Liigu sisu juurde

Turvalahendusteta katusele ei tasu ronida, sest sealt ei pruugi tervena alla jõuda

Ruukki Safeline trossisüsteemi võimaldab kasutajal kinnitada end pidevalt turvavarustusega trossi külge maapinnast katuseni.Foto: Ruukki

Kuigi katusele iga päev ei ronita, on sinna turvaline pääsemine ja seal püsimine väga oluline. Sõltuvalt katuse tüübist võivad turvalahendused olla väga erinevad. Ruukki pakub kõikidele katusetüüpidele turvatootelahendusi, et tagada ohutus ja vastavus kehtivatele nõuetele.

Vähe on talvesid, mis mööduvad ilma vajaduseta katustelt lund rookida. Mõni teeb selle vajaliku töö ise ära, teine võtab ühendust teenusepakkujatega. Mõlemal juhul tuleb ennetavalt mõelda katustel liikumise turvalisusele. Ülesminek, katusel tegutsemine ja tervelt tagasi alla jõudmine eeldavad lisaks ettevaatlikkusele turvavahendite olemasolu. Seda mitte ainult talvel, katusele võib asja olla soojemalgi ajal. Hooneomanikel on seadusest tulenev kohustus tagada statsionaarsete ühendusteede ja redeliga juurdepääs näiteks korstnale, vastasel juhul ei väljastata uuele või renoveeritavale ehitisele kasutusluba.

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Iga projekt on erinev ja kõik algab põhjalikust planeerimisest. Konsulteerides Ruukki spetsialistidega tuleb valida õige lahendus vastavalt oma katuse tüübile ja nõudmistele. Näiteks kõrgemate korterelamute puhul ei kasutata lahendusi, mis sobivad madalamatele üksikeramutele, lamekatuste juures kasutatavad turvatooted on erinevad viilkatustel kasutatavatest toodetest jne.

Ruukki tootevalikus on muuhulgas ka katuse –ja seinaredeleid, turvapiirdeid ja käigusildasid ning erinevaid katuselt kukkumise kaitseid.Foto: Ruukki

Ruukki pakub kõikidele katusetüüpidele turvatootelahendusi, et tagada ohutus ja vastavus kehtivatele nõuetele. “Meie portfoolio on tugev igas segmendis. Pakume katuse – ja seinaredeleid, turvapiirdeid ja käigusildasid ning erinevaid katuselt kukkumise kaitseid. Samuti on valikus katuseluugid, sest alati ei ole käiguteede loomine mööda seina või katust põhjendatud. Propageerime alati turvalisust ja õnnetustevaba keskkonda ning arendame oma tooteid pidevalt,“ kinnitas Ruukki Products AS-i tehniline konsultant Ove Erm.

Alla kukkuda ei taha keegi

Iga hooneomanik teab, et on olemas turvavahendid nagu turvarakmed, köied jms, mis kinnitatakse otse kasutaja keha külge. Need spetsiaalsed vahendid kaitsevad kasutajat kukkumise eest kõrgustes töötamisel. “Ruukki fookus on katusetarvikutel, mille külge kasutaja saab end vajadusel nende vahenditega kinnitada,” selgitas Erm. “Pakume ankurduspunkte, trossi- ja siinisüsteeme ja ka kõik meie käiguteed on kinnituspunktidena kasutatavad, kui need on nõuetekohaselt paigaldatud.” Lisaks pakub Ruuki ka erinevaid turvapiirdeid, mis paigaldatakse viilkatuste puhul katuse räästa piirkonda.

Erm tõdes sedagi, et klientide soovid ja nõuded võivad riigiti olla väga erinevad. Näiteks mida kaugemale lõunasse Baltikumis liikuda, seda rohkem kasutatakse turvapiirdeid räästas.

Kõik turvatooted on kasutatavad aastaringselt. Näiteks ankurduspunktide puhul on võimalik komplekti võtta spetsiaalsed indikaatorlipud, et need talvel lumega vaevata üles leida. Indikaatorlipp paistab välja ka paksu lume seest. “Kindlasti tuleks talvel tähelepanu pöörata sellele, et turvatoodetel ei oleks suurt lumekoormust ja neid vajadusel lumest ja jääst puhastada. Lumel ja jääl võib olla suur jõud. Hooldatud lahendused töötavad tõrgeteta olenemata aastaajast,” rõhutas Erm.

Lahendus igale materjalile ja tüübile

Olenevalt katuse tüübist ja materjalist võivad turvalahendused olla väga erinevad. Viilkatuste puhul on oluline läbi mõelda, kuhu peab olema ligipääs kindlalt tagatud. Kui hoonel on korsten või mõni muu oluline seade, mida peab regulaarselt hooldama, tuleb selleni rajada turvaline käigutee, mille külge on võimalik lisada erinevaid lahendusi.

