Liigu sisu juurde

Kinnisvarafirma juht: kevad tõi Tallinna uusarenduste müügis tuntava elavnemise 

Aiandi 14
44 korteriga Aiandi 14 elamu valmib 2024. aasta lõpuks.Foto: Bonava

Tallinna uusarenduste müügitempo on juba paar aastat olnud üsna tagasihoidlik, kuid viimase mõne kuu jooksul on toimunud tuntav elavnemine, ütles 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter aprilli ja mai müüke kommenteerides. 

Vaheri sõnul müüdi tipphetkel ehk 2021. aastal Tallinna uusarendustes 4200 korterit ning normaalne müügimaht võiks olla vahemikus 2000-2200 uut korterit aastas. “Selle normaalse tasemeni jõudmine võtab siiski veel aega,” lausus ta. “Esimese viie kuu pealt võiks prognoosida käesoleva aasta müügiks ligikaudu 1300-1500 korterit, mida on eelmise aasta 950 võrreldes ca poolteist korda rohkem.” 

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Vahteri näeb, et ostjad turule tagasi tulemas ja üheks selle põhjuseks võib olla hirm terendava hinnatõusu ees. “Odavamaks ei lähe maailmas paraku midagi ning hiljuti käima lükatud uute projektide hinnad seda ka kinnitavad,” nentis ta. “See paneb inimesi ka kiiremini otsustama ja praegu nii-öelda riiulis olevate võimaluste vahel valikut tegema.”

Vahter leidis, et lainetena liikuvad jutud hinnalangetusest on pigem müüt. “Need korrad, kui keegi hindu kellade ja vilede saatel on langetanud, on pigem olnud tegu arendustega, mille hinnastamine on olnud liiga optimistlik juba turule toomise faasis ning lõpuks tunnistab seda ka arendaja ise,” ta. 

Põhjuseid turuaktiivsuse kasvuks on Vahteri sõnul rohkem. “Eesti Pank leevendas aprillist veidi laenu saamise tingimusi, pangad on muutnud soodsamaks laenumarginaale ja alanud on kauaoodatud Euribori langetamine – siin on kokku juba päris mitu head põhjust ootele pandud koduostuplaan teoks teha,” loetles ta. 

“Tahavaatepeeglisse pilku heites võib öelda, et 2021. aasta oli uusarenduste osas buumiaasta, millega võrreldavale tasemele me niipea ei jõua,” avaldas Vahter arvamust. “Päris seisma uusarenduste müük kordagi ei jäänud, kuid pikka aega toimusid tehingud pea eranditult ainult vanadel headel aegadel sõlmitud siduvate broneeringutega.”

Vahter rääkis, et tänast olukorda 2009. aasta mõõnast taastumisega võrreldes oleme olukorras, kus mitmed väärtuslikud piirkonnad on juba välja arendatud ning sinna uusi projekte juurde tulemas ei ole. “Seega kesklinnas või Nõmmel ei lähe valik laiemaks ka turu aktiivsemaks muutudes,” sõnas Vahter. 

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega