Liigu sisu juurde

Nestor: intresse kärbitakse tänavu veel kolmel korral, ehituses tuleb jõuline tõus

SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.Foto: SEB

SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor prognoosis, et Euroopa keskpanga poolt tehtud esimesele intressikärpele järgneb sel aastal veel kolm langetust ning sellega koos alaneb ka euribor ning saab hoo sisse ehitusmahtude kiire kasv.

“Pärast juunis juba üsna kindlas kõneviisis välja öeldud 0,25% langetust kärbib keskpank intressimäärasid veel kolmel korral – septembris, oktoobris ja detsembris, mille tulemusena kahaneb keskpanga hoiuseintressimäär aasta lõpuks kolme protsendini,” ennustas Nestor.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Ootuste kohaselt jätkuvad intressilangetused ka 2025. aastal ning see avaldab ka mõju Euroopa pankade omavahelise laenamise keskmine intressimäärale ehk euriborile. Nestor pakkus, et peamised euribori määrad jõuavad isegi pisut alla kolme protsendi.

“Praeguste prognooside kohaselt trend intressimäärade langetamiseks jätkub, mille tulemusena võiks keskpanga hoiuseintress 2025. aasta lõpus olla isegi 2%,” leidis ta. “Mõistagi võib nii pika perioodi vältel sündida prognoosis ka muudatusi, kuid vähemalt praeguse teadmise pinnalt langeb inflatsioon isegi oodatust kiiremas tempos, samas kui euroala majanduskasv kängub. Selle elavdamiseks näib intressimäärade langetamine ainumõeldav.”

Nestor rääkis, et intressimäärade langusel on positiivne mõju nii tarbijakindlusele kui ettevõtete investeerimisplaanidele. “Enamuses meie peamistest eksportturgudest, kuid ka Eestis endas, on majandusliku kindlustunde näitajad viimastel kuudel selgelt paranenud,” ütles Nestor.

Nestori hinnangul on euribori langetamisel, kindlustunde kasvamisel ja kinnisvarasektori valmisolekul ootele pandud projektid kiirelt sahtlist välja võtta oluline mõju ehitussektori käivitumisele. “See võtab mõistagi aega, ent arvestades vahepeal väga madalale langenud ehitusmahte, siis võib tõus kujuneda küllalt jõuliseks,” märkis ta.

Nestor rääkis, et intressimäärade alanemine, tarbijakindluse kasv ja tugevad tööturunäitajad mõjuvad kinnisvaraturule soodsalt. “2025. aastal võiks ka inimeste huvi uute elamispindade soetamise vastu siiski tõusta,” ennustas ta.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.