Üle Eesti suurobjektidele sprinklersüsteeme rajanud Pärnu firma pakub lahendust ka kodudele
Eesti suuremate peatöövõtjate objektidele sprinklersüsteeme rajanud Insafety projekteerib ja paigaldab sellest ka lihtsustatud versiooni kodudele, mis on väga tõhus ja suudab asendada kordi kallimaid lahendusi.
Insafety tuleohutuse ekspert Alari Tõnissoo rääkis, et ettevõte pakub sprinker- ehk automaatsele tulekustutussüsteemidele nii projekteerimist, ehitust kui ka hooldust. Sprinklersüsteeme rajatakase tavaliselt hoonetesse, kus on suuremad riskid – näiteks hotellidesse, kõrghoonetesse ja tootmishoonetesse.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Tõnissoo sõnul tellivad sprinkersüsteeme ka kliendid, kellelt päästeamet seda ei nõua, vaid rajavad lahenduse näiteks kindlustuse soovil (sprinklersüsteem võib olla lepingu eelduseks või muuta mõningatel juhtudel kindlustuse oluliselt soodsamaks), kontsernisiseste nõuete tõttu või lihtsalt riskide maandamiseks.
Tõhus süsteem, mis hakkab tööle enne tuletõrjuja saabumist
“Süsteemi tõhusus on 99%,” kinnitas Tõnissoo. Ta rääkis, et sprinkler hakkab automaatselt vett pritsima, kui ruumi ülemises osas sprinkleri pea juures tõuseb temperatuur 68 kraadini. Süsteemi käivitamiseks pole vaja inimest ega oodata tuletõrje saabumist ehk see reageerib kiiresti ja on samas nii elukaitsevahend kui leevendab varakahju.
Sprinklerid saab lakke panna nähtavalt, aga olemas on ka süvistatud versioonid, mis kukuvad alla ja hakkavad tööle, kui süsteem aktiveerub.
Tõnissoo tõi praegu praegu töös olevatest projektidest välja Arteri kvartali Tallinnas (peatöövõtja Merko), Kaubamajaka ümberehituse Pärnus (Mapri Ehitus) ja Itella uue logistikakeskuse Jüris (Nordecon).
Sprinkleri väikevend – kodusprinkler
Insafety on kodukasutaja jaoks loonud sprinklersüsstemi lihtustatud versiooni. Tõnissoo soovitas seda näiteks kodudesse, kuhu muidu päästeamet nõuaks veevõtu koha rajamist. “Selle rajamisest on sprinklerilahendus kordi soodsam,” kinnitas ta. “Keskmise suurusega majas maksab süsteem 4000-6000 eurot.”
Tõnissoo rääkis, et lisaks sprinklersüsteemide rajamisele pakub Insafety ehitusel ja projekteerimisel tuleohutuse konsultatsiooni. Ta soovitas tuleohutuse lahendus üle vaadata juba projekteerimise ajal, sest nii jõuab kõige soodsama ja mõistlikuma lahenduseni. “Seal on võimalik palju säästa,” kinnitas Tõnissoo. “Raiskamist on palju.”
Tüüpilised vead projekteerimisel
Tõnissoo tõi välja kolm tüüpilist probleemi, mida ta projekte auditeerides on kohanud:
- Kandvate konstruktsioonide üledimensioneerimine.
- Tuleohutuspaigaldiste vale kasutamine. Näiteks suitsueemaldus, kus tegelikkuses on parim kõige lihtsam lahendus.
- Ehitusmaterjalide vale valik. Eelkõige puudutab see sandwich-paneelide, puidu ja viimistlusmaterjalide kasutust, kus toodete süttivustundlikkus ja muud omadused võivad olla väga erinevad.
Veel pakub Insafety hoonete haldamisega seotud tuleohutusteenuseid: Tuleohutuspaigaldiste kontrolli, paigaldust ja hooldust, dokumentatsiooni koostamist ja koolitusi. Ka neid teenuseid pakub firma üle Eesti, suuremateks klientideks on näiteks Maxima kaubanduskett ja Riigi Kinnisvara.
Insafety on Eesti ettevõte, mis on oma tegevust alustanud Pärnus, kuid tegutseb tänaseks üle Eesti. Firma on tegutsenud 14 aastat. Alustas hooldusest ja koolitusest, aga aasta-aastalt on lisanud valikusse keerukamaid teenuseid.