Liigu sisu juurde

Läti rannaküla varemetes piirivalvepunkt renoveeriti bauroci ehitusplokkide toel tänapäevaseks meditatsioonikeskuseks

Stacija meditatsioonikeskuse teise korruse rajamisel kasutati koormuse vähendamiseks Bauroc ECOTERM+ 375 plokke, mis ei vajanud lisasoojustust ning millele paigaldati ilma täiendava seinaviimistluseta ventileeritav fassaad.Foto: bauroc

Lätis Ventspilsi lähedal asuv Stacija meditatsioonikeskus on hea näide sellest, et nutikaid valikuid tehes on võimalik ehitada ka nõukogudeaegse tellismaja varemetele tänapäevane hoone, mida hindavad kõrgelt nii ehituseksperdid kui hoone kasutajad.

Kui külastada Ventspilsis asuvat Lūžņi küla, ei usuks paljud, et selles üksildases rannikukülas valitses veel mõned aastad tagasi täielik vaikus. Nüüd paistab puude vahelt moodne renoveeritud hoone — vaimsete praktikate keskuse Stacija kodu. Keskuse meeskond on andnud endisele Nõukogude Liidu piirivalvepunktile uue hingamise, ühendades kaasaegsed ehituslahendused ning säilitades võimaluste piires hoone taristu selle algsel kujul.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress
Stacija meditatsioonikeskuse uus hoone.Foto: Stacia.lv

Vaimsete praktikate keskuse asukoha valik ei olnud Stacija rajaja Filips Rubenise jaoks keeruline ülesanne, kuna mehel oli paigaga isiklik suhe — umbes 400 meetri kaugusele rajasid tema vanemad kunagi Läti esimese meditatsioonikeskuse, mis praeguseks on tegevuse lõpetanud. Hiljuti valminud Stacija on suur ja kaasaegne meditatsioonikeskus, kuhu tulevad kokku inimesed nii Baltikumist kui mujalt Euroopast ja kus toimub igal aastal rahvusvaheliselt tunnustatud juhendajate eestvedamisel ligi 50 erinevat üritust.

Kunagise piiripunkti olemasolust andis aimu vaid ühekorruselise tellishoone karkass.Foto: bauroc

Renoveerimistööde alustamisel oli teha palju. Hoone oli mahajäetud – kunagise piiripunkti olemasolust andis aimu vaid ühekorruselise tellishoone karkass. Rubenise sõnul oli hoone taastamise ja vajalike materjalide planeerimisel peamine kriteerium looduslähedus. Erinevaid võimalusi kaaludes peeti teise korruse ehitamiseks kõige sobivamaks bauroci materjale, kuna keskuse rajaja hinnangul on need end tõestanud nii kvaliteedi, vastupidavuse kui ka energiatõhususe poolest.

Esimese korruse olemasolev konstruktsioon oli omal ajal ehitatud silikaattellistest, seega valiti teise korruse rajamisel koormuse vähendamiseks bauroc ECOTERM+ 375 plokid, mis ei vajanud lisasoojustust ning millele paigaldati ilma täiendava seinaviimistluseta ventileeritav fassaad. Renoveerimise muutis võimalikult lihtsaks ja loodussõbralikuks asjaolu, et kõik bauroci plokid on auruläbilaskvad, ökoloogilised, ei sisalda ega eralda kahjulikke aineid ning on õhukindlad. Just õhukindlus ja energiatõhusus on Rubenise kinnitusel mere lähedal ehitades eriti olulised.

Teise korruse vaheseinte ehituses kasutati parema heliisolatsiooni tagamiseks bauroc ACOUSTIC plokke.Foto: bauroc

Ka teise korruse juurdeehituses ja vaheseinte ehituses kasutati bauroci plokke. Kuigi esmalt oli peamine valida kõige kvaliteetsemad lahendused kandekonstruktsioonide rajamiseks, oli Rubenise sõnul väga tähtis ka heliisolatsioon. “Arvestades asukohta ja hoone kasutust oli tähtis saavutada võimalikult hea heliisolatsioon ja võimalikult õhukesed vaheseinad, et mitte kaotada põrandapinda. Seetõttu otsustasime koos spetsialistidega kasutada bauroc ACOUSTIC plokkidest mitmekihilist seinakonstruktsiooni, et tagada tubade vahel vaikus,” kirjeldas Rubenis.

Renoveerimise muutis võimalikult lihtsaks ja loodussõbralikuks asjaolu, et kõik bauroci plokid on auruläbilaskvad, ökoloogilised, ei sisalda ega eralda kahjulikke aineid ning on õhukindlad.Foto: bauroc

Renoveeritud hoone on eriline ja unikaalne — seda tunnistavad nii külastajad kui ka omanikud ise. Hoonel on meeldiv sisekliima ja suurepärane heliisolatsioon, mis on asukohta arvestades oluline. “Meie jaoks oli tähtis kohandada olemasolev infrastruktuur uutele vajadustele vastavaks ja see õnnestus,” ütles Rubenis. “Saavutatud tulemused on suurepärased, oleme väga rahul. Kõige suurem rõõm on sellest, et suutsime anda olemasolevale kohale uue elu, korrastades järjekordse Läti nurgakese.”

Ümberehituse kvaliteeti hindavad kõrgelt ka spetsialistid – vaimsete praktikate keskuse Stacija hoone pälvis tunnustuse mullusel Läti ehitusauhindade konkursil, kus valdkonna professionaalidest ja spetsialistidest koosnev žürii hindas kõrgelt objekti arhitektuurilist ja ehituslikku kvaliteeti.

Stacija uus hoone pälvis tunnustuse ka 2024. aasta Läti ehitusauhindade jagamisel ümberehituste kategoorias. Foto: bauroc

Lisaks juba taastatud hoonele käivad Stacija kompleksis arendustööd, mille raames renoveeritakse ka teisi hooneid bauroci materjalidega. Rubenise hinnangul on bauroci toodete eeliseks lisaks kõrgele kvaliteedile ka igakülgne abi ettevõtte poolt materjalide valimisel. “Enne tööde alustamist tasub kindlasti konsulteerida bauroci spetsialistidega, et uurida välja, millised materjalid täpselt konkreetse hoone rajamiseks või renoveerimiseks sobivad,” soovitas Rubenis.

Lisainfo bauroci plokkide kohta

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kogemus loeb

Eesti Rahva Muuseumi ja Raadi mõisapargi vahetusse lähedusse oleme ehitamas uut kaheksa kortermajaga elamukvartalit Raadiraja. Lisainfo: raadiraja.ee.

Ehitustrust on asjatundlik partner ja toetab Teid ehitusettevõtmistes.

  • Ehituse peatöövõtt ja projektijuhtimine
  • Projekteerimis- ja ehitustöövõtt
  • Hoonete ehitus
  • Kinnisvaraarendus
Tutvuge tehtud töödega

Saa täielik ligipääs Ehituslehele

  • Ehitus-, kinnisvara- ja arhitektuurivaldkonna analüüsid ja arvamuslood.
  • Uurivad artiklid, mis avavad vaidluste ja pankrottide taustu.
  • Igapäevane uudistevoog: kogu valdkonna info ühest kohast.

Hind kehtib kolm kuud, misjärel jätkub tellimus automaatselt hinnaga 11.99 kuus. Tellimuse saad alati katkestada. Kõik tellimisvõimalused leiad siit lehelt.