Liigu sisu juurde

Metsa- ja Puidutööstuse Liit taunib Venemaa puidu kasutamist ja sanktsioonidest möödahiilimist

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit (EMPL) teeb juba enam kui aasta aega Maksu- ja Tolliametiga (MTA) koostööd, võitlemaks Vene ja Valgevene päritoluga puidu erinevate skeemide kaudu Euroopa Liitu toomise ja nõnda sanktsioonidest kõrvale hiilimise vastu.

“Probleem ei ole suur, aga see on olemas,” ütles EMPLi tegevjuht Henrik Välja. “Lisaks ebaausale konkurentsile, mida oluliselt soodsama hinnaga Venemaa päritoluga puit võimaldab, on tegemist ka sügavalt ebaeetilise teguviisiga, mida liit ja liitu kuuluvad ettevõtted tugevalt taunivad.”

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Seetõttu teeb EMPL tihedat koostööd MTAga, edastades infot nii konkreetsete juhtumite kohta, kus ettevõtetele on pakutud kahtlase päritoluga puitu, kui ka erinevate skeemide kohta. Näiteks – kui tuua Valgevenest aiamaja detailid, millest 98 protsenti on sealne puit ja lisada koormasse mõned kruvid, on sisuliselt tegemist JOKK-skeemiga, mida on vaid dokumente kontrollides väga raske läbi hammustada. 

“Sanktsioonide eesmärk on takistada ressursside jõudmist Venemaale, mida ta kasutab sõjapidamiseks Ukrainas,” ütles MTA tollikorralduse osakonna tollikuulekuse juht Valeri Rauam. 

Rauami sõnul jälgib MTA kaubavahetust Venemaaga teravaima tähelepanelikkusega, kahtluste korral küsitletakse vedajaid ja võetakse ühendust väliskolleegidega, et saada rohkem infot konkreetse ettevõtte ja selle saadetise kohta. “Kui aga dokumendid on korras ja kaup vastab dokumentidele, peab toll selle läbi laskma, sest õigusriigile kohaselt saame lähtuda vaid jõustunud normidest,” rääkis Rauam. “See ei tähenda aga, et me ei suhtuks mis iganes rahaliste vahendite Venemaale viimisse teravaima tähelepanelikkusega. EMPLi tähelepanu juhtimine sanktsioonide mõttele ja selle eetilistele aspektidele on väga oluline.”

11. juulil 2022. aastal jõustusid Euroopa Liidu sanktsioonid, mis keelavad Venemaa ja Valgevene päritoluga puidu ja puittoodete sisseveo ELi. 

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.