Windoor võitis vahekohtus üle 55 miljoni dollari suuruse kahjutasu Kasahstani riigilt

Eesti klaas- ja alumiiniumfassaadide projekteerija ning tootja Windoor teatas, et Washingtonis asuva Rahvusvahelise Investeerimisvaidluste Lahendamise Keskuse (ICSID) raames moodustatud vahekohus kohustas Kasahstani Vabariiki maksma ettevõttele kahjutasu, intressi ja kohtukulusid, mille kogusumma on ligikaudu 55 miljonit dollarit.
Ligi seitse aastat kestnud vahekohtumenetluse tulemusena valmis Washingtonis selle aasta jaanuaris otsus. Vaidluse keskmes oli Kasahstani riigi keeldumine täita Stockholmi Kaubanduskoja (SCC) vahekohtu 2015. aasta otsust, mis tehti Eesti ettevõtte Windoor kasuks, kes oli tarninud fassaadi- ja klaasimissüsteeme Kasahstani pealinnas Astanas riikliku taustaga suurprojektile.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
Windoori nõude aluseks olev maksekohustus oli tagatud garantiikirjaga, mille oli välja andnud riigi omanduses Kasahstani juriidiline isik. Vaatamata SCC otsuse siduvale iseloomule ei alustanud Kasahstan võla tasumist. Selle asemel esitasid erinevad riigiorganid edukalt taotlusi Kasahstani kohtutele, sealhulgas ülemkohtule, et tühistada garantii ja blokeerida SCC otsuse täitmine.
Windoor algatas 2018. aastal Eesti-Kasahstani kahepoolse investeerimislepingu alusel ICSID vahekohtumenetluse Washingtonis, väites, et õiglase ja võrdse kohtlemise standardit on tõsiselt rikutud.

“Vahekohtu ühemõtteline hukkamõist Kasahstani kohtutes toimunu suhtes saadab võimsa sõnumi: riiklikult korraldatud õigusemõistmise eitamine kohtuvõimu kalkuleeritud kuritarvitamise teel ei ole rahvusvaheliste investeerimislepingute alusel aktsepteeritav,” ütles Windoori tegevjuht Mailis Lintlom.
Vahekohus leidis, et Kasahstani tegevuse tõttu kaotas Windoor investeeringu ja otsustas tekkinud kahju Windoorile välja mõista. Kohus mõistis Windoorile välja ca 23 miljonit eurot, millele lisanduvad viivised. Kõik ICSID menetlusega seotud kulud jäeti samuti Kasahstani kanda ning Windoori õigusabikulud mõisteti Kasahstanilt välja.
Lisaks sellele, et tegu on rahvusvahelistes investeerimisvaidlustes pretsedenti loova lahendiga, on Lintlomi sõnul vahekohtu põhjalikult kaalutud otsus talle ka isiklikult tähtis. Hoolimata juba 2015. aastal Stockholmi vahekohtust saadud võidule on temast ja ta ettevõttest seni ka Eesti meedias püütud jätta muljet kui riiklikke ekspordigarantiisid väärkasutanud isikutest. “Kõikvõimalikud minu ja Windoori vastased süüdistused on nüüd Washingtoni vahekohtu otsuses täielikult ümber lükatud,” lisas ta.
1994. aastal asutatud Windoor on olnud üks Põhjamaade juhtivaid kõrgtehnoloogiliste arhitektuursete klaaslahenduste pakkujaid, kes on spetsialiseerunud tehniliselt täiustatud alumiiniumist ja klaasist fassaadi- ning katusesüsteemide projekteerimisele ja tootmisele.
Praegu on Windoor saneerimismenetluses, kuna Kasahstani projekti suures mahus kinni jäänud raha ning ettevõtte kaitseks tehtud suured õiguskulutused tegid võimatuks Windoori igapäevase majandustegevuse jätkumise ning ehitusfirmadest klientide teenindamise jätkamise. ICSID vahekohtu otsus ning väljamõistetud kahjutasusummad võimaldavad nende laekumise korral asuda vähendama kuhjunud võlgu nii pankade kui partnerite ees.
ICSID otsus on pooltele kohustuslik ja edasikaebamisele ei kuulu. Windoor kaalub juriidilisi võimalusi otsuse täitmise kiirendamiseks.
Kasahstan esitas eelmisel nädalal avalduse vahekohtu otsuse tühistamismenetluse alustamiseks.