Kiili Kodukvartali projektiga kõrbenud Heden Ehituse juht: ma ei näe, et oleksin ettevõtjana vigu teinud
Kahe töötajaga Heden Ehitus tegi veel mullu viimases kvartalis käivet enam kui poole miljoni euro jagu. Nüüd ootab sisuliselt varatuks tunnistatud ettevõtet pankrot.
Ettevõtte suurimaks võlausaldajaks on pankrotiavalduse esitanud osaühing Kiili Kodukvartal. Nimelt sõlmis Heden Ehitus 2022. aastal lepingu Kiilis kortermajade ehitamiseks, mida ei suutnud hindade tõusu tõttu enam täita.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Alles jäid vaid võlad
“Arvestav vara, mille arvelt võlausaldajate nõudeid rahuldada, puudub,” märkis ajutine pankrotihaldur Indrek Lepsoo. “Võimalikud täitmata kohustused ulatuvad seevastu kokku 997 113 euroni.”
Lepsoo sõnul ei ole võimalik välja tuua selget rasket juhtimisviga, mis oleks toonud kaasa võlgniku maksejõuetuks muutumise.
“Ehitatud on raamatupidamise andmetel väga madala kasumimarginaaliga, mis peegeldab asjaolu, et pole arvestatud kas ehitusmaterjalide kallinemise riskiga või ongi tehtud vigu riskide hindamisel ja rahavoogude planeerimisel juba ehituslepingu sõlmimisel. Nendele küsimustele tuleb vastused saada edasises pankrotimenetluses,” tõdes Lepsoo.
Viieprotsendine marginaal ei katnud hinnatõusu
Heden Ehitus OÜ juhi Denis Kaibijaineni hinnangul sattus ettevõtte raskustesse ettenägematutesse kõrgustesse tõusnud ehitushindade tõttu ja tema juhina ühtki viga ei teinud.
“Ehituses on kahjuks madalad kasumimarginaalid, keskmiselt viis protsenti ja kui lepingud said sõlmitud, ei osanud keegi ette näha, et sellised hinnatõusud on ees ootamas. 2022. aasta ehitushinnaindeks kasvas ca 20 protsenti, 2023. aastal veel ca kuus protsenti,” kirjeldas Kaibijainen.
“Tavaliselt on see ehitushinnaindeksi kasv olnud nelja ja viie protsendi vahel ja see sai ka ehitushinda sisse arvestatud. Ilmselgelt ei oleks lepingut sõlminud, kui oleks teadnud, et selline hindade kallinemine ees ootab,” ütles Kaibijainen.
“Alapakkumisega tegemist sellel hetkel kindlasti ei olnud. Ma ei näe, et tegin ettevõtjana vigu riskide hindamisel selle info põhjal, mis mul lepingu sõlmimise ajal oli. Peamine pankroti põhjus on suur hindade tõus ja uue töö mitte leidmine – muid põhjuseid ei olegi,” lisas Kaibijainen.
Tänavu jaanuaris mõistis Tööinspektsioon Heden Ehituselt kahe endise töötaja kasuks välja 2023. aastal maksmata jäänud töötasu koos viivisega.