Liigu sisu juurde

Rahvusvaheline võistlus: Soome arhitektuuri- ja disainimuuseum otsib lahendust Helsingi Lõunasadamasse ehitatavale hoonele

Uue muuseumi asukoht.Foto: Sami Saastamoinen / Soome arhitektuuri- ja disainimuuseum

Soome arhitektuuri- ja disainimuuseum soovib ehitada Helsingi südames asuvasse Lõunasadamasse enam kui 100 miljonit eurot maksva uue hoone ja kuulutas selleks välja rahvusvahelise arhitektuurivõistluse.

Võistlus toimub kahes etapis ja lõpptulemus selgub järgmisel sügisel.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress
  • 15. aprillil kuulutati võistlus välja.
  • 24. aprillil toimub veebis võistluse seminar.
  • 12. maini saab esitada võistluse kohta lisaküsimusi.
  • 29. augustini saab esitada võistlustöid.
  • Detsembris teatab žürii, kes on kolm kuni viis teise vooru pääsenud osalist.
  • 2025. aasta veebruarist maini saavad edasipääsenud žürii tagasiside põhjal oma töid parandada.
  • 2025. aasta septembris kuulutatakse välja konkursi võitja.

Hoone on plaanis valmis ehitada 2030. aastaks. Pärast avamist eksponeeritakse ja säilitatakse kompleksis enam kui 900 000 eset, sealhulgas makette, jooniseid ja fotosid, mis on seotud teiste seas selliste arhitektidega nagu Aino ja Alvar Aalto ning Eliel ja Eero Saarinen.

Konkurssi korraldab Helsingi linnale ja Soome riigile kuuluv kinnisvarafirma ADM.

Samale krundile kavandati aastaid Guggenheimi muuseumit, mille eskiisi tegi Moreau Kusunoki Architects, aga 2016. aastal tõmbas linnavolikogu muuseumi plaanile pidurit.

Eskiis Helsingi Guggenheimile, mis jäi ehitamata.Foto: Moreau Kusunoki
Guggeneheimi võidutöö, mis valiti samuti välja kahe vooruga võistlusel.Foto: Moreau Kusunoki

Soome Arhitektuuri- ja Disainimuuseumi fondi tegevjuht Kaarina Gould ütles Arhitects’ Journalile, et ta on kindel, et arhitektuuri- ja disainimuuseumi ehitamise plaani ei taba Guggenheimi Helsingi muuseumiga sarnane saatus.

Arhitektuuri- ja disainimuuseumi arhitektuurikonkurss kuulutati välja pärast seda, kui riik ja linn olid kumbki lubanud projekti rahastada 60 miljoni euroga. Lisaks on erafondid lubanud annetada 25 miljonit eurot.

Koos 10 050 ruutmeetri suurusele muuseumiga luuakse 83 000 ruutmeetri suurusele alale, mida praegu kasutatakse kruiisilaevade sildumispaigana, uus avalik ruum, jaekaubandus, restoranid ja hotell.

Esimese vooru taotlused peavad sisaldama ideekavandit ja neid võib esitada kuni 12 A3-suuruses tahvlil. Kolm kuni viis väljavalitud võistkonda saavad igaüks 50 000 eurot ja nad kutsutakse võistluse teise vooru.

2025. aasta septembris annab žürii esimese, teise ja kolmanda koha meeskondadele välja auhinnad summas 50 000, 35 000 ja 25 000 eurot. Lisaks on ülejäänud kahe kavandi puhul on ostuvõimalus 20 000 eurot.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.