Liigu sisu juurde

Uued kodud tuhandetele peredele: Eesti-Ukraina arhitektide ühistööna valmis moodne peremaja tüüpprojekt

Kavand "Hata", büroolt DAGOpen. Autorid Oleksii Volodymyrovych Pakhomov, Jaan Kuusemets, Anna Solts ja Oksana Buziak. Foto: Kultuuriministeerium

Ukraina peremajade tüüpprojekti arhitektuurikonkursi võidutöö lõi sõjast räsitud riigi tarvis igati euroopaliku ja kaasaegse peremaja, mis sobib nii välimuse kui olemuse poolest ehitamiseks kõikjal üle riigi.

Arhitektuurikonkursile laekus 17 kavandit, mis teeb sellest suurima Eesti-Ukraina koostööprojekti arhitektuuri valdkonnas. Esikoha pälvis kavand „Hata” büroolt DAGOpen. Teise koha sai kavand „Ruut” büroolt molumba ja kolmanda koha kavand „Krestiki Noliki” büroolt Kuu. Ergutuspreemia pälvis kavand „Segasumm” büroodelt KOKO arhitektid ja Drozdov ta partnery.  

Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.

Palun sisesta korrektne e-posti aadress

Tuhanded koduta lapsed saavad uue võimaluse

Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse ESTDEV-i tegevjuhi kohusetäitja Andrea Kivi sõnul on Ukrainas 25 000 vanemateta last, kellest paljud on jäänud orvuks sõja ajal. “Orbudele turvalisuse ja kodu pakkumine on tohutu väljakutse sõjas olevale Ukrainale ning Eesti on valmis aitama. Konkurss andis meile suurpärase võimaluse koostöös Eesti ja Ukraina arhitektidega luua uudne peremaja tüüpprojekt, mis sobib ehitamiseks üle kogu Ukraina ning vastab ka Euroopa Liidu standarditele,” märkis Kivi.

Eesti Arhitektide liidu president Andro Mänd tõdes, et avatud arhitektuurivõistlused on Ukraina ülesehitustööde puhul väga olulised. See on tema hinnangul parim moodus kõige kvaliteetsema elukeskkonna loomiseks ning ühtlasi ka tõhus meetod korruptsiooni vältimiseks.

Eeskujuks Ukraina arhitektuur ja Euroopa parimad praktikad

Arhitektuurikonkursi Ukrainasse ehitatavate kaasaegsete peremajade tüüpprojekti leidmiseks korraldasid Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV), Eesti Arhitektide Liit ja Kultuuriministeerium.

Arhitektuurivõistlus on osa suuremast koostööst Kultuuriministeeriumi ja ESTDEVi vahel, mille eesmärk on tagada Ukraina ülesehitamisel Davosi kvaliteetse ruumikultuuri põhimõtete järgimine.

Ukraina Arhitektide Liidu esindajana žüriis osalenud Olena Oliynyk sõnas, et kõik konkursile esitatud projektid olid oma olemuselt eranditult väga professionaalsed ja põnevad.

“Olen kindel, et ükskõik millist neist esitletud projektidest oleks võimalik Ukrainas ellu viia. Siiski, nagu igas võistluses, on töid, mis paistavad silma suurema kunstilise väljendusrikkuse, professionaalsuse ja jätkusuutliku arengu põhimõtete kasutamise poolest. Just nemad osutusid võitjateks,” lisas Oliynyk.

“Mul on hea meel, et võidutöö autorid on kavandanud Ukraina kultuuriruumist lähtuva arhitektuuriga hoone, mis tugineb Euroopa parimatele praktikatele,” ütles kultuuriminister Heidy Purga. 

“Sel on suur ja sümboolne tähtsus, et Eesti poolt üles ehitatav ruum arvestaks Ukraina kultuurilist konteksti ja tooks keskkonda ka lisandväärtust. Hoone arhitektid näitavad, et teadlikke ruumiotsuseid saab teha ka kriisiprojektide puhul ja see ei pea tähendama suuri lisakulusid.”

Ülevaade esikolmikust koos žürii kommentaaridega

1) Kavand “Hata”, büroolt DAGOpen, autorid Oleksii Volodymyrovych Pakhomov, Jaan Kuusemets, Anna Solts ja Oksana Buziak. Kavand on mõjusa ruumitunnetusega ning loob helge ja turvalise kodutunde.

Hoone meenutab oma vormilt ja plaanilahenduselt traditsioonilist Ukraina elumaja, aga on lahendatud kaasaegses võtmes. Hoone on elementmajana hästi teostatav, aga ei mõju tüüpilise elementmaja. Kavandi puhul on kaetud lai spekter Davosi kvaliteedikriteeriume, mis aitavad tagada, et lapsed saaksid kasvada mitmekesises ja kvaliteetses ruumilises keskkonnas. 

2) Kavand “Ruut” büroolt molumba, autorid Karli Luik, Johan Tali, Oksana Šapovska, Maryna Kharlampova ja Harri Kaplan.

Kavand on suurepärase plaanilahendusega ning väldib koridoripõhise tüpoloogia kasutamist. Läbi maja kulgev ühisala loob ruumiliselt mitmekesise eluruumi, mis võimaldab eri vanuse ja huvidega lastel segamatult aega veeta. Hoone on elementmajana hästi teostatav ja sobitub sellisena hästi kriisi konteksti.

3) Kavand “Krestiki Noliki” büroolt Kuu, autorid Joel Kopli ja Anastasiya Klimentyeva. 

Kavand loob väheste ja hästi valitud vahenditega mitmekesise sisemaailma ning pakub eri vanuses lastele eraldumisvõimalust, mille heaks näiteks on raamatukogu ala. Hoone on selge ja kompaktse plaanilahendusega, optimaalselt teostatav ning sobitub hästi kriisi konteksti. 

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood

Kui su tooteid või teenuseid kasutatakse ehitusobjektidel või sõltub nende müük objektide valmimisprotsessist, siis on meie andmebaas sulle oluliseks tööriistaks ettevõtte käibe kasvatamisel.

Proovitellimus annab täieliku ligipääsu. Krediitkaarti pole vaja.

Palun sisesta eesnimi
Palun sisesta perenimi
Palun sisesta ettevõtte nimi
E-posti aadress ei ole korrektne
Telefoninumber ei ole korrektne
Kirjuta vastus läbivalt väiketähtedega

Kampaania tingimused. Tutvumistellimuse saad vormistada, kui sa pole enne Ehitusbörsi kasutanud. Registreerimisel kasuta ettevõtte domeeniga e-posti aadressi. Kui ettevõte ei kasuta oma domeeniga e-posti aadresse, siis saad tellimuse vormistada äriregistris kirjas oleva ettevõtte ametliku kontaktaadressiga.