteem koosneb räästasse paigaldatud horisontaalrennidest ning allajooksudest ehk torudest, põlvedest ja sülititest. Vihmaveetorude läbimõõt ja allajooksude arv sõltub hoone katuse pindalast ja geomeetriast – vee äravool peab olema tagatud ka suurema vihmasaju ajal.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Allajooksud peaks tavaoludes paiknema võimalikult võrdsete vahemaade tagant. Sileda ja lihtsama katuse puhul on soovituslik teha üks allajooks maksimaalselt 100 m² katusepinna kohta. Keerukama geomeetria (kelpkatused, hulgaliselt väljaehitusi jne) korral sagedamini. Väga veerohketes sõlmedes, näiteks neelukohtades, tuleks kasutada lehtreid ja kindlasti on soovitav teha samasse kohta ka allajooks. See välistaks suurvee korral neelust massiivse ülejooksu.

Milline süsteem valida?
Vihmaveesüsteemid erinevad pealtnäha peamiselt kuju poolest – pakutakse nii ümaraid kui kandilisi. Valik nende kahe vahel sõltub suuresti tellija maitsest ja sobivusest hoonega, paigalduses või veevoolus erinevusi ei ole. Võib kohata selgitust, et vesi voolab paremini ümaras rennis ja selle põhjas pole ka teravaid nurki, millesse sodi koguneks, kuid tegelikult pole kummagi renni kuju puhul hooldamisest pääsu. Hoone läheduses olevate puude tõttu koguvad rennid end üsnagi kiirelt lehti või okkaid täis. Seetõttu on esimene soovitus heita regulaarselt pilk rennidesse ja vajadusel sealt praht eemaldada. Töö pole meeldiv, aga on vajalik.
Lehesodi püüdmiseks paigaldatakse ka spetsiaalseid võrke, kuid see võib mõnikord olukorda halvendada: sodi hakkab kogunema võrgu peale, see ei lase enam vett läbi ja renn kaotab oma mõtte.
Milline materjal valida?
Vihmaveesüsteem peab olema korrosiooni eest kaitstud nii renni seest kui väljast. Sisepinna kaitse on isegi olulisem, sest peamine vee „rünnak“ toimub ju renni ja toru sees.
Eesti turul pakutakse üldiselt kahepoolselt kaetud vihmaveesüsteeme. Valida on umbes 25 värvitooni vahel, mis võimaldab leida sobiva igasuguse katusekatte juurde, olgu see siis eterniit-, kivi-, laastu- või mõni muu katus. Rääkimata teraskatustest.
Parima tulemuse saavutamiseks on soovitav eelistada rätsepatööd – täpselt soovitud pikkuses rennid, et poleks tarvis neid jätkata, sest iga liitekoht on tulevikus potentsiaalne lekkekoht. Samuti ei teki rätsepatööga kulukaid jääke ja kogu ostetud rennikogus leiab kasutust.
Järjest enam on kasutusel vasest vihmaveesüsteemid, eriti renoveeritavate hoonete puhul. Vask on eluaegne, korrosiooniprobleeme see materjal ei tunne. Siiski on oluline vältida paari viga: vasega koos ei tohiks kasutada tsingitud terast või mõnd teist galvaanilist protsessi tekitavat metalli. Oluline on vasest rennid-torud liita omavahel vasest (või roostevabast terasest) neetide ja kruvidega ning et vasest katusekattele ei paigaldataks tsingitud terasest vihmaveesüsteemi – kusjuures vastupidises olukorras, teraskatuse ja vaskrennide puhul probleemi ei teki.

Milline on vihmaveesüsteemi garantii?
Peaaegu kõik tööstuslikult vihmaveesüsteeme tootvad tehased toodavad kvaliteetseid tooteid, kuid tervelt 90 protsenti lahenduse toimimisest sõltub paigalduse kvaliteedist.
Vihmaveesüsteemide valmistamiseks kasutatav tooraine erineb katuseplekkide tootmiseks kasutatavast. See on veidi paksem, kahepoolse kattega ja pehmema terasemargiga, et sellest vormuksid tootmisliinides sujuvad kumerpinnad. Kõigil kasutatavatel materjalidel on tehnilised omadused kirjeldatud ja toorainel kindlad garantiitingimused. Enamasti on rennide-torude valmistamiseks kasutatud pleki pinnakatte garantii 20-30 aastat.
Kas paigaldada ise või palgata professionaal?
Valiku määrab paigaldusele kuluv aeg ja eelarve. Kindlasti on vihmaveesüsteemide paigaldamine jõukohane igale lahtiste kätega inimesele, kuid et süsteem töötaks laitmatult aastakümneid, võiks eelistada profi tehtud turvalist ja korrektset tööd.
Olulisem kui materjal või tooted, on rennide korrektne paigaldus ja täielik läbimõeldus: allajooksude arv ja paiknemine, lumest tekkivad olukorrad katusel ja regulaarne hooldus.
Selleks, et vihmaveesüsteemi investeering rentslist allavett ei läheks, kannavad hoolt Toode katusetööde spetsialistid, kes nõustavad ja pakuvad lahendusi. Kuna Toode on ainuke plekk-katusetootja Eestis, kes oma toodangut ka ise paigaldab, siis saab iga klient mugava ja paindliku rätsepateenuse – kõik ühest kohast.
Külma pead valikute tegemisel ja oskust eristada ilusaid müügijutte olulisest!