Liigu sisu juurde

Puumarketi juht: ehitusmaterjalide hinnad on langenud, tõenäoliselt on esimene poolaasta soodsaim aeg ehitamiseks

Puumarket
Toomas Tauki sõnul on puidu hinnad kohati 40-50 protsenti soodsamad võrreldes 2022. aasta hinnatipuga. Foto: Puumarket

Eesti suurima puidu jaemüüja Puumarketi juhi Toomas Tauki sõnul muudab ehitajate naasmine Soomest, uusarenduste vähesus ning materjalide langenud hind praegu ehitamise üle aastate soodsaks, kuid see võib koos Euriboriga muutuma hakata.

Tauki sõnul jaguneb ehituse hind suures plaanis 50/50 töö ja materjalide vahel. “Materjalide hind on tublisti alla tulnud. Üldehitusmaterjalide hind on tipust keskmiselt kümmekond protsenti odavam, aga näiteks puidu, puitmaterjalide, ehitusmetalli ja armatuuride hinnad kohati 40-50 protsenti soodsamad. Samuti on hinnatipu aegadest langenud ka vahtplasti ja muu soojustusmaterjali hind,” ütles ta.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Eelmisel aastal liikusid ehitusmaterjalide hinnad inflatsioonile vastupidises suunas ja on kuus kuud samal tasemel püsinud. Kui mitu aastat oli eelarvestamine keeruline, sest hinnad ja saadavus muutusid pidevalt, siis praegu on see paremini prognoositav ja tootjad pole ka suurematest hinnatõusudest teatanud.

“Samal ajal on tootmismahtusid vähendatud ja praegu paistab, et hinnapõhi on pigem käes ja rohkem ehitusmaterjalide langust enam ei tule,” ütles Tauk.

Tööjõu osas mõjutab Eesti turgu Tauki hinnangul meid lisaks kohalikele arendustele tuntavalt ka Skandinaavia nõudlus ja sealt on häid ehitajaid tagasi tulnud. “Mullu langes Eesti ehitusettevõtete maht varasema aastaga võrreldes kokku 6%. Ettevõtted üritavad koondamisi vältida ja tootjad tootmismahtusid säilitada, mis tähendab, et nii materjalide edasimüüjatel kui lõpptarbijatel on eelnevate perioodidega võrreldes rohkem kauplemisruumi. Soovitan klientidel seda kasutada ja erinevaid hinnapäringuid võtta.”

Puumarketi juhi sõnul mõjutab ehitamise hinda selgelt ka laenu kättesaadavus ja kulukus. “Euribor on praegu kõrge, aga samas pankade pakutav omaintress pigem soodne – näiteks maja ehitamiseks või renoveerimiseks on panga laenumarginaal 1,6%-2% vahemikus, millele lisandub Euribor,” sõnas ta.

“Tõenäoliselt hakkab Euribor tänavu aasta keskelt langema ja sellega ka inimeste igakuine laenumakse. Oma prognoosides ootame suvest ja aasta teisest poolest väikest ehitusturu kasvu, mis võib nii materjalide hinda kui tööjõu pakkumist mõjutada,” lisas Tauk.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.