Mida tasub teada suuremõõtmeliste keraamiliste plaatide ehk slabide paigaldamisest?
Suuremõõtmelisi keraamilisi plaate ehk slabe seostatakse üha enam kaasaegsete vuugivabade lahendustega. Suurimate slabide mõõdud küündivad juba 160 x 320 sentimeetrini ning neid kasutatakse väga erinevatel pindadel – suurtest seinapindadest põrandate ja mööblini. Ülisuuri ja õhukesi plaate paigaldades on aga kõige olulisem teada, kuidas neid vajadusel lõigata ja soovitud kohale liigutada.
Kasulik on leida õige paigaldaja
Alguses, rohkem kui kümme aastat tagasi, kui slabid Eesti turule tulid, tekkis nende paigaldamisel mitmeid probleeme, sest paigaldamisoskus ja töövahendid ei olnud veel nii täpseks kujunenud. Kui varem läks töölaual lõigates katki iga kümnes slab, siis nüüd seda nii tihti enam ei juhtu. Praeguseks on Eestis mitmeid kogemustega slabide paigaldajaid, kes teevad oma tööd hästi ja õigete töövahenditega.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Hetkel on Eestis slabide kasutamine nii-öelda üleminekuperioodis. „Lääne-Euroopas on need juba väga populaarsed ning tehaste esindajad kinnitavad, et aina vähem tellitakse klassikaliste mõõtudega 60 x 60 või 60 x 120 cm plaate,“ kirjeldas erinevaid viimistluslahendusi pakkuva ettevõtte Floorin keraamiliste plaatide tootespetsialist Tamur Mühlbaum.
Slabide paigaldamisel tuleb järgida tehasejuhendit
Slabide paigaldamine on kahe-kolme spetsialisti töö. On väga oluline, et paigaldajateni jõuaks tehasejuhend. Tootja koostatud paigaldusõpetuses on täpselt kirjeldatud, millist segu, milliseid töövahendeid ja kuidas kasutada. Paigaldusjuhendit saab küsida plaatide müüjalt.
Paigaldussegu ja minimaalne vuugivahe
Juhendis on kirjas, millist paigaldussegu peab vastavate slabidega kasutama. Ka segukihi paksus on juhendisse märgitud. Slabide puhul tagab tugevama püsivuse segukihi kandmine nii plaaditagusele kui ka paigaldatavale aluspinnale. Pärast paigaldamist ei tohi unustada õhumullidest tühimike eemaldamist vibroplaatide või muude sobilike töövahenditega, et vältida plaatide purunemist kasutamise ajal.
„Kui tavaliste keraamiliste plaatide puhul on kõige tülikam just vuukide puhastamine, siis suurte slabide puhul jääb see vajadus ära. Neid lihtsalt pole või on väga minimaalselt,“ sõnas Mühlbaum. Väikseim vuugivahe slabidel on soovitatavalt 2 millimeetrit. Keraamilise plaadi vuugi eesmärk on lisaks plaadi ja aluspinna tolerantside kompenseerimisele vähendada temperatuurimuutustest tingitud paisumise ja kahanemise pingeid. Suure temperatuurikõikumisega pindadel, näiteks saunades, võivad väiksema vuugiga paigaldatud plaadid lahti tulla või lausa purunema hakata.
Slabe lõigatakse kinnitustega töölaual
Kui slabi on tarvis lõigata, tuleb seda teha kinnitustega siledal töölaual. Lõikamisel on samuti kasulik arvesse võtta tootja juhiseid. Enne lõikamist tasub veenduda, et plaat on töölauale korralikult kinnitatud. Kõige keerulisem on slabidelt välja lõigata väikeseid auke.
L-lõikeid ei soovitata slabide puhul kasutada, eriti just põrandapindadel.
Kuna suureformaadilisel plaadil on sisepinged suured, siis mõjutavad seda nii tugev põrandaküte kui ka liikuvad aluskonstruktsioonid. Need panevad liikuma ka viimistluskihi, mille tulemusel võib plaat lihtsalt mureneda. Mida suurem on slab, seda suuremad on sisemised pinged. Ka plaadi tõstmise ja segu kuivamise ajal on L-lõige kõige suurema riskiga.
Transport transpordikastis
Slabide transportimiseks objektile kasutatakse spetsiaalset transpordikasti. Kui palju plaate ühe transpordikasti peale mahub, sõltub tehasest ja plaadi mõõtmetest. Näiteks Hispaania tootja Living Ceramics 120 x 270 cm slabe mahub kasti 24 tükki ehk 77,52 ruutmeetrit.
Transpordikastiga on ka lihtsam ja muretum objektile jõudes uste ja seinte vahel manööverdada. Slabide tõstmisel nii transpordikastilt maha kui ka hiljem ruumisiseselt liigutades ja paigaldades tuleb kasutada spetsiaalseid iminappadega tõstetööriistu. Seejuures võib slabi raskus olla väga erinev, sest erinevate tootjate slabi paksus varieerub 6 kuni 30 millimeetrini.
Tellimisel arvestada väikese varuga
Slabide tellimisel võiks arvestada väikese varuga. Soovituslik on osta üks slab varuks, sest õnnetusi ikka juhtub. Varuplaadi puudumisel jääb töö seisma, sest uue plaadi hankimine ühekaupa on kallim ja võtab aega. Kui läheb kõik plaanipäraselt ja varuplaat jääb alles, tasuks sellelegi eelnevalt mõelda alternatiivne lahendus, sest kasutamata jäänud plaati tagasi ei võeta. Nii näiteks on jääke edukalt kasutatud mööblitasapindade loomiseks.
Suuremõõtmelisi kraamilisi plaate ehk slabe kasutatakse nii sise- kui ka välitingimustes, nii põrandate, seinte kui ka mööblidetailide viimistlemiseks. Võimsate visuaalidega slabid on omadustelt vastupidavad, hügieenilised ja väga lihtsalt hooldatavad. Nii kasutatakse slabe ka näiteks kogu köögi või vannitoa viimistlemisel, muuhulgas valamute ja tööpindade loomisel.