15 minuti linn: tarkvaraarendaja tegi veebirakenduse, mis jagab Tallinna ja Tartu teenuste kättesaadavuse alusel valgeteks ja punasteks tsoonideks
Tarkvaraarendaja Ilya Zverev otsis pärast 15 minuti linna kohta kuuldud debatti kaarte, mis teenuste kättesaadavust illustreeriks, aga kuna ta otsitut ei leidnud, siis lõi ise tasuta veebirakenduse.
Rakenduses on info Tallinna ja Tartu poodide, tervishoiuasutuste, kohvikute, kultuuriasutuste, koolide, lasteaedade ja kogukonnakeskuste kohta ning seal saab vaadata, millistes piirkondades jõuab teenusteni jalgsi 10 või 15 minutiga. Kolmanda võimalusena on näha teenuste kaugus jalgrattaga liikujale.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Valikute alusel jagab rakendus linna tsoonideks: punastel aladel pole vajalikke teenuseid, valgetel on. Tallinna puhul joonistub jalgsi liikleja jaoks probleemseima alana välja Kakumäe ja Tiskre kant, aga punaseid laike on ka teistes linnaosades.
Zverev rääkis, et kaart illustreerib hästi linnaosade erinevusi. Ta leidis, et veebileht võiks anda kodu ostjale või üürijale infot, millistes linnaosades on mugavam autota elada ja ettevõtjatele ideid, kuhu teenuseid lisada.
“Kõige tähtsam on aga see, et sellised kaardid panevad mõtlema sellele, mis on 15 minuti linn ja kaaluma oma vajadusi ning valikuid, mida linn pakub,” lausus Zverev. “Need mõtted aitavad elanikel ja linnajuhtidel teha paremaid otsuseid.”
Zverev on tarkvaraarendaja, kelle kireks on geoinfosüsteemid. Ta on aidanud rakendada geoandmeid paljudes toodetes, sealhulgas Maps.Me ja Lyft. Ta õppis Peterburi ülikoolis, töötas Venemaal ja Valgevenes ning kolis Eestisse 2021. aastal.
Zverev rääkis, et kasutas rakenduse loomisel OpenStreetMapi andmebaasi kõnni- ja rattateede ning kaupluste ja kohvikute kohta info saamiseks. “Professionaalsed kartograafid eiravad neid andmeid sageli,” sõnas ta. “Võimalik, et minu tööriist aitab neid linnakeskkonna täpsemal hindamisel.”
Küsimusele, kas ta ise elab punases või valges tsoonis, vastas Zverev, et elab Nõmmel, täpselt punase ala ääres. “Mu laps käib koolis umbes 16 minuti kaugusel,” rääkis ta. “Aga Nõmmel käia on väga mugav ja tervislik.”
Tallinna linnaplaneerimise valdkonna abilinnapea Madle Lippus kinnitas, et Tallinna linnaplaneerijad kasutavad oma töös sarnast infot, aga infokihte, mida arvestada, on rohkem. Zverevi rakenduses vaadeldud teenuste kõrval on linna arengustrateegias paika pandud, et kodude läheduses peaks ka olema roheala ja lisaks sellele, et tuua võimalikult palju igapäevateenuseid inimestele 15-minutilise jalgsiteekonna kaugusele, jälgitakse planeerimisprotsessis ka ühistranspordipeatuste asukohti.