Tallinn paigaldab munitsipaalkoolide katustele 465 000 euro eest kümme päikeseelektrijaama
Tallinna Linnavaraamet allkirjastas lepingu munitsipaalhoonetele päikeseelektrijaamade projekteerimise ja rajamise kolmanda hanke võitja Diotech OÜ/Solar Wheel OÜga, et paigaldada kaheksa koolimaja katusele kokku 10 päikeseelektrijaama. Jaamad valmivad hiljemalt 2024. aasta jaanipäevaks.
Abilinnapea Tiit Teriku sõnul on aitavad päikeseelektrijaamad koolidel märgatavalt vähendada CO2 heitmeid ja säästa elektrienergia kulusid ning edendada keskkonnateadlikkust.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
“Jaamad rajatakse eelkõige koolimajade omatarbeks. Suvekuudel võib elektrit ka üle jääda, seda saab müüa tagasi elektrivõrku ja saadav tulu jääb koolidele. Peamine eesmärk on aga siiski keskkonnasäästlikus ja energiakulude vähendamine,” märkis Terik.
Päikeseelektrijaamade koguvõimsus on 475 kW ning need toodavad aastas eeldatavalt kuni 480 000 kWh heitmevaba elektrit ja säästavad võrgutasudelt kuni 20 000 eurot aastas.
Jaamad paigaldatakse Mustamäe reaalgümnaasiumi, Pääsküla kooli, Ümera põhikooli, Linnamäe vene lütseumi, Lasnamäe muusikakooli, Mustamäe gümnaasiumi, Õismäe vene lütseumi ja Pirita majandusgümnaasiumi katustele. Koolid on valitud selle järgi, et nende katuse kandevõime lubaks ekspertiisi andmetel sinna päikeseelektrijaamu rajada.
Hetkel on käimas katuste ülevaatus projekteerimiseks, mis toimub talve jooksul. Päikeseelektrijaamade paigaldus algab kohe, kui kevadised ilmad on katused kuivatanud. Päikeseelektrijaamade rajamiseks koolidele tasub linn lepingupartnerile 387 770 eurot, millele lisandub käibemaks ehk lõplikuks hinnaks kujuneb üle 465 000 euro.