Soome kõrgeima hoone ehitus käib pingelises ajagraafikus püsimiseks ööpäevaringselt
Lõuna-Soome Kirkkonummi vallas valmib peatselt riigi kõrgeim hoone, milleks saab olema merekaableid valmistava ettevõtte Prysmian tootmistööks vajalik hiiglaslik torn. Tegelikult on see torn juba olemas, sest see saavutas oma 185 meetri kõrguse harjakõrguse detsembri alguses paiku.
Tormis saab olema 23 korrust, mis on kõik 8 meetrit kõrged. Kaks kolmandikku tornist hakkab võtma enda alla tootmine ja ülejäänud ruume kasutatakse koolituste ja koosolekute tarvis, kirjutab Rakennuslehti.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Praegu on Prysmiani tehases kasutusel 1974. aastal ehitatud 75 meetri kõrgune torn, aga uus torn võimaldab tootmise mahtu laias laastus kahekordistada.
Selleks, et projekt õigeks ajaks valmis saaks, alustati ehitaja jaoks eriti nõudlikul objektil hiljuti tööd suisa kolmes vahetuses ehk ööpäevaringselt.
“Me oleme jaotanud öövahetused kraanale ja elementide paigaldamisele ning primaarelemendid ja betoonitööd on päevases vahetuses ja mõnel juhul õhtuti,” selgitas ehitustöid teostava YIT projektijuht Andreas Elsing, kelle sõnul lihtsustab kolmes vahetuses töötamine oluliselt projekti logistikat.
Kui ehitatakse olemasoleva tööstuse kõrval väga kõrget tootmisrajatist, ei piisaks Elsingi hinnangul pelgalt päevasest vahetusest, et kasvõi vajalikud materjalid õigeks ajaks igale korrusele toimetada.
“Töörütm on selline, et reedeti valame betooni ja pühapäeval jätkatakse esialgsete töödega, et uue nädala alguses saaks juba täie hooga tööd jätkata.
“Kuna mõned tootmisseadmed on nii rasked, tõstetakse neid pühapäeva õhtuti, kui betoonpõrand on saavutanud vajaliku tugevuse. Me oleme teinud betoonretseptide esialgseid muudatusi, et saavutada valitsevates tingimustes umbes 50% tugevus 24 tunni jooksul,” lisas Elsing.
Prysmia uue tehasetorni ehitus peaks valmima 2025. aasta suvel. Torni ehitustööde kogumaksumus on umbes 75 miljonit eurot, millest YIT teostatavate tööde osa on 65 miljonit eurot.