“Oleme küll tuntud teraskatuste tootjana, aga meie oma turvatoodete tehas toodab lahendusi ka kõikidele muudest materjalidest katustele alates kivist lõpetades PVC rullmaterjalidega,” selgitas Erm.
Ruukki on viimastel aastatel arendanud lahendusi, mis sobivad nii lame- kui viilkatustele. Näiteks trossisüsteem SafeLine on kasutatav mõlema katusetüübi puhul, erinev on lihtsalt kinnitusklamber trossisüsteemi all. SafeLine trossisüsteem sobib kokku erinevate toodetega nagu seina- ja katuseredel või katusesild. Seda näiteks bituumenkatustele paigaldades kasutatakse spetsiaalset monteerimisplaati rullmaterjaliga ühendamiseks.

Safeline trossisüsteem. Foto: Ruukki

Lamekatuste puhul leiavad rohkesti kasutust ankurduspunktid ja erinevad trossisüsteemid. Üha rohkem kasutatakse katusesildasid, et rullmaterjale säästa. Lamekatusel olev käigutee on oluline ka suvel, kui rullmaterjalid kõrge temperatuuri mõjul oluliselt pehmemaks muutuvad. Käiguteede külge on lihtne lisada erinevad kinnituslahedusi nagu siinid, trossisüsteemid või kinnituspunktid turvaköiele.

Väldi katuse vigastamist

Lumekoristuse või mingil muul põhjusel viibimise käigus tuleb vältida katuse vigastamist. “Lund eemaldades peab jälgima, et katusele jääks umbes 10 cm paksune katust kaitsev kiht lund. Labidaga liiga lähedale minnes võib pinnakatet ja profiili vigastada,” ütles Erm. “Kiviprofiilide puhul tasub profiilil mitte asjata kõndida ja olla tegevustes ettevaatlikum. Nende puhul tuleb astuda kohtadesse, kus roovitus on profiilil all.”

Ermi hinnangul on katusel liikumiseks kindlasti mõistlik välja ehitada käiguteed. Need ei ole olulised ainult turvaliseks liikumiseks, vaid aitavad kaitsta ka katusematerjali ja selle pinnakatet.

Kel katusel päikesepaneelid, teavad hästi, et paneele tuleb hooldada aastaringselt. Suvel koguneb neile tolm ja mustus, mis tuleb effektiivsuse säilitamiseks eemaldada. Talvel tuleb süsteemid hoida puhtana liigsest lumest ja jääst. Iga korralik päiksepaneelide projekt näeb ette ka vajalikud kinnituspunktid ja ligipääsuteed nende turvaliseks hooldamiseks.

Kuidas teha valikuid?

Turvatooteid paigaldatakse üha enam. “Tervist ja inimelu meil hinnatakse. Väga enam ei kuule ega näe, et keegi ise katusele katuseredeli keevitaks või selle puitmaterjalist kokku klopsiks. Sellest võib teha järelduse, et kõik on mõistlikult taskukohane,” oli Erm veendunud.

Katuse turvalahenduste valikul peab arvestama, et seadusandluses ettenähtud normid oleks täidetud ja et püsiv hooldus ning turvaline ligipääs olulistesse kohtadesse oleks aastaringselt tagatud. Lisaks tuleb leida teatud tasakaal hoone välisilmega.

Turvatoodete olulisust mõistavad Ermi sõnul enamasti kõik Ruukki kliendid. Mõnikord paigaldatakse need natuke hiljem kui põhitööd katusel teostati. Põhjuseks siis kas piiratud eelarve või oodatakse, et hinnata reaalselt vajadust. Seegi pole keelatud. “Ruukki turvatooted on nägusad ja sulanduvad hästi meie katusematerjalidega. On selliseidki kliente, kes lisavad neid välisilme pärast, samal ajal turvalisust unustamata,” võttis Erm teema kokku.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Saa täielik ligipääs Ehituslehele

  • Ehitus-, kinnisvara- ja arhitektuurivaldkonna analüüsid ja arvamuslood.
  • Uurivad artiklid, mis avavad vaidluste ja pankrottide taustu.
  • Igapäevane uudistevoog: kogu valdkonna info ühest kohast.

Hind kehtib kolm kuud, misjärel jätkub tellimus automaatselt hinnaga 11.99 kuus. Tellimuse saad alati katkestada. Kõik tellimisvõimalused leiad siit lehelt.