Liigu sisu juurde

Eesti Kinnisvarafirmade Liit: suurem ärevus kinnisvarasektoris on möödunud

Uusarendus Tallinnas. Foto on illustratiivne.Foto: Mihkel Maripuu / Postimees / Scanpix

Eesti Kinnisvarafirmade Liit (EKFL) korraldab 9. mail  konverentsi “Kuhu liigub Eesti kinnisvaraturg?”, kus asjatundjad annavad ülevaate hetkeseisust ja lähituleviku trendidest kinnisvarasektoris. EKFL tegevdirektori Tõnis Rüütli hinnangul on suurem ärevus sektoris möödunud ja uue reaalsusega on tänaseks juba kohanetud.

“Põhiprobleemiks on jätkuvalt raha hind pankades, mis on tinginud ka piduri kinnisvaraarenduses. Euribori tipp on selleks korraks läbitud ja asendunud väikese languse ja selle jätkuva ootusega,” märkis Rüütel.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Ostjate ja arendajate julgus tema prognoosi kohaselt küll taastub, aga suuremat tõusu ei ole oodata enne, kui baasintressid veelgi langevad. Samas võib uute pindade defitsiit suurendada nõudlust, seda eriti populaarsema asukohaga  asumites.

“Tundub, et seonduvalt tarbija kindlustunde taastumisega on turu põhi ületatud. Samas nii uusarenduste kui järelturu korterite osas läbirääkimiste ruumi ikka on.  Müüjad näitavad paindlikust mitmel erineval viisil – hinna sees pakutakse, kes kööki, kes esikumööblit, kes parkimiskohta,” kirjeldas Rüütel. “Kui buumi ajal lähenesid vanemate ja kehvemas korras korterite hinnad uutele, siis nüüd on hindade vahed suuremad, see on ka mõistuspärane.”

2024. a esimeses kvartalis oli Tallinna uue korteri keskmine ruutmeetrihind 4273 €/m2. Aastane ruutmeetrihinna kasv oli 14%, kvartali võrdluses on keskmine hind kasvanud ligi 2%.  Pealinna järelturu korteri keskmine hind oli 2024.a esimeses kvartalis 2745 €/m2 ning seejuures on keskmine hinnatase aastataguse ajaga võrdluses tõusnud ligi 4%. Kvartaalses võrdluses on Tallinna järelturu korterite keskmine hinnatase langenud 2%.

2024. aasta esimeses kvartalis kujunes uue kahetoalise korteri (tehingud korteritega, mille pindala on vahemikus 40–55 m2) maksumuseks Tallinnas keskmiselt 201 000 eurot (4280 €/m2 ).

Järelturu kahetoalise korteri maksumuseks kujunes Tallinnas keskmiselt 127 000 eurot (2699 €/m2).  Sealjuures oli Tallinnas kõrgeima hinnatasemega piirkond Kesklinn, kus maksis 2024. aasta esimeses kvartalis järelturu kahetoaline korter keskmiselt ligi 169 466 eurot (3555 €/m2 ). Järelturu kahetoalise korteri saab kõige odavamalt Lasnamäel ja Mustamäel – esimese kvartali andmetel vastavalt 112 024 ja 106 866 euroga, ruutmeetrihindades vastavalt 2321 €/m2 ja 2393 €/m2.

“Vanemate magalakorterite hinnad reageerivad alati kõige kiiremini, seal hakkab ka turg kõige kiiremini tõusma,” tõdes Tõnis Rüütel. “Uusarenduste osas lähevad praegu hästi müügiks odavamad, ca 3000-eurose ruutmeetrihinnaga eluruumid Harjumaal. Keerulisem on olukord nn. luksuskinnisvaraga, mille turg on õhuke. Erandiks Kalamaja ja Rotermanni ning muud mereäärsed piirkonnad.”

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.