Viis Norra hooldekodu saavad Viljandis toodetud päikesekatused
Norra suuruselt kolmas omavalitsus Stavanger investeeris 1,7 miljonit eurot, et paigaldada renoveerimistööde käigus viiele hooldekodule Eestis toodetud Solarstone päikesekatused.
Solarstone’i tegevjuht Romet Roosalu ütles, et Stavangeri omavalitsus langetas hooldekodusid renoveerides valiku Viljandi tootja kasuks seetõttu, et ehitisintegreeritud päikesepaneel pakub korraga lahendust kahele probleemile. “Hooldekodude katused olid amortiseerunud ning vajasid vahetust, kuid ühtlasi on omavalitsus võtnud eesmärgiks kliimamõju vähendamise ja taastuvenergiale ülemineku,” lausus ta.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Stavangeri linnapea Sissel Knutsen Hegdal lausus, et projekt on hea näide sellest, kuidas hooneid renoveerimise käigus kaasajastatakse. “Hooldekodude renoveerimise käigus kasutasime ühtlasi võimalust minna üle uutele, tuleviku energialiikidele. Meil on plaanis seda jätkata ka omavalitsuse teiste hoonetega,” kinnitas Hegdal Norra meediaväljaandele Aftenbladet.
Stavanger on elanike arvult Norra kolmas omavalitsus Oslo ja Bergeni järel. Viiele hooldekodule paigaldati Solarstone’i Viljandi tehases toodetud ehitisintegreeritud päiksepaneelid, mis toodavad aastas kokku hinnanguliselt 755 000 kWh elektrienergiat. See vastab 38 keskmise Norra kodu aastasele energiatarbimisele ja aitab säästa 14,3 tonni CO₂ aastas. Investeering viie hoone päikesekatustesse läheb koos ehitustöödega Stavangeri omavalitsusele maksma üle 20 miljoni Norra krooni ehk umbes 1.7 miljonit eurot.
Solarstone’i Norra partnerid Solintegra ja Trefadder tagavad, et iga katusel toodetud elektrienergia kW eest istutatakse Norras üks puu, mis neutraliseerib ka päikesekatuse paigaldamise jalajälje. Viis Stavangeri hooldekoduprojekti kokku võrduvad 883 istutatud puud. Üks puu kogub eluea jooksul keskmiselt 220 tonni CO₂.