Liigu sisu juurde

Professor Kurnitski pälvis oma teadustöö eest Rootsis kuldse autasu

Professor Jarek Kurnitski sai autasu.Foto: REHVA

“Mul õnnestus saada kõrgeim erialane tunnustus,” hindas Tallinna Tehnikaülikooli professor, akadeemik Jarek Kurnitski, keda autasustati Rootsis Rydbergi kuldmedaliga silmapaistva teadustöö eest ventilatsiooni valdkonnas.

Kurnitski sõnul nägi ta oma nime suure üllatusena ventilatsiooni absoluutsete suurmeeste kõrval: “Kõik nad on toonud midagi oluliselt uut ventilatsiooni teooriasse,” lausus ta. “Ju siis ka minu uus ventilatsiooni valem sobitub samasse ritta.”

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Auhind anti Eesti teadlasele üle kolmapäeval, 24. aprillil Stockholmis toimunud Roomventi konverentsil. Põhjamaades välja antav Rydbergi kuldmedal on tunnustus, mida seni pole ükski eestlane saanud.

Kurnitski puhul tõsteti esile tema silmapaistvat panust ventilatsiooni ja siseõhuga seotud uurimis- ja arendustöösse. Siseõhus levivate haigustekitajate riski vähendavad ventilatsioonilahendused tõusid esile just koroonapandeemia ajal.

SCANVAC, mis lühendina tähendab Skandinaavia kütte-, ventilatsiooni- ja sanitaartehnika assotsiatsioonide ühendust, annab medalit välja kord kahe aasta jooksul. Medal anti sel aastal välja kümnendat korda.

Kuldmedal on nime saanud kütte- ja ventilatsioonitehnika professor John Anders Rydbergi (1908–1986) järgi austamaks tema algatatud ventilatsioonialast teadustööd 20. sajandi keskpaigas.

Jarek Kurnitski on Tallinna Tehnikaülikooli ja Aalto Ülikooli professor ning REHVA tehnoloogia- ja teaduskomitee esimees. REHVA on Euroopa kütte, ventilatsiooni ja jahutuse erialaühenduste katusorganisatsioon, mis esindab enam kui 120 000 vastava valdkonna inseneri ja energiaeksperti. Kurnitski on ka Eesti Energiatõhususe Tippkeskuse juht ja mõlema ülikooli juures tegutseva liginullenergiahoonete NZEB uurimisrühma juht.

Auhinna žürii rõhutas, et Kurnitski on rahvusvaheliselt tuntud liginullenergiahoonete ekspert, kes teeb väga head tööd REHVA tehnoloogia- ja teaduskomitees ja on andnud märkimisväärse panuse Euroopa standardite väljatöötamisse. Samuti tegutseb ta suure innu ja pühendumusega energiatõhususe parandamise nimel nii Eestis kui ka Soomes.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.