Onnineni kontori uus valguslahendus säästab töötajate tervist ja enam kui 70% energiakulult
Tänu uuele Ledvance’i valgustussüsteemile on Onnineni Betooni tänava kontor saanud oluliselt parema töökeskkonna, paindlikult juhitavad valgustingimused ning märkimisväärse energiasäästu. Tulevikus on lahenduse funktsionaalsust võimalik ka huvilistele klientidele kohapeal demonstreerida.
Üks peamisi põhjuseid kontori valgustuse kallale minna oli tõdemus, et meie vana valgustussüsteem tööruumides pole sugugi inimsõbralik. Tegu oli paljude aastate eest paigaldatud luminofoortorudest valgusallikatega süvistatavate laevalgustitega, mis tekitavad esmapilgul nähtamatut, kuid silmaga tajutavat värelust. Selle tulemusel väsivad ruumis töötavate inimeste silmad lisaks ekraanidele ka üldisest valgustusest. Valgustid polnud ka dimmerdatavad ning koosmõjus halvendas see kõik töötajate tervist.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Just töökeskkond on esimene argument, miks vananenud kontorivalgustus tasub uuema vastu välja vahetada. Teine argument on muidugi regulatsioon, mis keelab lähitulevikus luminofoortorude sissetoomise Euroopa turule. See andis samuti lisatõuke mõelda kontori uuendamisele ja võimalikule innovaatilisele lahendusele, mida saaks ehk isegi klientidele nõupidamistel esitada.
Minimaalsed muudatused kaabelduses
Planeerimise käigus kaalusime mitme variandi vahel. DALI juhtimisega valguslahendus oleks avardanud valgustite programmeerimise ja juhtimisvõimalusi, kuid eeldas uue elektriprojekti tegemist ja uut kaabeldust.
Otsustasime minna mõnevõrra kergema vastupanu teed ja leidsime tootja Ledvance’i lahenduse, mis võimaldas paigutada uued valgustid üks-ühele vanade asemel ning teha mõningad uued ühendused ja minimaalselt muuta vana kaabeldust.
Antud tootjal olid saadaval CP juhtimisega paneelvalgustid, kus igal valgustil on andur ning kogu juhtimist on võimalik seadistada ning lülitada läbi interneti. See tõi kaasa vajaduse paigaldada igale korrusele üks CP-moodul, mille side käib läbi internetiruuteri.
“Edaspidi saame valgusteid grupeerida, reguleerida ja seadistada vastavalt vajadusele. Esialgu jätsime alles veel vanad lülitid, kuid tehniliselt on tegu lülitivaba valgustuslahendusega.”
Alari Koit, Onnineni valgustuse kategooriajuht
Edaspidi saame valgusteid grupeerida, reguleerida ja seadistada vastavalt vajadusele. Esialgu jätsime alles veel vanad lülitid, kuid tehniliselt on tegu lülitivaba valgustuslahendusega. Koridorides ja kontoriruumides on kohalolekuandur hämaralülitiga, mis tajub ruumis oleva inimese ära ka siis, kui ta ei liigu. Vajadusel läheb valgustus ise tööle.
Projekti käigus asendasime kahe korruse ruumides kogu laevalgustuse ning lisasime akendeta ruumidesse spetsiaalsed HCL-valguspaneelid (Human Centric Lighting ‒ inimesekeskne valgustus) valgustemperatuuri vahega 2700–6500 K.
Tegu on dünaamilise valgusega valgustitega, mis muudavad valguse värvustemperatuuri ja valgustiheduse taset, jäljendades inimkeskse valgustussüsteemina päevast valge aja kulgu nii, et see toetab inimese tsirkadiaanrütmi. Valgustite valgustemperatuur muutub vastavalt kellaajale. Hommikul on valgus mahedam, päeva peale tõuseb valgustemperatuur külmemaks ja õhtu poole läheb jällegi soojemaks. Akendega ruumides pole sellist lahendust vaja, kuna sama efekt tuleb läbi loomuliku valguse.
Energiakulult kokkuhoid 70-80%
Esialgse hinnangu järgi hakkab uue valguslahenduse energiakulu kokkuhoid olema 70–80%. Täisvõimsusega annab see palju valgust, kuid sellest hoolimata silmi see ei häiri. Nii on see tänu asjaolule, et puudub luminofooridele ja odavamatele valgustitele omane räigus. Nutikama juhtimisega on valguse intensiivsus reguleeritav vastavalt vajadusele. Kuigi tegu polnud kapitaalremondiga, oli võrdlemisi kergelt võimalik saavutada niisugune tehniline lahendus, mis ei väsi ära 5–10 aasta jooksul ning on pikalt täiesti töökorras ja tehniliselt värske.
Projekti tulemusena saame kasutada kontorit kui näidissaali klientidele, kes oleksid huvitatud analoogsest tehnilisest lahendusest, mis võimaldab palju nutikaid juhtimisfunktsioone, kuid ei eelda uue elektriprojekti keerukust. Lisaks saavad ka oma töötajad süsteemi seadistamisest korraliku ülevaate ning parima teadmise selle tehnilistest võimalustest ja nüanssidest.
Kõige olulisem selles projektis oli saavutada kontoris töötavate inimeste jaoks võimalikult meeldiv tulemus. Sellise, kus näeksime ka seda, kui suur on muutusega saavutatud energiasääst. Mõne aja pärast näeme, kuidas see praktiliselt toimib. Nii olemegi saavutanud maksimaalselt jätkusuutliku ja innovaatilise lahenduse.