Arvamus: kaks loogikaviga rahvusraamatukogu kallinenud ehitushinna kallal norijate jutus
Sel nädalal teatas Riigi Kinnisvara, et rahvusraamatukogu remont läheb kallimaks ja ehitusele planeeritud 53 miljonile lisandub 14 miljonit, sest maja olukord on oodatust hullem.
Minul õnnestus selle uudise peale mitme inimesega vaidlusse sattuda. Muidugi, mulle ka ei meeldi, kui asjad kallimaks lähevad. Aga kõrgema hinna kallal norijate jutus on mu meelest kaks loogikaviga.
Telli uudiskiri ja saadame sulle kord nädalas ülevaate Ehituslehe olulisematest lugudest.
See on väga suur maja, mille 43 000 ruutmeetrit mahutab edaspidi lisaks Rahvusraamatukogule ka Rahvusarhiivi. Kui ehitusele kuluvad miljonid jagada maja ruutmeetritele, siis ehitushind jääb alla 1600 euro, mis on samas suurusjärgus näiteks Tallinna Muusika- ja Balletikooli MUBA ehitushinnaga.
Hinna üle imestajad ei saa sellest aru, kuidas olemasoleva hoone renoveerimine on uue majaga samas hinnas, aga soovitan neil mõelda kahele teemale:
- Mis oleks alternatiiv? Võtame Eesti moodsaima mälestise maha ja ehitame uue hoone? Hinnas ei võida midagi, aga meil on vaja tohutu hulk jäätmeid kuhugi panna (soovitan lugeda seda lugu ehitusjäätmete taaskasutusest) ja toota sama palju uut materjali. Elavdame majandust, aga raiskame ka tohutult ressurssi.
- Ja kas me saaks asemele parema maja? Hoone projekteerinud Raine Karp on teinud fantastilisi maju. Esiteks tema enda eramu, mis valmis ligi 50 aastat tagasi, aga on nii hästi planeeritud, et kui maja ehitama hakkad, siis sokuta just selle maja joonised eeskujuna arhitekti lauale. Või siis ajast ees olnud Mustamäe kortermajad, mille lahendused (esimese korruse hoiuruumid ja liftid, mis alustasid sõitu tänava tasapinnalt) on tänapäeva kortermajades standariks saanud. Karbi monumentaalsed linnahall, Sakala keskus ja rahvusraamatukogu võivad meeldida või mitte, aga kahtlemata on tegemist isikupäraste ja omanäoliste projektidega. Sakala keskust ei ole enam, linnahalli saatus on lahtine ja hoone laguneb, rahvusraamatukogu on hea võimalus vähemalt üks neist hoonetest päästa.
Jah, vana maja renoveerimisel võib arvutuskäik alata samaväärse uue hoone ehitushinnast. Kui sama hinnaga saab renoveeritud, siis on tegemist juba võiduga, sest keskkonnale jääb karuteene tegemata. Ja kui vana maja on väärtusliku arhitektuuriga, siis on tegemist topeltvõiduga.